Ознака: угостителска комора
Економија 15.04.21 | 14:16

Немаат никаква помош за егзистенција: Угостителите в понеделник излегуваат на протести

Од Туристичко-угостителската комора на Македонија (ТУК) најавуваат дека во понеделник, 20 април, угостителите ќе излезат на протест и ќе останат пред институциите додека...

Економија 08.04.21 | 12:45

Претседателот на Угостителската комора: Приморани сме да се прилагодиме со задржувањето на вработените

Угостителската индустрија можеби ќе треба да ја преименуваме во камелеон индустрија затоа што секојдневно очекуваме некоја нова мерка кон која треба да се прилагодиме...

Економија 05.04.21 | 18:44

Без приходи ќе останат околу 30 илјади граѓани: Туристичко-угостителската комора бара итна финансиска помош

Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори бара итна финансиска помош за овој сектор по одлуката на Владата за затворање на угостителските објекти...

Економија 02.01.21 | 10:07

Угостителска комора: Сите угостители нема рамноправно да ја осетат новата даночна стапка во угостителството

Откако Владата донесе одлука за храната и пијалоците кои се служат во ресторани и кафулиња да се даночат по нова повластена стапка од 10%, наместо од 18% како што беше досега,...