Ознака: Угостители
Економија 06.06.21 | 16:50

Викендов закажани 100 свадби, а угостителите немаа каде да ги пријавуваат

Независната угостителска комора (НУК) за сите угостители изготви посебен регистер, на кој угостителите можат бесплатно да се регистрираат и да пријават прослави, соопштуваат...

Македонија 02.06.21 | 08:18

Музичарите ќе можат да свират на свадби, ама не и во кафулиња и на концерти

Независната угостителска комора (НУК) вчера реагираше на овие протоколи, бидејќи смета дека токму со новите препораки за организирање прослави, наместо да се влијае,...

Скопје 17.05.21 | 14:06

Комората на Угостители на средбата со Гувернерката укажаа на лошата состојба во која се наоѓаат

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и дел од тимот на Народната банка одржаа конструктивна работна средба со претставници на Независната угостителска комора (НУК),...

Скопје 12.05.21 | 15:53

Угостителите бараат да не бидат дискриминирани при делењето државна помош

Претседателот на Независната угостителска комора Здравко Јосифовски смета дека е неправедно доколку финансиска поддршка добијат само  угостителските објекти чија...

Македонија 09.05.21 | 18:54

Ќе има ли укинување на полицискиот час, маските на отворено и забраната за свадби?

Наместо во понеделник, како што е практика секоја седмица, Комисијата за заразни болести овој пат ќе заседава во петок, ден по муслиманскиот празник, Рамазан Бајрам,...

Економија 07.05.21 | 09:25

Свадби дозволени од 1 јуни? Само на отворено, без маски и по шестмина на маса

Комисијата за заразни болести на 15 мај ќе одлучува дали ќе одговори позитивно на барањето на угостителите да се организираат свадбени веселби со посебни протоколи. Ова...

Економија 26.04.21 | 11:11

Угостителите и туристичките работници ќе бараат одговор на нивните барања пред Владата

Ќе протестираат угостителите, туристичките работници, сметководителите, танцовите училишта и други. За досегашни собири пред Министерството за финансии велат дека...

Економија 25.04.21 | 20:45

Утре нов протест на угостителите и туристичките работници

Угостителите и туристичките работници продолжуваат со протестите. Од утре наместо пред министертвото за финансии, ќе протестираат пред Владата. Од двата сектора велат...

Економија 20.04.21 | 15:15

ВМРО-ДПМНЕ: Срамота е СДСМ да се фали со економски мерки кога стотици угостители се на раб на опстанок

Од ВМРО-ДПМНЕ, реагираат дека влста не треба да се фали со наводни мерки за помош на стопанството и фирмите, во услови кога на улица се излезени стотици угостители кои...

Економија 20.04.21 | 15:12

Бараат еднократна финансиска помош за да продолжат со работата: Протест на угостителите и туристичките работници

Еднократна финансиска помош за регистрираните угостителски објекти на кои повеќе од една година им е забранета примарната дејност, но и финансиска помош за секоја...

Економија 20.04.21 | 12:09

ВО ЖИВО: Угостителите и туристичките работници пред МФ, ќе протестираат сè до исполнување на нивните барања

Туристичко-угостителскиот сектор денеска напладне ќе протестира пред Министерството за финансии се до исполнување на нивните барања. Бараат еднократна финансиска...

Економија 20.04.21 | 09:24

Угocтитeлитe и тypиcтичкитe aгeнции дeнecкa излeгyвaaт нa пpoтecт: Ocтaнyвaaт нa yлицa дo иcпoлнyвaњe нa бapaњaтa

Туристичко-угостителскиот сектор денеска напладне ќе протестира пред Министерството за финансии се до исполнување на нивните барања. Бараат еднократна финансиска...

Економија 19.04.21 | 17:41

Угостителите утре на протест, апелираат нивните барања да бидат во 6-ти пакет мерки

Угостителите и туристичките работници утре излегуваат на протест. Околу 6.000 фирми од двата сектори и нивните вработени точно напладне ќе го почнат протестот пред министерството...

Економија 19.04.21 | 12:39

Туристичко-угостителскиот сектор ќе протестира до исполнување на барањата

Туристичко-угостителскиот сектор од утре напладне почнува со протести пред Министерството за финансии кои ќе траат се до исполнување на нивните барања. Во протестот...

Економија 10.04.21 | 09:40

Затворањето на угостителските објекти добра мерка пред празниците, според надлежните

Министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, сметаат дека целосното затворање на угостителските објекти...

Економија 08.04.21 | 12:45

Претседателот на Угостителската комора: Приморани сме да се прилагодиме со задржувањето на вработените

Угостителската индустрија можеби ќе треба да ја преименуваме во камелеон индустрија затоа што секојдневно очекуваме некоја нова мерка кон која треба да се прилагодиме...

Економија 07.04.21 | 21:56

Ќе има награди за угостителите кои не примаат гости

Ќе има директна финансиска поддршка во вид на грантови за угостителите кои по препорака на Комисијата за заразни болести се затворени, односно не примаат гости. Моделот...

Економија 07.04.21 | 20:54

Бектеши ги повика угостителите да не ги отпуштаат работниците

Ќе има директна финансиска поддршка во вид на грантови за угостителите кои по препорака на Комисијата за заразни болести се затворени, односно не примаат гости, кажа...

Економија 07.04.21 | 20:51

Паб во Скопје даваше гратис точено пиво за дома – новата мерка удар врз угостителите

Иако минатата недела најавуваа дека нема потреба од нови мерки, бидејќи вирусот е секаде распространет, и истите нема да имаат ефект, пред два дена Владата со сосема...

Економија 07.04.21 | 20:21

Битиќи најави мерки за поддршка на угостителите

Оние економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки, најави вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со...