Ознака: указ
Свет 04.10.22 | 13:23

Нема преговри со Путин, Зеленски го потпиша укакзот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша указ со кој формално ги прогласува изгледите за какви било преговори меѓу Украина и рускиот претседател Владимир...

Свет 10.06.22 | 10:14

Зеленски потпиша указ за санкции против руските лидери

Претседателот на Украина Володимир Зеленски потпиша указ за воведување лични санкции на руските лидери, вклучително и претседателот Владимир Путин и сите министри. Санкциите,...

Свет 15.04.22 | 10:09

Полскиот претседател Дуда потпиша Указ за ембарго на јаглен од Русија

Полскиот претседател Анджеј Дуда потпиша указ, претходно усвоен од Парламентот, со што се воведува ембарго на руските испораки на јаглен и можност за замрзнување на...

Македонија 18.05.21 | 15:07

На Уставниот суд му требало дополнително време дали ќе го поништи Законот за јавно обвинителство

Жестоко беше денеска во Уставниот суд. Се расправаше за Законот за јавно обвинителство. Поранешниот министер за правда Михајло Маневски, СМК, и адвокатот Томе Тодоровски...

Вести 14.05.21 | 14:04

Пендаровски не го потпиша Законот за легализација на дивоградби: Тој е спротивен на Уставот

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување...

Македонија 06.05.21 | 11:44

Уставниот суд ги прифати иницијативите за оспорување на Законот за јавно обвинителство

Уставниот суд ги прифати иницијативите за оспорување на Законот за јавно обвинителство кој Собранието го донесе во февруари годинава. Прифатени се три иницијативи...

Македонија 18.03.21 | 18:20

Ќе има главна расправа: Двојазичноста и „Северна“ без Указ на Иванов ја минаа првата фаза

Иницијаторите за оспорување на Законот за јазици и објавувањето на новото име во Службен весник без потписот на тогашниот претседател Иванов ја извојуваа првата победа....

Македонија 18.03.21 | 08:11

Дали Уставен суд ќе има храброст да го поништи Законот за јазици и Указот за „Северна“ без потписот на Иванов?

Уставниот суд денеска ќе распрва за иницијативата за објавувањето на новото име Репубика Македонија“ во Службен весник без потпис на претседателот Ѓорге Иванов. Судот...

Македонија 02.03.21 | 13:27

Уставниот суд пред тешки одлуки: Ќе расправаат за „Северна“ и за Законот за јазици

Уставниот суд на 18 март ќе има полни раце работа. Покрај објавувањето на новото име на државата во Службен Весник без потпис на тогашниот претседател Ѓорге Иванов, за...

Македонија 02.03.21 | 12:53

„Република“ дознава: Уставниот суд ќе расправа за прогласувањето на „Северна“ без Указ од Иванов

Уставниот суд на 18 март ќе распрва за иницијативата за објавувањето на новото име Репубика Македонија“ во Службен весник без потпис на претседателот Ѓорге...

Македонија 12.02.21 | 08:15

Ќе се охрабри ли Уставен да го поништи прогласувањето на „Северна“ без Указ од претседателот на државата?

Седум иницијативи кои се однсуваат на промената на уставното име чекаат на разгледување од Уставниот суд. Според најавите тие треба да бидат ставени на разгледување...

Македонија 25.01.21 | 13:37

Не му требаше долго да размислува: Пендаровски го потпиша Указот за Законот за попис

Само еден ден откако американската амбасадорка го поздрави донесувањето на Законот за попис претседателот Стево Пендаровски го потпиша Указот за негово стапување...

Македонија 30.12.20 | 16:18

Пендаровски не се поколеба дали да му слугува на Заев – го потпиша указот за 33 милиони евра за Макпетрол

По консултации со експерти од областа на енергетиката и правото, претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за решавање на...

Македонија 16.05.19 | 16:49

Собранието усвои три од законите кои Иванов не ги потпиша

Собранието денеска во рамки на 97. седница усвои три закони во трето читање што беа вратени во Парламентот зашто поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов одби да ги потпише...

Македонија 21.12.18 | 11:42

Претседателот Иванов го потпиша Указот за прогласување на Законот за амнестија

Од вчера Законот за амнестија што Собранието на Република Македонија го донесе на 18 декември е во сила. Законот во Службен весник е објавен вчера. Тоа значи дека веќе...