Ознака: тутун
Економија 28.02.21 | 20:47

Рокот за откуп на уште 1.500 тони тутун ќе се пролонгира до 31 март

Рокот за откуп на тутунот ќе се пролонгира до 31 март за да се докупат уште околу 1 500 тони што како вишок останаа, а набрзо ќе се знае кој ќе ги преземе количините. Ваква...

Економија 15.02.21 | 11:21

Средба на тутунарите и откупувачите со министерот Хоџа

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа денеска ќе одржи средба со претставници на тутунопроизводителите и откупувачите на тутун. Како...

Економија 12.02.21 | 13:58

Хоџа: Откупната цена на тутунот нема да биде под 180 денари

Во понеделник, на средба со Сојузот на производители на тутун, Одборот што организира протести и откупните компании, ќе се утврди точната методологија за распределба...

Економија 04.02.21 | 18:24

Еџевит Ајдароски: Долнени е на колена од катастрофалниот откуп на тутунот

Тутунот е единствената егзистенција на тутунарите од Општина Долнени, ако не ни го откупат целиот произведен тутун, регионот ќе падне на колена, во тешка финансиска...

Економија 01.02.21 | 13:16

Тутунарите и годинава ќе останат без очекуваното парче леб

Маките на тутунарите кои премиерот Зоран Заев и покрај крупните ветувања ги остави на цедило, немаат крај. Годинава во нивните џебови ќе завршат над 20 милиони евра помалку,...

Економија 28.01.21 | 16:43

Заев ги изигра тутунарите: Истекува рокот за откуп, а решение се уште нема

Оваа година заглави откупот на тутунот. Тутунарите револтирани од пристапот на властите кои како што велат тие ги оставија на милост и немилост, а тоа е сами да се снаоѓаат...

Економија 13.01.21 | 15:22

Тутунарите и откупувачите се договорија: Ќе се преземат и договорените количини и вишоците

Компаниите ќе ја забрзаат динамиката на откуп, ќе ги преземат и вишоците, а пунктовите ќе бидат отворени додека откупниот процес не заврши во целост. Ако има потреба,...

Економија 08.01.21 | 17:09

Тутунарите ќе ги решаваат проблемите преку нова средба со институциите и откупувачите

Продолжува откупот на тутунот, а продолжувa и битката на тутунарите за реално купување на родот и преземање на вишокот тутун. Oд Сојузот на земјоделските здруженија...

Економија 02.01.21 | 14:51

Тутунарите вo понеделник на протест пред Влада: Пукна трпението по лажните ветувања, бараат одговори од премиерот

По серијата од лажни ветувања дека ќе се корегира годинашната, катастрофална откупна линија, пукна трпението на излажаните и понижени тутунари, па тие, вo понеделник...

Економија 30.12.20 | 22:34

Иницијативниот одбор на Македонски тутунари ќе протестира пред Владата на 4 јануари

Иницијативниот одбор на Македонските тутунари повикува на протест пред Владата на 4 јануари 2021 година со почеток во 12 часот поради незадоволство од проценката на тутунот. Почитувани...

Економија 25.12.20 | 08:45

Цената на тутунот падна кога Заеви влегоа во тутунскиот бизнис

Пред неколку месеци јас кажав дека со влегување на Заеви во тутунскиот бизнис, ќе се девалвира тутунот, изјави Александар Николоски, потпредседател на ВМРО ДПМНЕ во...

Економија 24.12.20 | 10:40

Тутунарите на средба со Заев, ќе ги повторат барањата за реална проценка

Претставници од Иницијативниот одбор на тутунарите и од Сојузот на тутунските здруженија денеска во 14.00 часот треба да имаат средба со премиерот Зоран Заев. Како што...

Економија 22.12.20 | 21:03

Страв во коските поради ниските цени: Тутунарите од Добрушево бараат Владата да ги реши проблемите со откупот

Производителите на тутун од пелагониското село Добрушево, страв во коските имаат поради ниската откупна цена на тутунот од годинешната реколта. Месец дена, ги чуваат...

Македонија 17.12.20 | 16:02

Премиерот лаже повеќе од Итар Пејо и Насредин оџа: Дозволи тутунот да се откупува како `рѓа, а не како злато

Петар Ристески од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците во Собранието зборуваше за проблемот кој го имаат тутунопроизводителите и предложи власта да го реши овој проблем уште...

Економија 14.12.20 | 17:54

Тутунарите излажани од откупувачите, бараат итна средба со министерот

Тутунарите бараат средба со министерот за земјоделство уште утре, а не во петок. Тие по отворањето на пунктовите, повторно констатиралат нереална проценка на родот...

Економија 08.12.20 | 08:41

Тутунарите протестираат, денес ќе имаат средба со министерот Хоџа

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа денеска во Прилеп ќе одржи средба со Иницијативниот одбор на незадоволните тутунари. Средбата...

Економија 06.12.20 | 15:30

Ова е мојата ќеркичка со која беревме тутун годинава за да го дадеме беспари

Корисничка на социјалната мрежа фејсбук сподели фотографија од својата мала ќеркичка заспана врз ќебе среде редовите тутун. Младата мајка упати порака во јавноста...

Економија 06.12.20 | 14:48

Добро утро, Прилепе мој, те чека третата рака, кој не бил на зелено море, не знае што е мака

Поддршка од уставобранителите, од прилепчанецот Јане Ченто до тутунарите кои денеска излегоа на предупредувачки пртест во Прилеп. Протестот на прилепските тутунари...

Економија 06.12.20 | 13:52

Tутунарите ги живеат најцрните денови, килограм тутун се откупува и за 150 денари

Во деновите кога тутунарите треба да бидат најсреќни и кога треба својата мака ќе ја наплатат тие во моментов ги живеат своите најтешки денови во последнава деценија,...

Економија 05.12.20 | 00:36

Ниската откупна цена на тутунот закана тој да скапува на таваните на производителите

Годинашната реколта на тутун е под закана да остане непродадена и да скапува на таваните на земјоделците. Откупот почна, a производителите велат дека цената никогаш...