Ознака: улични кучиња
Црна хроника 15.08.20 | 15:04

Девојче во Пробиштип и жена во Скопје каснати од улични кучиња

Во дневниот билтен на МВР се регистрирани два напада од улични кучиња, во кои се каснати девојче од Пробиштип и жена во Скопје. Вчера околу 14 часот во СВР Скопје, Т.М.(52)...

Скопје 08.07.20 | 22:13

СДСМ ги излажа и Анима мунди: Ги прифатија сите наши барања, но буквално ништо не направија за животните

Здружението за заштита на животните Анима мунди преку медиумите испрати барање до политичките партии кои ќе учествуваат на изборите да ги објават јавно стратегиите,...

Скопје 29.11.19 | 12:13

Анима мунди ги обвини Шилегов и АХВ: Поради вас е градот преполн со кучиња

10 Лајки не можат да ја поправат штетата што им се нанесува на животните, на граѓаните и на градот со запирањето на програмата за масовна стерилизацијата на бездомните...

Црна хроника 27.09.19 | 12:14

Кучиња скитници нападнаа дете и маж

Триесет и тригодишниот Р.А. од Велес во полиција пријавил дека вчера околу 12.30 часот на улицата „Наце Димов“ во родниот град бил каснат од куче скитник за десната рака...

Скопје 03.09.19 | 14:50

Моли се да те касне, оти ако само те брка не се важи

Доколку куче-скитник ве брка, ве лае или ве нападне – молете се и да ве касне. Барем така испаѓа. Инаку, ќе нема каде да се пожалите или да го пријавите својот проблем. Според...

Калеидоскоп 03.02.19 | 14:42

Охридските улици личат на стационар за улични кучиња

Центарот на Охрид врие од улични кучиња. Охриѓани велат дека животните се движат во група, а кружниот тек изгледа на збирно место. – Страв ми е навечер да поминам. Мене...