Ознака: украински авион
Свет 11.01.20 | 22:27

Заминале за Иран за да се венчаат – во Канада пречекани во посебни ковчези

Сестрите Садат и нивната мајка, штотуку венчаниот пар Араш Пурзараби и Пуне Гурџи, сопружниците Евин Арслани и Хива Молани и нивната едногодишна ќерка се само неколкумина...

Свет 11.01.20 | 07:47

Иран призна: Ние го урнавме украинскиот авион

Падот на украинскиот авион во средата само го засили меѓународниот притисок врз Иран по месеците напнатост со САД и размената меѓусебни напади. Минатата недела Вашингтон...

Свет 10.01.20 | 11:39

„Њујорк тајмс“ објави снимка како Иран го соборува украинскиот авион

„Њујорк тајмс“ објави видеоснимка на која, како што се наведува, се гледа иранска ракета која го соборува украинскиот авион со 176 патници и членови на екипажот. Американскиот...

Свет 09.01.20 | 23:26

Иран: Нелогични се гласините дека украинскиот авион бил погоден со ракета

Шефот на иранската Организација за цивилна авијација, Али Абеџадех, денеска ги демантираше, како што кажа, „нелогичните гласини“, дека украинскиот патнички авион што...

Свет 09.01.20 | 22:12

Трудо: Имаме докази што покажуваат дека авионот бил соборен со иранска ракета

Премиерот на Канада, Џастин Трудо на денешната прес-конференција изјави дека украинскит Боинг 737, според разузнавачки информации од разни извори, бил соборен од иранска...

Свет 09.01.20 | 21:47

Авионот бил случајно соборен од ирански ракети?

Украинскиот авион што вчера се урна во Иран, при што погинаа сите 176 патници и членови на екипажот во него, најверојатно случајно е соборен од иранската Противвоздушна...

Свет 08.01.20 | 16:31

Украинскиот авион поминал техничка контрола два дена пред несреќата

Украинскиот авион Боинг 737, што денеска се урна во Иран, при што загинаа 176 луѓе, беше нов и два дена пред несреќата ја помина последната техничка контрола, објави украинската...