Ознака: Училишна година
Македонија 14.10.20 | 23:58

Уште 13 основни училишта добија дозвола за физичка настава

На вечерашната 12. седница Владата го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање...

Скопје 25.09.20 | 13:01

Првачињата од ООУ „Коле Неделковски“ седнаа во училишните клупи

По сите протоколи за заштита од ковид 19 во импровиззирана училница во дворот основоното училиште „Коле Неделковски“ во Дебар Маало им посака добредојде на првачињата. Балони,...

Твитови 23.09.20 | 13:01

Училишна година 2020/21 во еден твит

Во Прилеп како заменски наставник примиле трудна жена, кој веднаш им соопштила дека нема да доаѓа на работа затоа што е ослободена со мерките. 🙃 — Emilijano (@EmilijanoJ) September...

Македонија 18.09.20 | 09:54

Онлајн наставата ќе почне на 1 октомври, но за првачињата не се знае

Онлајн наставата ќе започне на 1. октомври, додека за наставата со физичко присуство се можни промени, доколку има влошување на епидемиолошката состојба, најави денеска...

Македонија 01.09.20 | 16:46

Одмор од 5 мин, на час со маска: Како ќе изгледа училишниот ден за оние што ќе одат како и за децата што ќе учат дома

Учебната година може да почне со комбиниран модел и секаде каде што се исполнети условите од здравствените протоколи наставата ќе се реализира со физичко присуство...

Македонија 31.08.20 | 19:33

Ќе се оди на училиште без разлика на одделението, но само таму каде што условите дозволуваат

Владата нуди комбиниран модел за старт на учебната година и секаде кадешто се исполнети условите од протоколите коишто веќе се усвоени, наставата ќе може да започне...

Македонија 21.08.20 | 09:27

Како ќе изгледа еден училишен ден?

Повеќе нема да се случува само по е-пошта учениците да добиваат материјали за учење, па да му ги враќаат на наставникот. Наставниците задолжително мора да бидат присутни...

Македонија 19.08.20 | 22:11

Протести или бојкот на настава најавуваат средношколците низ Македонија

Протести или бојкот на наставата – Сојузот на средношколци конечната одлука за тоа како ќе се реагира против одлуката за онлајн настава ќе ја донесе в сабота, за...

Балкан 19.08.20 | 10:39

Со маски, различни одмори, во полн состав една недела порано тргаат на уличиште грчките ученици

По едногласната препорака на Комисијата за заштита на јавното здравје од Ковид-19 при Министерството за здравство на Грција, се планира повторното отворање на сите училишни...

Македонија 18.08.20 | 17:37

Владата одлучи кој точно може да следи онлајн настава и што значи тоа за родителите ослободени од работа

Владата на денешната 81-ва седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за организирање на наставата во основните и средните училишта согласно кои...

Македонија 18.08.20 | 12:32

Владата би требало денеска да одлучи за протоколите за настава

На седница на Владата која е закажана за денеска напладне, точка на дневен ред се предложените протоколи за реализација на наставата според конечниот предлог на Комисијата...

Колумни 15.08.20 | 11:08

Кој да го земе ризикот?

Петар Поп-Арсов Класична настава во училишните клупи или настава на далечина преку интернет? Како да ја почнеме новата училишна година? Што е најпаметно да направиме...

Македонија 14.08.20 | 10:52

Ова е конечниот предлог за наставата од Комисијата за заразни болести, но останува Владата да пресече

По заклучокот од седницата на Владата во вторникот Планот на МОН за учебната 2020/2021 да биде споделен со Комисијата за заразни болести и таа да го даде мислењето за моделот...

Македонија 13.08.20 | 12:25

До трето во училиште, останатите он-лајн, предлага Комисијата за заразни болести

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова го предлага Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок со претставници...

Македонија 11.08.20 | 15:43

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Став на Комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија во кои е неопходно физичко присуство на децата, изјави министерот...

Македонија 11.08.20 | 11:42

На три недели пред почеток на учебната година уште не се знае судбината на учениците и наставниците

Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука, во врска со протоколите со кои...

Твитови 11.08.20 | 10:22

Tвит кој како да е напишан за Македонија

Još malo prvi Septembar ljudi pojma nemaju dal deci da kupuju knjige ili televizor — Planinski (@Planinski_Lav) August 10, 2020

Македонија 10.08.20 | 09:56

Се чека планот на МОН за учебната година, Адеми излегува од изолација

Министерот за образование и наука Арбр Адеми на својот фејсбук-профил објави дека е негативен на коронавирусот и дека од денеска им се враќа на работните активности....

Македонија 07.08.20 | 15:37

Од први септември наставата ќе се одржува во училиштата

Веќе е изготвен нов предлог план за тоа како ќе се одвива учебната 2020-2021 година. Планот за почетокот на учебната година од сепптември ќе се знае во следните денови, најави...

Македонија 06.08.20 | 20:15

Филипче: Не може децата да не одат во училиште, работиме на протоколи

Во следните недела до две ќе се знае дали од септември ќе почнат со работа градинките и училиштата. Веројатноста е голема, но да се усогласат сите протоколи, вели министерот...