Ознака: туризам
Економија 09.09.22 | 09:57

Само три отсто од домашните туристички агенции ја продаваат Македонија како дестинација

Агенцијата за поддршка на туризмот (АППТ) предлага нов модел за субвенции во домашниот туризам кој наредните две до три години ќе генерира повеќе од половина милион...

Балкан 27.08.22 | 22:17

Во Хрватска годинава 14,4 милиони туристи и 82,6 милиони ноќевања

Од почетокот на годинава, според податоците на eVisito, во Хрватска имало 14,4 милиони туристички доаѓања и 82,6 милиони ноќевања, што е зголемување за 42 отсто на доаѓања и 28...

Економија 26.08.22 | 11:39

Јаневски: Очекувањата за 2022 година се зголемен девизен прилив и повеќе туристи

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) Љупчо Јаневски очекува годинава да биде заокружена со зголемен број на туристи и ноќевања, како и...

Економија 20.07.22 | 15:37

Претседателот на ССК во Белград: Големи можности за градежните компании и за развој на туризмот

Засилување на економската соработка меѓу деловните ентитети од нашата земја и од Белград со цел унапредување на економската соработка беше во фокусот на средбата на...

Патувања 17.07.22 | 17:22

Љубителите на планина во Охрид ќе може да уживаат во безбедна патека за алпинистичко искачување на карпа

Охрид со нова авантуристичка понуда. Во НП Галичица љубителите на планина ќе може да уживаат во отворената Виа ферата односно безбедна патека за алпинистичко искачување...

Економија 06.07.22 | 13:38

Туристичка комора: Ако државата дозволи, уште утре ќе вработиме 5.000 келнери, рецепционери и собари од Турција

Вкупно 5.000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција можат веднаш да дојдат во земјава и да почнат со работа во нашите угостителски објекти, доколку државата...

Балкан 05.07.22 | 14:57

Србија и Албанија заедно со Македонија ќе имаат заедничка дигитална туристичка платформа

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Татјана Матиќ, по средбата во Белград со министерката за туризам и животна средина на Албанија, Мирела...

Патувања 27.06.22 | 19:07

Корона па војна: Колку кризата ќе влијае да поскапат патувањата?

По повеќе од две години пандемија на корона вирусот, во февруари 2022 година почна војната во Украина. Таквите светски кризи имаат големо влијание и врз туристичката...

Балкан 19.06.22 | 14:41

Туристите се враќаат во Хрватска, недостигот на работници сериозен проблем

Туристите се враќаат во Хрватска откако пандемијата го десеткуваше нејзиниот клучен туристички сектор, но земјата на јадранскиот брег има проблем: и недостигаат работници...

Патувања 07.06.22 | 14:51

АППТ организира инфо тури за странски новинари и блогери за промоција на македонските туристички атракции и дестинации

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот ја зајакна промоцијата на туристичките капацитети и можности на Македонија, водејќи се од заложбите и програмските активности,...

Свет 03.06.22 | 16:51

Гостите трошат повеќе и остануваат подолго: Туризмот во Шпанија во април се приближил до нивото пред пандемијата

Шпанија во април ја посетиле речиси десет пати повеќе странски туристи отколку во истиот месец минатата година, а нивната потрошувачка речиси го достигнала нивото...

Балкан 24.05.22 | 22:44

Некогаш беше „ако ти не сакаш, има кој сака“, но сега никој не сака: Хрватска остана без келнери, готвачи, собари…

Во пресрет на туристичката сезона во Хрватска повторно се гласни старите поплаки. Се проценува дека и летово ќе недостасуваат околу 35.000 келнери, готвачи, собари, рецепционери… Ваквата...

Балкан 14.05.22 | 19:09

Се очекуваат шест милиони туристи: Албанија станува новата Грција во туризмот

Според најавите на албанските туроператори, годинава се очекува земјата да ја посетат над шест милиони туристи. Албанија, речиси во текот на целата календарска година...

Балкан 02.05.22 | 19:43

Хрватска бара десетици илјади сезонски работници: Еве кои професии најмногу недостигаат и колкави се платите

Туристичката сезона во Хрватска во 2022 година ќе биде многу добра, на ниво од 2019 година или подобра, барем според најавите. По две години пандемија, за време на која туризмот...

Балкан 19.04.22 | 23:37

Албанските туристички работници бараат укинување ковид мерките

Во пресрет на новата туристичка сезона, Асоцијацијата на албанските туристички работници бара од Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19...

Патувања 06.04.22 | 20:12

Туристичките центри загрижени како војната во Украина ќе се одрази врз туризмот во Европа

Многу европски туристички земји, како Хрватска, Шпанија и Италија, се надеваа дека оваа сезона ќе биде многу подобра од претходните две поради укинувањето на мерките...

Свет 25.03.22 | 18:43

Ердоган: Турција и Русија размислуваат приходите од туризмот да се плаќаат во локалната валута

Турција и Русија може да спроведат решение што ќе овозможи приходите од туризмот да се плаќаат во локална валута, изјавил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, објави...

Економија 25.03.22 | 14:07

Туристичката година е критична и неизвесна, оценува бизнис секторот

Критична, ризична и неизвесна ќе биде оваа туристичка година. Веќе ги изгубивме рускиот, украинскиот и полскиот пазар, намалени се групите на нашите традиционални посетители...

Патувања 25.03.22 | 09:19

Претставен македонскиот туристички сектор на меѓународниот саем за туризам во Белград

Туристичкото претставување на РС Македонија на меѓународниот саем за туризам ”SAJAM TURIZMA” во Белград кој се одржува од 24ти до 27ми март 2022 година е традиција која Агенцијата...

Економија 16.03.22 | 14:17

Јаневски: Валоризирање на туристичките потенцијали на општина Македонски Брод во насока на развој на рурален, спелеолошки, еко и адреналински туризам

Во просториите АППТ во Струга, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и Општина Македонски Брод, потпишаа меморандум за соработка со кој се заложија за поголема...