Ознака: угостителски објекти
Црна хроника 16.04.23 | 19:14

Русинки, Украинки, Србинки и Албанки ги забавувале гостите во два охридски локалa

Во акциска контрола на подрачјето на СВР Охрид извршена на 15 април во два угостителски објекти, откриени се 12 странски државјанки од Русија, Украина, Србија и Албанија....

Црна хроника 04.02.23 | 15:24

Инспекциите влегле во над 1500 објекти, напишани казни во вредност од над 9 милиони денари

Државниот пазарен инспекторат спроведува инспекциски надзори над примена на законите и прописите кои го опфаќаат работењето на правните и физичките лица, но и примената...

Црна хроника 04.06.22 | 11:23

Купишта дрога во скопските угостителски објекти, приведени 14 лица, меѓу кои и еден полицаец кој не бил на должност

Во периодот од 2. до 4 јуни полицијата во координација со УЈП извршила контроли во угостителски објекти на подрачјето на Скопје при што се приведени 14 лица кај кои е пронадена...

Црна хроника 25.12.21 | 12:39

Давале алкохол на малолетници,а имало и гости без сертификати:Казни за угостителски објекти во Битола

На 24/25.12.2021 во времето од 22.30 до 00.30 часот, на подрачјето на ПС од ОН Битола, спроведена е акциска контрола во угостителски објекти, кафе бар на ул.Булевар 1-ви мај и бар лоциран...

Економија Скопје 03.12.21 | 16:15

Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Град Скопје и Агенцијата „SWOT Research“, за анализа квалитетот на услугата, 14. пат го реализираа проектот „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите“, во главниот град. Најдобри...

Економија 29.11.21 | 15:14

Филипче: Нема да има олабавување на мерките за угостителските објекти

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека не размислуваат да предложат какво било релаксирање на сегашните мерки во делот кој се однесува на угостителските...

Македонија 12.08.21 | 21:44

Kелнерите и готвачите во угостителските објекти не се обврзани да се имунизираат

Келнерите и готвачите во угостителските објекти не се обврзани да се имунизираат. За разлика од гостите кои ако сакаат да влезат во кафеана или кафуле мора да приложат...

Македонија 04.05.21 | 11:45

Владата денеска решава полицискиот час да почне од 23, угостителските објекти да работат до 22,30

Владата денеска на седница треба да решава по предлогот на Главниот координативен кризен штаб за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време...

Економија 21.04.21 | 19:56

Доколку продолжи трендот на намалување на пандемијата ќе се отворат угостителските објекти

200 илјади дози од кинеската вакцина до 28 април ќе пристигнат во државата. Подготвуваме спортски сали за вакцинирање во Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола...

Економија 19.04.21 | 17:02

Од 27 април до 15 мај полицискиот час да почнува во 21 часот и да се отворат летните тераси, нов предлог на Кризниот штаб

Новиот предлог на Главниот координативен кризен штаб до Владата е полицискиот час од 27 април до 15 мај да почнува од 21 часот, а угостителските објекти да ги отворат само...

Економија 08.04.21 | 11:43

Заев: Со нови мерки ќе бидат опфатени сите економски оператори кои ќе бидат затворени овие две недели

Постоиме како држава за да помогнеме и да бидеме од помош и затоа сите економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени заради третиот бран на корона кризата...

Македонија 05.04.21 | 11:36

Од утре се затвораат угостителските објекти, а полициски час од 20 часот?

Се очекува Владата денеска да донесе нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот откако претпладното таква препорака произлегла од заседанието на Главниот...

Свет 16.03.21 | 11:50

Некаде се затега, некаде се попушта: На Кипар се отвораат угостителските објекти

Под специјални протоколи и само во надворешните делови, од денеска почнуваат со работа угостителските објекти на Кипар, а полицискиот час наместо од 21 ќе почнува од...

Македонија 08.03.21 | 15:15

Филипче: Можни се и нови рестрикции за угостителските објекти, но засега не

Засега не се планираат дополнителни мерки за справување со ширењето на Ковид-19 во однос на работата на угостителските објекти и групирањата преку ден на јавни простори,...

Економија 29.01.21 | 15:38

Останува работното време до 21 часот за кафулињата и кафаните

На денешниот состанок Комисијата за заразни болести дала препорака да останат на сила истите досегашни мерки за заштита од ковид-19, информираат од Министерството за...

Македонија 20.01.21 | 20:14

Угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Владата на 40. седница по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката за работното време на рестораните и другите угостителски објекти, со која...

Македонија 19.01.21 | 17:45

Се враќаат на старо: Угостителските објекти со работа до 21 часот, објектите на бензиските пумпи и хотелите со редовно работно време

Владата на Република  Македонија на денешната 40-та седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката на работното време на рестораните...

Економија 15.01.21 | 09:02

Неуставно е скратеното работно време на кафаните и кафулињата, велат од НУК

Независната угостителска комора бара унифицирани протоколи и препораки за работа во услови на пандемија, но не се согласува со ограничувањето на работното време. Во...

Економија 14.01.21 | 13:48

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот, ќе се разгледа можноста за работа и до 23 часот

Од 21-ви месецов ќе се врати работното време на угостителските објекти до 21 часот, а сите останати мерки остануваат во сила, изјави денеска министерот за здравство Венко...

Црна хроника 26.12.20 | 11:55

Приведени двајца гости што не сакале да напуштат скопски локал

Два угостителски објекти, еден од Аеродром и еден од Карпош се затворени, а нивните сопственици санкционирани бидејќи во контролите на СВР Скопје и Државниот пазарен...