Ознака: угостителски објекти
Економија 29.01.21 | 15:38

Останува работното време до 21 часот за кафулињата и кафаните

На денешниот состанок Комисијата за заразни болести дала препорака да останат на сила истите досегашни мерки за заштита од ковид-19, информираат од Министерството за...

Македонија 20.01.21 | 20:14

Угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Владата на 40. седница по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката за работното време на рестораните и другите угостителски објекти, со која...

Македонија 19.01.21 | 17:45

Се враќаат на старо: Угостителските објекти со работа до 21 часот, објектите на бензиските пумпи и хотелите со редовно работно време

Владата на Република  Македонија на денешната 40-та седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката на работното време на рестораните...

Економија 15.01.21 | 09:02

Неуставно е скратеното работно време на кафаните и кафулињата, велат од НУК

Независната угостителска комора бара унифицирани протоколи и препораки за работа во услови на пандемија, но не се согласува со ограничувањето на работното време. Во...

Економија 14.01.21 | 13:48

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот, ќе се разгледа можноста за работа и до 23 часот

Од 21-ви месецов ќе се врати работното време на угостителските објекти до 21 часот, а сите останати мерки остануваат во сила, изјави денеска министерот за здравство Венко...

Црна хроника 26.12.20 | 11:55

Приведени двајца гости што не сакале да напуштат скопски локал

Два угостителски објекти, еден од Аеродром и еден од Карпош се затворени, а нивните сопственици санкционирани бидејќи во контролите на СВР Скопје и Државниот пазарен...

Црна хроника 21.12.20 | 11:30

Работеле долго после 18 часот: Затворени два објекти во Гостивар

Вчера околу 19.15 часот на ул.„Илинденска“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода Љ.Н.(50) од Гостивар,...

Балкан 04.12.20 | 11:39

Наредните два викенда нема да работат кафулињата и кафеаните: Србија со нови мерки за услужните дејности

Од денеска па во наредните две недели во Србија стапуваат на сила новите мерки што ги донесе Владата на Србија по препорака од Кризниот штаб кои уредуваат дека угостителските...

Балкан 24.11.20 | 08:59

Се намалува работното време на угостителските објекти, трговските центри, кината: Србија од денеска ги заострува мерките

Од денеска па во наредните десет дена ќе бидат на сила новите мерки на Владата на Србија, донесени со цел да се спречи ширењето на корона вирусот. Согласно тие мерки,...

Економија 16.11.20 | 10:20

Да се затворат сите угостителски објекти до крајот на зимата, да се покаже дека не сме одговорни за последните жаришта

Комисијата за заразни болести да препорача целосно затворање на сите угостителски објекти до крајот на зимата и со тоа да им помогне да ја оттргнат дамката од угостителската...

Балкан 05.11.20 | 10:49

Црна Гора ќе ги затвора училиштата и угостителските објекти поради корона вирусот

Институтот за јавно здравје на Црна Гора одлучи од утре (6 ноември) во Подгорица, Будва, Улцињ и во Цетиње да бидат затворени училиштата и угостителските објекти. Оваа...

Економија 03.11.20 | 14:17

Нема да отпуштаме, келнерите сами ќе заминат, предупредуваат од НУК по најавата за новото работно време

Независната угостителска комора (НУК) предупредува дека најновиот предлог на Комисијата за заразни болести за ограничување на работата на угостителските објекти до...

Црна хроника 01.11.20 | 20:23

Поради непочитување на мерките затворени два локала во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат при вршење контроли во врска со почитување на мерките...

Економија 26.10.20 | 12:23

Засега со скратено работно време ќе бидат само угостителите

Ограничувањето на работното време до 23 часот засега ќе важи само за угостителските објекти, рече вицепремиетот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната прес-конференција....

Економија 10.10.20 | 15:34

Четири кривични пријави за угостителски објекти, ДПИ изврши 524 контроли и 26 надзори

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на вчерашниот ден извршил вкупно 524 контроли и 26 надзори во угостителски објекти во повеќе градови во државата. Контролите...

Македонија 05.10.20 | 19:45

Coпругата на пејачот Коцев: Подобро корона дa фaтaм, отколку дeцaтa да ми се глaдни без парче леб

Сопругата нан пејачот Марјан Коцев, Билјана, остро ја осуди мерката за забрана за настап на музичарите во угостителските објекти. Таа реагира дека со таквата мерка голем...

Економија 05.10.20 | 14:38

Ангеловски: Сегде во светот има луѓе кои ги прекршуваат правилата, но затоа и постојат надлежни институции

Угостителските објекти мора да ги почитуваат протоколите за заштита од ширење на КОВИД, граѓаните да внимаваат дали локалите каде одат ги почитуваат мерките за заштита,...

Македонија 05.10.20 | 13:38

Можно е и затворање на угостителски објекти, најави Заев

Премиерот Зоран Заев побара разбирање за новите мерки за заштита од вирусот и повика како што се почитуваат барањата на уметниците и на различни економски сектори,...

Македонија 04.10.20 | 22:53

Коњопоите се забранети, потсети Владата и ги утрврди новите рестриктивни мерки

На денешната 8-ма седница, Владата ги усвои заклучоците од состанокот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, одржан денеска, со предлог мерки...

Македонија 04.10.20 | 16:29

Нема веќе пејачи и диџеји, на маса во локал само по четворица и со тивка музика

Забрана на гостување на пејачи и ди-џеи во сите угостителски објекти, ограничување на гласноста на музиката до 55 децибели и намалување на бројот на луѓе кои може да седат...