Ознака: учење
Македонија 27.04.22 | 14:58

УНИЦЕФ алармира за последиците од продолжениот прекин на наставата, пропуштеното мора да се надомести

УНИЦЕФ е сериозно загрижен поради продолжениот прекин на наставата и повикува да се преземат мерки со кои ќе се овозможи децата од основното и средното образование...

Свет 07.09.21 | 10:44

Се враќаме 20 години во минатото: Погледнете како започна наставата во Авганистан

Студентите и студентките ја започнаа наставата на универзитетите откако талибанците ја презедоа власта во Авганистан. На некои факултети студентите и студентките...

Вести 13.07.21 | 11:55

УНИЦЕФ и УНЕСКО: Повторното отворање на училиштата не смее да чека

Изминаа 18 месеци од почетокот на епидемијата на ковид-19, а образованието за милиони деца сè уште е нарушено. Заклучно со денеска, затворени се основни и средни училишта...

Македонија 07.05.21 | 11:30

Недостатоците почнуваат рано во основното образование, а опстојуваат понатаму

Иако пристапот до образованието е подобрен, квалитетот на образованието и натаму е предизвик како што е потврдено од резултатите на учениците во Македонија на меѓународните...

Македонија 26.01.21 | 23:04

Царовска: Со новата концепција училиштето и учењето треба да стане интересно

Образованието е систем којшто се подготвува подолг период и реформите не се прават од денес за утре. Сега дојде времето за оваа промена со којашто фокусот на образованието...

Македонија 29.09.20 | 08:02

Родителите нервозни, учениците во паника: Денеска први пробни часови на платформата која вчера не функционираше

Почетокот на учебната година остава отворени многу прашања. Родителите нервозни и во паника се прашуваат како да обезбедат компјутери за секое дете со потребните перформанси?...

Свет 19.09.20 | 14:48

Меркел: Пандемијата ја забрза потребата од дигитализација на училиштата

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека пандемијата на Ковид-19 ја истакна потребата за масовно надградување на технологијата во училиштата низ целата земја....

Македонија 19.09.20 | 11:50

МОН: Обезбедуваме настава и за децата коишто немаат уреди за онлајн учење

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и останатите деца, соопшти денеска Министерството за образование...

Македонија 04.09.20 | 13:31

Часовите за октомври и ноември се снимени и може да се закачат на националната платформа за онлајн учење

Часовите за октомври и ноември се снимени и веќе може да закачат на национлната платформа за учење од далечина, изјави денеска Петре Шилегов, градоначалник на Скопје,...

Македонија 11.08.20 | 10:40

Граѓаните со онлајн петиција бараат настава од далечина во новата учебна година

Над 2000 граѓани веќе се потпишани на онлајн петиција, со која се бара новата учебна година да се одвива преку настава од далечина. Автори на петицијата се група родители...

Калеидоскоп 05.08.20 | 17:41

За време на короната момчињата повеќе играле видео игри, девојчињата учеле

Девојките во Германија учеле позасилено и повеќе време минувале на креативни проекти отколку момчињата за време на германската блокада поради коронавирусот, но и девојчињата...

Македонија 06.07.20 | 19:13

Тешко дека децата ќе тргнат на училиште во септември: МОН подготви концепт за далечинско учење

Министерството за образование и наука објави нацрт-верзија на Концепт за развивање систем за образование од далечина во основните и во средните училишта во земјава....

Економија 07.04.20 | 17:32

30.000 деца од семејства во социјален ризик добија бесплатен интернет за следење на онлајн настава

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска потпиша договор со директорот на Македонски телеком Никола Љушев, за донација на мобилен...

Балкан 28.03.20 | 17:13

Средношколец добил единица на онлајн настава по физичко

Еден ученик во средно училиште во Хрватска добил единица за време на онлајн наставата по физичко, пишува хрватски „Јутарњи лист“. Повикувајќи се на соговорници блиски...

Македонија 05.06.19 | 12:39

Децата веќе нема да учат во саботи, но нема ни да се распуштаат на 10 јуни

Учениците повеќе нема да учат во саботи, намалување на часови нема да има, најмалку половина од зимскиот распуст за наставниците ќе бидат платени неработни денови, а...