Ознака: Угостители
Економија 05.06.22 | 15:05

Се бараат келнери, готвачи, помошен персонал: На прилепските угостители им недостига персонал и до 40 отсто

Прилепските угостители се соочуваат со недостиг од персонал и до 40 отсто и истакнуваат дека моментално ова е најголемиот проблем за нив. Бараат законски измени за да...

Економија 07.04.22 | 10:07

Синдикатот за угостителство и туризам го поддржува генералниот штрајк на СОНК

Синдикатот за угостителство и туризам на Македонија – СУТ дава целосна и недвосмислена поддршка на генералниот штрајк на СОНК. Штрајкот е легитимно синдикално средство...

Црна хроника 29.03.22 | 11:30

Скопјанец од затвор мамел угостители со помош на пријателка, им успеало неколку пати да се опарат

Полицијата вчера расчистила неколку кривични дела „измама“ извршени на подрачјето на СВР Струмица, при што е утврдено дека сторител е Б.А. од Скопје, кој во моментов...

Економија 07.10.21 | 15:30

Максим Димитриевски на средба со угостителите: Ги подобруваме условите во сите сегменти

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски, денеска одржа продуктивна средба со угостителите од Куманово. Разменивме идеи и предлози за развој на...

Економија 27.08.21 | 08:30

Прометот намален: Угостителите и трговците бараат олабавување на мерките

Угостителите и туристичките работници реагираат за рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести. Вчера се пожалија и трговците....

Македонија 24.08.21 | 13:34

Некој ги попишмани струмичките угостители, не излегоа на најавениот протест

Не се одржа протестот кој беше закажан за денеска наутро од страна на струмичките угостители, кои сакаа да го изразат своето незадоволство за новите рестрикции од страна...

Македонија 24.08.21 | 09:39

Струмичките угостители утрово на протест: Ние не ја шириме короната

Поради незадоволството од новите рестрикции утрово на протест излегуваат струмичките угостители. Од вторник од 11 до 13 часот, секој ден во знак на незадоволство ќе ги...

Економија 21.08.21 | 08:32

Влез во кафана и со ПЦР или aнтиген тест, бараат угостителите

Угостителите бараат промени на новите мерки за заштита од Ковид-19, откако уште во првите денови од нивната примена забалежаа пад на прометот од најмалку 30 проценти во...

Економија 20.08.21 | 13:25

За 30% намален прометот на угостителите: Бараат измени на мерките за тие да бидат соодветно осмислени и логични

Драстично е намален прометот на угостителите откако стапија во сила најновите мерки за заштита од Ковид. Загубите изнесуваат околу 30 отсто во однос на изминатите недели...

Македонија 17.08.21 | 12:30

ВМРО-ДПМНЕ: Глупостите на Филипче и Заев не завршуваат, туку комплетно предизвикуваат хаос

Глупостите на Филипче и Заев не завршуваат, туку комплетно предизвикуваат хаос. На пример, како невакциниран вработен во угостителски објект кој е потенцијален ризик...

Скопје 16.08.21 | 19:20

Aрсовски за угостителите: Воведуваат мерки, а реално на дело се неодржливи

Изминативе денови актуелен бев на темата поврзана со дискриминаторските мерки кои што ги воведе Владата. Денешниот епилог е токму она што го зборував изминатите денови....

Економија 15.08.21 | 20:22

Бектеши: Рестриктивните мерки ги воведуваме за да не се вратиме во тотален локдаун

Министерот за економија, Крешник Бектеши, вели дека рестриктивните мерки се воведуваат со цел да се сочувало здравјето на граѓаните и да не се вратиме во ситуација на...

Економија 14.08.21 | 19:41

Одлуката за редарска служба во угостителски објекти со над 30 лица ќе биде променета од понеделник, угостителите ќе протестираат

Од понеделник угостителските објекти и настаните на отворено, покрај вакцинираните граѓани, ќе можат да ги посетуваат и оние кои имаат прележано ковид-19, но само во...

Економија 13.08.21 | 13:28

КСС: Загрижени сме за сигурноста на работните места по донесените антиковид мерки

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) денеска  соопшти дека го поддржува и се приклучува на „граѓанскиот протест против дискриминација на невакцинираните“...

Економија 13.08.21 | 11:35

Граѓаните нема да бидат казнувани, казните за усгостителите се движат од 250 евра до 30000 евра

Од понеделник стапуваат мерките кои ги донесе владата,каде за влез во угостителските објекти се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва...

Економија 12.08.21 | 08:53

Охридските угостители бараат адаптација на рестрикциите

Адаптација на пакетот мерки што ги определи Владата за работењето на угостителските објекти. Тоа е барањето што до властите ќе го достави Општина Охрид по денешната...

Економија 11.08.21 | 22:06

Охридските угостители бараат адаптација на најновите мерки за справување со епидемијата на коронавирусот

Адаптација на пакетот мерки што ги определи Владата за работењето на угостителските објекти. Тоа е барањето што до властите ќе го достави Општина Охрид по денешната...

Македонија 11.08.21 | 09:51

Членот на ИО на СДСМ-Охрид за мерките на Владата: Нејасни се, никој не знае како да ги спроведе и угостителите страдаат

Претседателот на здружението „Охридски еснаф“ и од скоро член на Извршниот одбор на СДСМ Охрид, Михаил Мишев, се изјасни против предложените мерки од владата на СДСМ,...

Економија 10.08.21 | 15:13

Угостителите бараат сите слободно да влегуваат во објектите, немале законска можност да контролираат кој е вакциниран

Независната угостителска комора (НУК) бара од Владата веднаш да ја укине одлуката со која се забранува посета и влез на невакцинирани лица во угостителските објекти. Според...

Економија 07.06.21 | 13:23

Бектеши: Угостителите да аплицираат согласно критериумите, се реализираат сите мерки од шестиот пакет

Mинистерот за економија Крешник Бектеши, на прес-конференција изјави дека веќе се реализираат сите мерки од шестиот пакет и дека угостителите може да аплицираат согласно...