Ознака: ухмр
Сервиси 30.09.19 | 10:12

Од среда заладување

УХМР најави дека до среда ќе се задржи сончево и топло време со релативно високи дневни температури, стои во соопштението од Авто мото сојузот. Во четврток во попладневните...

Сервиси 23.09.19 | 12:05

УХМР: Неделава променлино време и врнежи

Променливо облачно време со сончеви периоди ќе преовладува денеска во државава. Попладне и кон крајот на денот ќе има повремени локални врнежи од дожд, кои наместа ќе...

Сервиси 18.09.19 | 12:31

Темепературен шок: Утринската температура ќе се спушти до нула

Пад на температурата, која во утринските часови во некои делови ќе се спушти до нула, најавуваат метеоролозите за наредните денови. Времето утре ќе биде променливо облачно...

Сервиси 13.08.19 | 19:35

Силно невреме доаѓа кон Македонија

Времето утре во претпладневните часови ќе биде сончево и особено многу топло на југот на земјата. Попладне и во текот на ноќта, а најпрвин во северните делови, облачноста...

Сервиси 29.07.19 | 10:44

УХМР со предупредување: Пеколно топло време, па силно невреме

Времето во првата половина од денот ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен...

Сервиси 12.07.19 | 23:24

Силно невреме со обилни врнежи од дожд, ветер, грмежи и град

Утре (13.07.) попладне, во текот на ноќта и во недела претпладне ќе има нови врнежи кои наместа ќе бидат пообилни (во источните делови над 20л/м2) проследени со грмежи, засилен...

Сервиси 05.07.19 | 18:05

УХМР предупредува: Има услови за појава на невреме и град

Управата за хидрометеоролошки работи на својата интернет страница објави актуелно предупредување дека попладнево во делови на нашата земја ќе има услови за појава...

Сервиси 26.05.19 | 21:52

Утре облачно време со локален дожд, температурата до 29 степени

До крајот на денот во западните делови времето ќе биде облачно со повремен слаб дожд, а во останатите делови малку до умерено облачно, информира УХМР. Утре ќе биде променливо...

Сервиси 19.05.19 | 18:31

УХМР со прогноза за времето до петок: Утре попладне дожд и грмежи

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, соопшти Управата...

Сервиси 11.03.19 | 20:19

УХМР издаде вонредно метео: Циклонот дојде и носи силен ветер, снег, дожд и пад на температурите

Денес во ноќните часови и утре ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на планините и во местата повисоки од 500 м.н.в. со врнежи од снег. Ќе дува силен северен ветер, кој на...

Сервиси 13.02.19 | 10:19

УХМР со вонредни најави за времето

Засилен ветер од северен правец најавуваат метеоролозите за денеска претпладне и околу пладне. Ветерот во западните делови на моменти ќе достигнува брзина до 100 километри...

Сервиси 05.02.19 | 08:41

Снегот се враќа

Утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Поради спуштање на постуден воздух, попладне и во вечерните часови врнежите ќе преминат...

Сервиси 13.01.19 | 09:32

Утре снег, од вторник променливо време

Утре во текот на денот ќе има нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет кои ќе бидат поизразени ќе бидат на повисоките места и на планините, јави УХМР. Потоа во...

Сервиси 07.01.19 | 23:38

Нова тура обилни врнежи од снег во четврток – УХМР со временска најава

Под влијание на влажен и студен бран, утре и во четврток ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Потоа следува период на стабилно и суво време...

Сервиси 02.01.19 | 13:19

УХМР: Од вечерва снег, за викендов температури до минус 14 степени

Во попладневните часови во Македонија, се очекува зголемување на облачноста и почнувајќи од запад ќе има врнежи од снег, кои во текот на ноќта ќе се прошират насекаде...

Сервиси 01.01.19 | 14:53

Голема промена на времето: Снег во висина од 10-20 см ќе „натрупа” низ Македонија вечерва – УХМР најавува студ и снежни наноси на планините

Под влијание на студен и влажен бран утре попладне, во текот на ноќта, како и во четврток ќе има врнежи од снег, кои пообилни ќе бидат во западните и јужните делови од...

Сервиси 17.12.18 | 19:23

УХМР со вонредно предупредување: Обилни врнежи од снег ќе ја зафатат Македонија

Денес попладне, а особено во текот на ноќта и утре претпладне ќе има врнежи од снег, кои во западните и јужните делови ќе бидат пообилни. Насекаде низ земјава ќе се формира...

Калеидоскоп 17.12.18 | 10:23

Најмногу снег на Шапка, најстудено во Паланка

Најмногу врнежи во изминатото деноноќие имало во Берово- 24 литри на метар квадратен, а најстудено утрово било во Крива Паланка минус девет степени. Снежната покривка...

Сервиси 06.12.18 | 14:22

Прогноза на УХМР за викендов: В сабота попладне дожд, в недела снег

До сабота претпладне времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури, а по одделни котлини ќе има појава на магла. Под влијание на нов влажен бран од сабота...