Ознака: угостителски објекти
Балкан 24.11.20 | 08:59

Се намалува работното време на угостителските објекти, трговските центри, кината: Србија од денеска ги заострува мерките

Од денеска па во наредните десет дена ќе бидат на сила новите мерки на Владата на Србија, донесени со цел да се спречи ширењето на корона вирусот. Согласно тие мерки,...

Економија 16.11.20 | 10:20

Да се затворат сите угостителски објекти до крајот на зимата, да се покаже дека не сме одговорни за последните жаришта

Комисијата за заразни болести да препорача целосно затворање на сите угостителски објекти до крајот на зимата и со тоа да им помогне да ја оттргнат дамката од угостителската...

Балкан 05.11.20 | 10:49

Црна Гора ќе ги затвора училиштата и угостителските објекти поради корона вирусот

Институтот за јавно здравје на Црна Гора одлучи од утре (6 ноември) во Подгорица, Будва, Улцињ и во Цетиње да бидат затворени училиштата и угостителските објекти. Оваа...

Економија 03.11.20 | 14:17

Нема да отпуштаме, келнерите сами ќе заминат, предупредуваат од НУК по најавата за новото работно време

Независната угостителска комора (НУК) предупредува дека најновиот предлог на Комисијата за заразни болести за ограничување на работата на угостителските објекти до...

Црна хроника 01.11.20 | 20:23

Поради непочитување на мерките затворени два локала во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат при вршење контроли во врска со почитување на мерките...

Економија 26.10.20 | 12:23

Засега со скратено работно време ќе бидат само угостителите

Ограничувањето на работното време до 23 часот засега ќе важи само за угостителските објекти, рече вицепремиетот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната прес-конференција....

Економија 10.10.20 | 15:34

Четири кривични пријави за угостителски објекти, ДПИ изврши 524 контроли и 26 надзори

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на вчерашниот ден извршил вкупно 524 контроли и 26 надзори во угостителски објекти во повеќе градови во државата. Контролите...

Македонија 05.10.20 | 19:45

Coпругата на пејачот Коцев: Подобро корона дa фaтaм, отколку дeцaтa да ми се глaдни без парче леб

Сопругата нан пејачот Марјан Коцев, Билјана, остро ја осуди мерката за забрана за настап на музичарите во угостителските објекти. Таа реагира дека со таквата мерка голем...

Економија 05.10.20 | 14:38

Ангеловски: Сегде во светот има луѓе кои ги прекршуваат правилата, но затоа и постојат надлежни институции

Угостителските објекти мора да ги почитуваат протоколите за заштита од ширење на КОВИД, граѓаните да внимаваат дали локалите каде одат ги почитуваат мерките за заштита,...

Македонија 05.10.20 | 13:38

Можно е и затворање на угостителски објекти, најави Заев

Премиерот Зоран Заев побара разбирање за новите мерки за заштита од вирусот и повика како што се почитуваат барањата на уметниците и на различни економски сектори,...

Македонија 04.10.20 | 22:53

Коњопоите се забранети, потсети Владата и ги утрврди новите рестриктивни мерки

На денешната 8-ма седница, Владата ги усвои заклучоците од состанокот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, одржан денеска, со предлог мерки...

Македонија 04.10.20 | 16:29

Нема веќе пејачи и диџеји, на маса во локал само по четворица и со тивка музика

Забрана на гостување на пејачи и ди-џеи во сите угостителски објекти, ограничување на гласноста на музиката до 55 децибели и намалување на бројот на луѓе кои може да седат...

Свет 07.07.20 | 12:34

Во Шведска се воведуваат построги правила за угостителските објекти

Во Шведска денеска стапија во сила построги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти поради коронавирусот. Минималната оддалеченот...

Македонија 26.06.20 | 08:25

Почнуваат со работа теретаните и вежбалните, од денеска угостителските објекти можат да работат и во внатрешноста

Угостителските објекти од денеска можат да работат и во внатрешноста на објектите преку соодветен протокол за работа, а се дозволува и работа на теретаните и вежбалните,...

Македонија 23.06.20 | 17:42

Кафаните ќе работат и во затворениот дел, се отвораат теретаните – сите одлуки на денешната седница

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната 72. седница донесе одлука од петок, 26 јуни 2020 година, целосно да бидат отворени сите гранични...

Економија 19.06.20 | 20:19

Владата донесе одлука: Се продолжува работното време на угостителските објекти

Се продолжува работното време на угостителските објекти. Наместо до 22 00 часот, сега ќе работат до полноќ во работните денови и за време на викенд до 1 часот по полноќ Донесена...

Црна хроника 02.06.20 | 12:44

Извршени контроли во 2.184 угостителски објекти, 24 не ги почитувале мерките

Министерството за внатрешни работи во соработка со Државниот пазарен инспекторат досега извршиле контроли на вкупно 2.184 угостителски објекти, при што констатирано...

Скопје 28.05.20 | 13:03

„Боемска“ отворена, но засега празна

Угостителите објекти утрово по пауза од повеќе од два месеца ги отворија терасите и подготвени се да ги пречекаат првите гости. Утрово „Боемска улица“ во Центар е полна...

Економија 27.05.20 | 19:39

Работа до 22 часот, без коњопои: Ова е протоколот по кој ќе работат угостителските објекти

Владата на 57. седница, одржана на 26 мај 2020 година, донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на Коронавирус КОВИД-19,...

Економија 26.05.20 | 20:26

Засега ќе работат само терасите

Од задутре, четврток, 28 мај, ќе почнат со работа угостителските објекти, објави вечера техничкиот премиер Оливер Спасовски, презентирајќи ги усвоените одлуки на попладневната...