Ознака: тужба
Калеидоскоп 02.10.19 | 13:01

Ќе одат до крај: Британскиот таблоид ќе се бори против тужбата на војвотката од Сасекс

Весникот „Мејл он сандеј“, неделно издание на „Дејли мејл“, објави дека „енергично“ ќе се брани од тужбата на сопругата на принцот Хари, Меган, војвотката од Сасекс,...

Македонија 29.09.19 | 10:10

ВМРО-ДПМНЕ: Кирацовски лично го тужи директорот на „Прва Република“ за пренесување туѓ став

Зоран Заев е заглавен до гуша во криминал. Аболицираниот Заев е исплашен бидејќи корупцијата , расипништвото и неспособноста на неговата власт се главна тема во медиумите....

Македонија 29.09.19 | 09:25

Следиме слобода на медиумите

Додека власта од една страна декларативно тврди дека е за слобода на медиумите, од друга страна се тужат медиуми, се вршат полициски упади во новинарски редакции. Еден...

Вести 27.09.19 | 14:04

Оркестрираниот напад врз медиумите продолжува: Кирацовски го тужи лично директорот на Република

Пораката од вчерашниот протест на МАН пред Обвинитеството не допре до власта, која е решена по секоја цена да им ја затвори устата и да им го одземе перото на критички...

Економија 17.09.19 | 16:06

„Рубау конструксионес“ го раскина договорот со ЈП Државни патишта за делницата Фариш – Дреново

Шпанската компнаија „Рубау конструксионес“ го раскина договорот со Јавното претпријатие за државни патишта за изградба на 10 километарска делница од Фариш до Дреново,...

Економија 17.09.19 | 14:05

„Демантирајте или ќе ве тужам“: Директорот Китанов со закани до Република!

Демантирајте ја веста која ја објавивте или ќе ве тужам! Со овие зборови до Република се обрати директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китинов,...

Економија 16.09.19 | 15:04

100 милиони евра пенали за раскинатиот договор со изведувачот на работите на експресниот пат Градско-Прилеп

Шпанската компанија „Рубау конструксионес“, фирма изведувач на работите на експресниот пат Градско-Прилеп, најави дека изградбата на оваа делница нема да ја продолжува...

Филм 13.09.19 | 16:13

Откината и е раката, дублерката на Мила Јововиќ ги тужи сите од сетот на филмот

Оливија Џексон, која била дублер на Мила Јововиќ во филмот „Resident Evil“, поднела тужба против Пол Андерсон, Џереми Болт, Танхаустер Гате и Болт во понеделникот поради трагедијата...

Македонија 12.09.19 | 17:15

Арсовски: Ајде Кирацовски, биди мажиште!

Пратеникот Александар Кирацовски испратил демант и барање за извинување и јавно повлекување до портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски за прес-конференција одржана...

Македонија 24.08.19 | 16:43

Митовски за заканата од тужба од премиерот: Класична закана и притисок да не се објават информации за Рекет

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека она што го...

Македонија 24.08.19 | 16:06

Диригиран напад од власта: Фросина Ременски бара извинување, во спротивно ќе тужи

Пратеничката Фросина Ременски на Фејсбук напиша: Ничие право не смее да загрози право на друг. Тоа се границите на сите слободи и права на граѓаните напиша пратеничката...

Македонија 24.08.19 | 15:42

И Зоран Заев се закани со тужба за медиумите кои го обелоденуваат случајот „Рекет“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Прилеп, на прашање на претставниците на медиумите за објавите од исказот на Орце Камчев пред ЈО ги отфрли како лажни...

Македонија 24.08.19 | 15:09

Во моментов „Република“ е најголема закана за власта, а не „Рекет“: И Шекеринска ни се заканува со тужба

По министерот за надворешни работи Никола Димитров, во кој упати отворени закани до „Република“ поради пренесувањето на веста од порталот „Инфомакс“, во која е објавен...

Македонија 01.08.19 | 10:03

Кирацовски, немаше сол во очи да си фрлиш, а сега се расфрлаш по адвокати

Пратеникот Александар Кирацовски доцна синоќа реагираше до „Република“ за објавениот текст, во кој е пренесен статусот на неговиот сограѓанин Душко Илиевски, познат...

Македонија 02.07.19 | 15:32

АВМУ: Заканите за тужби се директен притисок врз медиумите

Во врска со изјавата на генералниот секретар на Владата Драги Рашковски дадена на денешната прес-конференција дека ќе покрене тужби против новинари и медиуми, Агенцијата...

Балкан 25.06.19 | 18:40

Рама поднесе тужба против „Билд“ за аферата со купување на гласови

Албанскиот премиер Еди Рама поднесе тужба против германскиот новинар Питер Тиде, по објавувањето снимки од прислушуваните разговори каде се слуша како се обезбедувале...

Македонија 13.06.19 | 11:18

Судот во Стразбур отфрли тужба од малолетни мигранти против Македонија

Во денешната пресуда на Првиот совет на Европскиот суд за човекови права во Стразбур во предметот Ш.Д. и други против Грција, Австрија, Хрватска, Унгарија, Македонија,...

Македонија 22.04.19 | 12:41

Една прифатена и три одбиени тужби поврзани со изборите

Управниот суд досега постапувал по четири случаи поврзани со претседателските и предвремени избори за градоначалник на општините Охрид, Ново Село и Дебар, од кои три...

Македонија 04.04.19 | 11:26

Зоран Заев: Вицето е душа повредена, затоа го тужи Николоски

Во синоќешното гостување на 1ТВ, премерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање дали знаел дека неговиот брат Вице Заев го тужи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет 25.03.19 | 16:38

Тужба против „Фејсбук“ и „Јутјуб“ поради емитување на масакрот во Нов Зеланд

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутјуб“, бидејќи емитувале снимка...