Ознака: угостителски објекти
Економија 26.05.20 | 08:45

Kaфеанџиите со повик: Утре од 12 до 18 часот сите да ги пуштат на најјако звучниците во локалите и да повикаат на отворање

Иако најавено се уште нема одлука кога ќе бидат отворени рестораните и кафеаните. Неколку пати беше најавувано но се уште нема конечна одлука. Последната најава е за...

Македонија 06.05.20 | 13:27

Кафаните ќе се отворат набрзо, најави Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека Владата за кратко време по препорака на Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство ќе...

Македонија 05.05.20 | 13:58

Дезинфекција и чистење пред отворање на угостителските објекти

Пред отворање на угостителските објекти ќе треба повторно да се изврши дезинфекција и чистење на опремата и површините што служат за обработка на храна. Пред отворањето,...

Економија 08.04.20 | 14:16

50 посто бруто плата, помали кирии: ВМРО-ДПМНЕ со конкретни мерки за помош на угостителите

Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и економијата,...

Црна хроника 31.03.20 | 12:20

Животот продолжи во Тетово, дури 14 локали биле отворени

Вкупно 14 угостителски објекти се затворени во периодот од 24 часа, од 7 часот вчера до 7 часот изутринава на подрачјето на Тетово бидејќи работеле спротивно на пропишаните...

Црна хроника 17.11.19 | 10:39

Десет лица приведени при контрола на седум угостителски објекти во Скопје

Десет лица се приведени вчера и денеска во периодот меѓу 23:00 до 04:00 часот во рамки на операцијата на СВР Скопје, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен инспекторат...

Скопје 28.10.19 | 14:04

Жителите ќе одлучуваат дали ќе се поставуваат летни тераси во општина Центар

Од жителите во станбената зграда каде се наоѓа одреден локал во иднина ќе зависи постоењето на летните тераси на угостителските објекти, ова денеска го објави градоначалникот...

Здравје 30.09.19 | 19:32

AХВ предупредува: Во овој ресторан јадете на своја одговорност

Агенцијата за храна и ветеринарство поднесе кривична пријава против сопственикот на ресторанот „Мир“ во прилепското село Ораовец, кој е лоциран на вештачко езеро,...

Свет 04.07.19 | 13:42

Австрија забрани пушење во сите угостителски објекти

Австрискиот парламент, на летната сесија, последна пред предвремените избори, по долгата и емотивна дебата, донесе одлука за забрана за пушење во сите угостителски...

Скопје 21.12.18 | 15:49

Избрани најдобрите угостителски објекти

Секторот за локален економски развој на Град Скопје во соработка со Агенцијата SWOT Research, специјализирана агенција со експертско знаење и искуство во анализа на квалитетот...