Ознака: тутун
Економија 30.12.20 | 22:34

Иницијативниот одбор на Македонски тутунари ќе протестира пред Владата на 4 јануари

Иницијативниот одбор на Македонските тутунари повикува на протест пред Владата на 4 јануари 2021 година со почеток во 12 часот поради незадоволство од проценката на тутунот. Почитувани...

Економија 25.12.20 | 08:45

Цената на тутунот падна кога Заеви влегоа во тутунскиот бизнис

Пред неколку месеци јас кажав дека со влегување на Заеви во тутунскиот бизнис, ќе се девалвира тутунот, изјави Александар Николоски, потпредседател на ВМРО ДПМНЕ во...

Економија 24.12.20 | 10:40

Тутунарите на средба со Заев, ќе ги повторат барањата за реална проценка

Претставници од Иницијативниот одбор на тутунарите и од Сојузот на тутунските здруженија денеска во 14.00 часот треба да имаат средба со премиерот Зоран Заев. Како што...

Економија 22.12.20 | 21:03

Страв во коските поради ниските цени: Тутунарите од Добрушево бараат Владата да ги реши проблемите со откупот

Производителите на тутун од пелагониското село Добрушево, страв во коските имаат поради ниската откупна цена на тутунот од годинешната реколта. Месец дена, ги чуваат...

Македонија 17.12.20 | 16:02

Премиерот лаже повеќе од Итар Пејо и Насредин оџа: Дозволи тутунот да се откупува како `рѓа, а не како злато

Петар Ристески од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците во Собранието зборуваше за проблемот кој го имаат тутунопроизводителите и предложи власта да го реши овој проблем уште...

Економија 14.12.20 | 17:54

Тутунарите излажани од откупувачите, бараат итна средба со министерот

Тутунарите бараат средба со министерот за земјоделство уште утре, а не во петок. Тие по отворањето на пунктовите, повторно констатиралат нереална проценка на родот...

Економија 08.12.20 | 08:41

Тутунарите протестираат, денес ќе имаат средба со министерот Хоџа

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа денеска во Прилеп ќе одржи средба со Иницијативниот одбор на незадоволните тутунари. Средбата...

Економија 06.12.20 | 15:30

Ова е мојата ќеркичка со која беревме тутун годинава за да го дадеме беспари

Корисничка на социјалната мрежа фејсбук сподели фотографија од својата мала ќеркичка заспана врз ќебе среде редовите тутун. Младата мајка упати порака во јавноста...

Економија 06.12.20 | 14:48

Добро утро, Прилепе мој, те чека третата рака, кој не бил на зелено море, не знае што е мака

Поддршка од уставобранителите, од прилепчанецот Јане Ченто до тутунарите кои денеска излегоа на предупредувачки пртест во Прилеп. Протестот на прилепските тутунари...

Економија 06.12.20 | 13:52

Tутунарите ги живеат најцрните денови, килограм тутун се откупува и за 150 денари

Во деновите кога тутунарите треба да бидат најсреќни и кога треба својата мака ќе ја наплатат тие во моментов ги живеат своите најтешки денови во последнава деценија,...

Економија 05.12.20 | 00:36

Ниската откупна цена на тутунот закана тој да скапува на таваните на производителите

Годинашната реколта на тутун е под закана да остане непродадена и да скапува на таваните на земјоделците. Откупот почна, a производителите велат дека цената никогаш...

Економија 04.12.20 | 13:55

Mинистерот за земјоделство бара да се укине четвртата класа тутун

Точно е дека откупот на тутунот се одвива со многу слаба динамика, но тоа е така поради КОВИД кризата и временските услови. Засега, на отворените четири пункта, се предадени...

Економија 06.11.20 | 14:18

За избегнување на акциза од повеќе од милион евра поднесена кривична пријава

Царинската управа во текот на вчерашниот ден пред Основното јавно обвинителство во Велес поднесе кривична пријава против правно лице со седиште во Велес и против одговорното...

Македонија 04.07.20 | 17:00

Николоски од Прилеп: Јавно го повикувам Заев да каже дали е во состојба да го докаже потеклото на сопствениот капитал

Потретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во Изборната единица 4 Александар Николоски денеска од Прилеп истакна дека остануваат клучните ветувања поврзани со...

Економија 16.06.20 | 14:20

И во Струмица како во Прилеп, за 20% се намалени површините засеани со тутун

За околу 20 отсто се намалени површините засеани со тутун годинава во Струмичко во споредба со лани, информира Марјан Трајков од Здружението на тутунопроизводители...

Економија 16.06.20 | 13:49

За 20 отсто намалени површините засеани со тутун годинава

За околу 20 отсто се намалени површините засеани со тутун годинава во Струмичко во споредба со лани, информираат од Здружението на тутунопроизводители „Басмак“ од...

Економија 26.04.20 | 15:34

Трипуновски: Лагата отсекогаш била силна страна на СДСМ, тутунарите не се задоволни од откупот три години

Лагата од секогаш им била силна страна на СДСМ. Тутунарите не се задоволни од откупот на тутун во изминативе три години. Прва класа се продава како втора, а втора како...

Економија 18.04.20 | 16:26

Субвенциите за тутун веќе се на банкарските сметки на корисниците

Субвенциите за тутун веќе се на банкарските сметки на корисниците, информираат од Народната банка на Македонија. Трансакциите се успешно извршени преку Македонскиот...

Црна хроника 21.02.20 | 16:48

Шверцери на тутун и цигари во Тетово брутално нападнаа инспектори

Царинската управа на Република Македонија во соработка со Државниот Пазарен Инспекторат, во текот на денешниот ден спроведоа две акции против нелегална продажба...

Економија 13.02.20 | 13:56

Откупот на тутун за Димковски е при крај, за Трипуновски состојбата на терен e алармантна

Откупот на тутунот завршува на крајот на овој месец. Според министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски досега се откупени 97 проценти од...