Ознака: тутун
Црна хроника 07.09.21 | 15:07

Запленети 280 килограми режан тутун и 59.996 штеки цигари

Одделнието за истраги при Царинската управа на Република Македонија во соработка со Одделот за криминалистичка полиција при МВР, на ден 06.09.2021 година спроведе...

Економија 31.07.21 | 09:21

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе забраниме увоз на тутун дури не се откупи од домашното производство

Тутунот е стратешка земјоделска култура од која живеат десетици илјади семејства во Македонија, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Власта на Заев покажа дека...

Економија 16.04.21 | 18:07

Николоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за забрана на увоз на тутун пред да се откупи домашниот, но СДСМ го одбија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при денешната посета на општина Прилеп, говорејќи за состојбите во земјоделството, истакна дека јасно било уште...

Црна хроника 24.03.21 | 11:59

Фирма затаила акциза за тутун од 1,7 милиони евра, Царината поднесе кривична пријава

Одделението за истраги при Царинската управа вчера до Основното јавно обвинителство во Куманово поднело кривична пријава против правно лице со седиште во Крива Паланка,...

Економија 19.03.21 | 14:25

Мисајловски: Структури од власта увезуваат и шверцуваат тутун, затоа власта ги матка тутунарите

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на денешната средба со жителите на Чаир, прашан од страна на новинари за големиот револт кај тутунарите кои се жалат...

Економија 19.03.21 | 08:29

Владата донесе одлука за откуп на 700 тони вишок тутун

Владата синоќа на седница ја разгледа и усвои информацијата за состојбите за откуп на тутун од реколта 2020 година и донесе заклучок да му се укаже на Тутунскиот комбинат...

Економија 15.03.21 | 11:33

Хоџа: За три дена може да се откупи вишокот тутун од 1.500 тони

Со добра организација, за три дена можат да се откупат вишоците тутун кои изнесуваат околу 1.500 тони, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и стопанство...

Економија 11.03.21 | 13:59

Протест и блокада на тутунарите

Тутунарите од петте новоформирани здруженија денеска два часа, од 12 до 14 часот, го блокираа патниот правец Прилеп – Плетвар на излезот од градот, барајќи, меѓу другото,...

Економија 28.02.21 | 20:47

Рокот за откуп на уште 1.500 тони тутун ќе се пролонгира до 31 март

Рокот за откуп на тутунот ќе се пролонгира до 31 март за да се докупат уште околу 1 500 тони што како вишок останаа, а набрзо ќе се знае кој ќе ги преземе количините. Ваква...

Економија 15.02.21 | 11:21

Средба на тутунарите и откупувачите со министерот Хоџа

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа денеска ќе одржи средба со претставници на тутунопроизводителите и откупувачите на тутун. Како...

Економија 12.02.21 | 13:58

Хоџа: Откупната цена на тутунот нема да биде под 180 денари

Во понеделник, на средба со Сојузот на производители на тутун, Одборот што организира протести и откупните компании, ќе се утврди точната методологија за распределба...

Економија 04.02.21 | 18:24

Еџевит Ајдароски: Долнени е на колена од катастрофалниот откуп на тутунот

Тутунот е единствената егзистенција на тутунарите од Општина Долнени, ако не ни го откупат целиот произведен тутун, регионот ќе падне на колена, во тешка финансиска...

Економија 01.02.21 | 13:16

Тутунарите и годинава ќе останат без очекуваното парче леб

Маките на тутунарите кои премиерот Зоран Заев и покрај крупните ветувања ги остави на цедило, немаат крај. Годинава во нивните џебови ќе завршат над 20 милиони евра помалку,...

Економија 28.01.21 | 16:43

Заев ги изигра тутунарите: Истекува рокот за откуп, а решение се уште нема

Оваа година заглави откупот на тутунот. Тутунарите револтирани од пристапот на властите кои како што велат тие ги оставија на милост и немилост, а тоа е сами да се снаоѓаат...

Економија 13.01.21 | 15:22

Тутунарите и откупувачите се договорија: Ќе се преземат и договорените количини и вишоците

Компаниите ќе ја забрзаат динамиката на откуп, ќе ги преземат и вишоците, а пунктовите ќе бидат отворени додека откупниот процес не заврши во целост. Ако има потреба,...

Економија 08.01.21 | 17:09

Тутунарите ќе ги решаваат проблемите преку нова средба со институциите и откупувачите

Продолжува откупот на тутунот, а продолжувa и битката на тутунарите за реално купување на родот и преземање на вишокот тутун. Oд Сојузот на земјоделските здруженија...

Економија 02.01.21 | 14:51

Тутунарите вo понеделник на протест пред Влада: Пукна трпението по лажните ветувања, бараат одговори од премиерот

По серијата од лажни ветувања дека ќе се корегира годинашната, катастрофална откупна линија, пукна трпението на излажаните и понижени тутунари, па тие, вo понеделник...

Економија 30.12.20 | 22:34

Иницијативниот одбор на Македонски тутунари ќе протестира пред Владата на 4 јануари

Иницијативниот одбор на Македонските тутунари повикува на протест пред Владата на 4 јануари 2021 година со почеток во 12 часот поради незадоволство од проценката на тутунот. Почитувани...

Економија 25.12.20 | 08:45

Цената на тутунот падна кога Заеви влегоа во тутунскиот бизнис

Пред неколку месеци јас кажав дека со влегување на Заеви во тутунскиот бизнис, ќе се девалвира тутунот, изјави Александар Николоски, потпредседател на ВМРО ДПМНЕ во...

Економија 24.12.20 | 10:40

Тутунарите на средба со Заев, ќе ги повторат барањата за реална проценка

Претставници од Иницијативниот одбор на тутунарите и од Сојузот на тутунските здруженија денеска во 14.00 часот треба да имаат средба со премиерот Зоран Заев. Како што...