Ознака: туризам
Економија 15.06.21 | 12:07

Хотелиерите бараат од Владата двојно да го зголеми бројот на ваучери за туризам

Хотелиерите бараат од Владата да ја преиспита одлуката и двојно да го зголеми бројот на ваучери за туризам кои годинава државата ќе ги додели само на 1.250 граѓани со ниски...

Економија 10.06.21 | 15:40

АППТ: Отпочнаа преговорите за враќање на редовната авионска линија Белград- Охрид – Белград

Македонска делегација составена од НЕ Александар Поповски, в.д. Амбасадор на РС Македонија во Република Србија, г-дин Љупчо Јаневски, Директор на АППТ и г-дин Константин...

Балкан 04.06.21 | 23:47

Од понеделник нови услови за влез во Грција: Сите постари од 6 години мора да направат тест за корона

Од понеделник, 7 јуни, во 6 часот наутро, во Грција стапуваат на сила нови правила за влез во земјата, а главната промена е задолжителното тестирање за лица постари од...

Економија 31.05.21 | 23:43

Хотелите и рестораните останаа без 20.000 работници: Бараат келнери, рецепционери, готвачи и помошници

На компаниите од угостителството и туризмот им недостига 50 отсто од потребниот кадар, пред сѐ келнери, рецепционери, готвачи и помошници готвачи, покажуваат резултатите...

Балкан 27.05.21 | 15:37

Грчката влада ги кани туристите: Преземени се сите неопходни мерки за да бидеме безбедна туристичка дестинација

Портпаролката на грчката Влада, Аристотелиа Пелони, на редовен брифинг со новинарите изјави дека главната економска грижа на Владата, во оваа фаза е засилување на туристичкиот...

Балкан 25.05.21 | 09:53

Засилените безбедносни мерки функционираат: Турција e подготвена за летната сезона

Турција е подготвена за летната сезона 2021 година со засилени безбедносни мерки. Како што објавија од турското министерство за култура и туризам, сертификатот за безбеден...

Свет 14.04.21 | 14:34

Eкспериментален одмор во Грција: 189 туристи ќе мора да почитуваат серија строги правила

Група од 189 холандски туристи кои се согласиле да го заменат карантинот во нивната матична земја со „заробеништво“ осум дена во грчко одморалиште. како што пишува „Гардијан“,...

Балкан 11.04.21 | 12:36

Матиќ: Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку Македонија

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Татјана Матиќ денеска изјави дека српските граѓани ќе можат, под одредени услови, да патуваат во Грција...

Економија 05.04.21 | 18:44

Без приходи ќе останат околу 30 илјади граѓани: Туристичко-угостителската комора бара итна финансиска помош

Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори бара итна финансиска помош за овој сектор по одлуката на Владата за затворање на угостителските објекти...

Економија 29.03.21 | 16:40

Тие лесно ќе си отидат за Дубаи и Мексико, додека повеќето тука ќе треба да се гужваат по Охриди и Дојрани

Глупочата нема крај, неспособноста нема граници. Они би да не држат дома, во оваа загадена депонија со уништени езера и реки, упропастени локации за одмор и рекреација. Дотолку...

Економија 22.03.21 | 18:15

Туристички работници: Од УЈП ни стигнуваат опомени за нереализирана плата, Реџепи и пратениците нека повелат да видат како се живее без плата и работа

По денешното одложување на собраниската седница на неодредено време и повторното одложување на усвојување на петтиот пакет мерки за помош на фирмите, како и изјавата...

Балкан 18.03.21 | 10:35

Грција се отвара околу 15 мај, но дали ние ќе можеме да патуваме таму?

Задоволство од предлогот на Европската комисија за воведување дигитален зелен сертификат за патувањата во кој ќе бидат вклучени податоците дали лицето е вакцинирано...

Економија 15.03.21 | 11:40

Туризмот тоне, владата спие, секторот пред колапс

Туристичките опаратори и агенции бележат огромен пад. Имено според државниот завод за статстика бројот на туристи во јануари 2021 година во однос на јануари 2020 година...

Балкан 13.03.21 | 14:32

Со вакцина, прележан Ковид или негативен тест ќе може да се оди на море: Грчката туристичката сезона ќе биде отворена од 14 мај

Министерoт за туризам на грција, Харис Теохарис, на прес-конференција што се одржа во рамките на меѓународната туристичка изложба „ИТБ Берлин“, соопшти дека од 14 мај,...

Свет 09.03.21 | 14:19

Тајланд ќе им дозволи на туристите да го минат задолжителниот карантин на јахта

Tуристите коишто одат во Тајланд мора да поминат задолжителен двонеделен карантин по пристигнувањето, но тајландската Влада донесе одлука тие да може тие две недели...

Балкан 08.03.21 | 15:34

Можеби летово ќе одиме на море: Грција се надева дека од мај ќе има постепено отворање на туризмот

Се надеваме дека во мај, кога ќе бидат вакцинирани нашите сограѓани над 60 години ќе можеме постепено да го отвориме и туризмот, рече портпаролката на грчката Влада Аристотелиа...

Економија 22.02.21 | 16:46

Азески: Сакаме туризам, а енергијата ја насочуваме на погрешна страна- Меѓународниот пат Охрид – Свети Наум непроменет 50 години

Сакаме да имаме туризам, а енергијата ја насочуваме на погрешна страна. За да имаме туризам, потребни се дијалог, визија и стратегија за реализирање на визијата, време...

Балкан 26.01.21 | 08:12

И покрај короната Албанија лани ја посетиле 2,6 милиони туристи

По туристичкиот бум во 2019 година кога Албанија ја посетиле 6,4 милиони странски туристи, 2020 година е една од најтешките за туристичкот сектор, како еден од главните столбови...

Економија 18.01.21 | 14:27

И годинава ќе има ваучери за туризам

Mинистерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека најдоцна до првата недела од февруари Владата ќе излезе со петтиот сет антикризни мерки. како што информира Бектеши,...

Балкан 15.01.21 | 11:10

Се премислија: Во Грција летово ќе можеме да влеземе и невакцинирани, ќе има брзи тестови

Сертификатот за вакцинација против коронавирус што грчкиот премиер Киријакос Мицотакис предлага да се донесе на европско ниво во никој случај нема да биде задолжителен...