Ознака: туристички ваучери
Економија 13.08.21 | 16:00

Ова се добитниците на ваучери од 12.000 денари за летување

Министерството за економија ја објави листата на одобрени потврди за користење средства за организиран одмор во износ од 12.000 денари. Во соопштението се појаснува дека...

Економија 09.08.21 | 17:27

До крајот на неделава ќе бидат издадени сите ваучери за туризам

Од 4.000 ваучери за туризам, досега се издадени 2.500, а останатите треба да бидат поделени до крајот на неделава, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Јас...

Економија 16.06.21 | 08:43

Јавниот повик за издавање ваучери за одмор заврши денеска, пристигнати над 2.600 апликации

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвара јавниот повик за издавање на потврда-ваучер за користење...

Економија 20.04.21 | 16:47

И ова лето ќе има ваучери за одмор, туристичките агенции со Б-лиценца ќе добијат до 2.000 евра, а тие со А-лиценца до 4.000 евра

Над 10 милиони евра во шестиот пакет на економски мерки ќе бидат наменети за помош на туристичко угостителскиот сектор, најави денеска министерот за економија Крешник...

Економија 12.04.21 | 12:29

Кој ќе им ги врати парите на граѓаните за неискористените ваучери за во странство?

Итна помош од државата за спас на туризмот и угостителството. Ветените пари од 5 сет да стигнат што поскоро, но да се размислува и за 6 и 7 пакет, бараат од туристичко угостителскиот...

Економија 10.03.21 | 13:03

Ем „седете дома“, ем Владата пак ќе дели ваучери за туризам

За вработените граѓани со ниски приходи и годинава се предвидени средства за субвенциониран годишен одмор во програмите на Министерството за економија, но за разлика...

Економија 16.11.20 | 13:16

Бектеши задоволен, иако се искористени само 39 отсто од ваучерите за туризам

Вкупно 43 илјади ваучери за туризам се искористени заклучно до денес од 110 илјади изработени. Министерот за економија Крешник Бектеши е задоволен од реализацијата на...

Економија 15.11.20 | 17:22

Заев никако да смисли корисни мерки, половина од туристичките ваучери останаа неискористени

Секојдневно расте бројот на незадоволни сектори од помошта што им ја нуди државата за надминување на корона-кризата. Деновиве излезе информација во јавноста каде туристичкиот...

Економија 01.08.20 | 23:05

Туристичките ваучери се продаваат на интернет по половина цена

Граѓани ги продаваат 6.000 денари вредните ваучери за туризам, кои можат да се искористат за одмор во некои од туристичките локалитети во земјава, објави „Алсат-М“. На...