Ознака: тужба
Фудбал 19.07.20 | 12:53

Сити подготвува тужба против претседателот на Ла Лига

Раководството на Манчестер Сити ја разгледува можноста да поднесе тужба против претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас, по неговите обвинувања дека станува збор за клуб...

Македонија 07.07.20 | 09:51

Управниот суд ја отфрли тужбата на министерот Чулев против Владата

Управниот суд ја отрфлил тужбата на техничкиот министер за вантрешни работи Наќе Чулев против Владата, што тој ја поднесе за повреда на административни процедури со...

Македонија 04.07.20 | 10:32

Русковска до ВМРО-ДПМНЕ доставила опомена пред тужба за клевета

Шефицата на Основното јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вчера (3.7.) до Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ преку полномошник...

Технологија 16.06.20 | 12:55

ЕУ отвори истрага за монопол против практиките на „Епл“

Европската комисија во вторникот објави дека отворила истрага против довербата во „App Store“ и услугата „Apple Pay“ со цел да утврди дали технолошкиот гигант ги прекршил...

Технологија 03.06.20 | 17:46

Корисници во САД го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Во САД е поднесена колективна тужба против Гугл, во која се тврди дека компанијата незаконски ја нарушува приватноста на корисниците, на тој начин што ја следи активноста...

Македонија 25.04.20 | 17:39

Од Синeрџи фитнес и спа демантираат дека Мицкоски вежбал кај нив, најавуваат тужба за лажната вест

Од теретаната Синерџи фитнес и спа ја демантираат веста која ја објавија некои медимуми дека наводно лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска...

Кошарка 21.04.20 | 18:23

Вдовицата на Коби Брајант ја тужи компанијата со хеликоптерот за немарност и невнимание

Сопругата на Коби Брајант, Ванеса Брајант, ја тужи компанијата што го поседувала хеликоптерот, во кој беа нејзиниот сопруг и ќерката Џијана, како и уште 7 патници, а кој...

Свет 01.04.20 | 14:39

Над 2,500 туристи подготвуваат тужби против австрискиот скијачки центар од каде се рашири епидемијата

Околу 2,500 туристи подготвуваат тужба против австрискиот скијачки центар Ишгл поради лошото постапување за време на епидемијата на коронавирусот и необјавување на...

Кошарка 24.02.20 | 20:46

Ванеса Брајант поднесе тужба против сопственикот на хеликоптерот во кој загинаа Кобе и Џијана

Ванеса Брајант, вдовицата на НБА легендата Коби Брајант, денеска поднела тужба против сопственикот на хеликоптерот, во чиј пад минатиот месец погинаа нејзиниот сопруг,...

Свет 11.02.20 | 19:56

Мадуро: Венецуела ќе ги тужи САД пред Меѓународниот суд

Венецуела ќе ги тужи САД пред Меѓународниот суд на правдата поради санкциите кои Вашингтон ги воведе против венецуелската авио компанија „Конвиаса”, изјави шефот...

Македонија 08.02.20 | 18:28

Гордана Димитриеска-Кочоска поднесе тужба до Управниот суд против одлуката на ДИК за издадени согласности за вработување во МФ

Гордана Димитриеска Кочоска, дополнителен заменик министер во Министерството за финансии поднесе тужба до Управниот Суд против одлука на Државната изборна комисија,...

Македонија 22.01.20 | 15:37

Осумтемина што гласаа за променета на името му се заканија со тужба на Милошоски

Осумте пратеници што гласаа за промена на уставното име преку соопштение во јавноста во целост ги отфрлаат, како што велат, лажните наводи изнесени од пратеникот Антонио...

Економија 19.12.19 | 20:28

Концесионерот на Иловица бара средба со Владата, најави тужба и милионски суми за отштета

Одлуката за раскинување на договорот за рудникот Иловица е политичка, смета концесионерот Еуромакс Ресорсис. Бараат средба со  премиерот Заев, спогодбено да се надминат...

Македонија 19.12.19 | 15:24

Николоски: Со Заев со задоволство ќе се видиме на суд, тој со најскапиот адвокат, јас сам со вистината

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски објави дека добил тужба од премиерот Зоран Заев. Тој тужи за изјавата дека во случајот „Рекет“ се изрекетирани...

Македонија 19.12.19 | 14:16

ВО ЖИВО: Николоски открива зошто Заев го тужи

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски преку прес-конференција пред јавноста ги открива причините за тужбата од страна на премиерот во заминување Зоран...

Калеидоскоп 12.12.19 | 14:30

Свештеник „плесна“ репортеката по задникот, погледнете ја реакцијата

Тркач рекреативец доби доживотна забрана за настап на трки и маратони од спортскиот сојуз на Савана откако во директен пренос ја удри новинарката по задник додека известуваше...

Македонија 31.10.19 | 17:33

Апостолски поднесува тужба против Владата на Заев поради загадувањето

Адвокатското друштво Апостолски, информира дека тужбата против Владата со овластено лице Зоран Заев ќе биде поднесена пред домашните судови и пред Европскиот суд за...

Македонија 29.10.19 | 09:36

Државниот завод за статистика ќе поднесе тужба против Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ за клевета

Државниот завод за статистика ја демантира изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, искажана на прес-конференција дека Државниот завод фабрикува извештаи...

Калеидоскоп 02.10.19 | 13:01

Ќе одат до крај: Британскиот таблоид ќе се бори против тужбата на војвотката од Сасекс

Весникот „Мејл он сандеј“, неделно издание на „Дејли мејл“, објави дека „енергично“ ќе се брани од тужбата на сопругата на принцот Хари, Меган, војвотката од Сасекс,...

Македонија 29.09.19 | 10:10

ВМРО-ДПМНЕ: Кирацовски лично го тужи директорот на „Прва Република“ за пренесување туѓ став

Зоран Заев е заглавен до гуша во криминал. Аболицираниот Заев е исплашен бидејќи корупцијата , расипништвото и неспособноста на неговата власт се главна тема во медиумите....