Ознака: туристичка сезона
Економија 29.03.21 | 14:19

Бектеши: Нема да преговараме со Грција, сакаме нашите туристи да останат дома

Министерот за економија Крешник Бенктеши, под чијашто надлежност е туристичката дејност, денеска рече дека македонската влада нема да преговара билатерално, по примерот...

Свет 15.03.21 | 13:26

Вакцинација на вработените во хотелите, рестораните и туристичките водичи: Турција се подготвува за туристичката сезона

Турција соопшти дека во соработка со Министерството за Kултура и Tуризам, Министерството за Здравство и Агенцијата за Промоција и Развој на Туризмот (ТГА) е почната програмата...

Балкан 13.03.21 | 14:32

Со вакцина, прележан Ковид или негативен тест ќе може да се оди на море: Грчката туристичката сезона ќе биде отворена од 14 мај

Министерoт за туризам на грција, Харис Теохарис, на прес-конференција што се одржа во рамките на меѓународната туристичка изложба „ИТБ Берлин“, соопшти дека од 14 мај,...

Балкан 09.03.21 | 12:54

Грција за туристите ќе се отвора во фази: Еве кога ќе можат да одат Македонците

Грчката телевизија „Стар“ го објави распоредот за постепено отворање на туристичките капацитети. Тоа ќе се одива во неколку фази а нас најмногу не интересира кога...

Балкан 02.03.21 | 13:48

Грција жали по македонските туристи

Од над три милиони пристигнувања во 2019 година по копнен пат од  Македонија во Грција, лани, поради пандемијата и затворените граници, бројот се намалил на 500.000, односно...

Балкан 25.01.21 | 08:51

Се воведува брза лента на граница: Ако сме вакцинирaни, летово побрзо ќе влегуваме во Грција

Грција оваа недела започна со издавање на дигитални сертификати за вакцинација на коронавирус на своите граѓани и најверојатно ќе побара слична потврда од странски...

Балкан 30.11.20 | 10:39

Грците се надеваат дека до почетокот на туристичката сезона налето ќе стeкнат колективен имунитет

Вакцината секако е важна станица, бидејќи постепено до летото ќе го постигнеме посакуваниот имунитет кај населението, пишува министерот за здравство на Грција, Василис...

Економија 25.09.20 | 08:25

Домашниот туризам со слабости: Сезони веќе не постојат, корона кризата измести сѐ

Недоволно содржини, атракции, сместувања, услуга, управување со отпад и придржување до протоколите, се само дел од сегментите што ќе мора брзо да ги подобриме ако сакаме...

Балкан 05.09.20 | 21:19

Нигде гости: Плажите во Црна Гора зјаат празни

Морничаво изгледаат плажите во Црна Гора летово.Гости никаде, само по некој локален жител и забеган турист.Короната, но и лошите односи со Србија кои се нивни главни...

Македонија 23.08.20 | 13:33

Mавровци задоволни од гостите, но не и од приходите

Во Маврово и околните населби овој викенд има над две илјади гости. Некои се дојдени ден порано, но најголемиот број од нив дојде во петокот и саботата. Хотелите и помалите...

Економија 22.08.20 | 10:10

Охрид беше преполн, но угостителите се незадоволни од туристите со „плиток џеб“

Главната летна туристичка сезона што полека изминува потфрли по сите параметри, и од посетеноста и од остварениот промет, пишува дописникот на МИА од Охрид. Додава дека...

Балкан 19.08.20 | 18:15

Празни ресторани, празни плажи: Сезоната во Грција пропадна, жалат по гостите од Македонија и Србија

Иако е крај на август туристичките работници веќе ја прогласија сезоната за пропадната. Гости има се помалку, воглавно домашни но и тие не како минатите години.Халкидики...

Балкан 08.08.20 | 16:22

Крах за сезоната во Црна Гора: 92 проценти помалку туристи од лани

Во Херцег Нови престојуваат околу 3.300 туристи, што е за 92 проценти помалку во однос на истиот период лани. Според податоците на Туристичката организација на Херцег Нови,...

Балкан 02.08.20 | 17:04

Албанија ги отвори границите за туристите, но бројот на заразени од корона се зголемува

Поранешниот албански министер за здравство, познатиот анестезиолог и универзитетски професор, Тритан Шеху, оцени  дека речиси ништо не функционирало во земјата во...

Економија 18.07.20 | 10:01

Најслаба туристичка сезона во Охрид во последните децении

Охрид календарски ја троши веројатно најслабата туристичка сезона последните неколку децении. Оваа 2020 година требаше да биде рекордна, кога станува збор за туризмот...

Балкан 16.06.20 | 14:51

Џабе се корона „фри“ дестинација: Црногорските плажи пусти

Официјалната туристичка сезона почна но првите денови не ветуваат успех. Најпопуларните места како Суто Море, Будва и Херцег Нови се празни.Капачи нема, а нема ни гужва...

Балкан 11.06.20 | 08:57

Македонија станува црна дупка: Српските туристи во Грција одат преку Бугарија

Откако бројот на заболени во Македонија драстично се зголеми, српските туристи ќе ја одбегнуваат нашата земја на пат кон грчките плажи. Весникот „ Novosti“ направи репортажа...

Балкан 10.06.20 | 19:22

Црногорските плажи зјаат празни, граѓаните веруваат дека короната нема да се врати

Очајно започна новата туристичка сезона во Црна Гора. Празни плажи, уште попразни ресторани, не ветуваат успешно лето.Корона кризата и спорот со Србија околу црквата...

Балкан 27.05.20 | 10:15

Лекарите предупредуваат: Не одете на море летово, премногу е ризично

Никој на светот не може да знае како ќе се однесува вирусот за време на летните месеци.Секој што ќе одлучи да патува надвор од својата земја многу ризикува.Ова го советува...

Балкан 26.05.20 | 18:20

Македонските туристи непожелни во Црна Гора поради големиот број заразени од корона

Црногорскиот државен врв најавува дека ќе ги засилува радикалните мерки против Србија. За денеска беше најавено дека ќе се одржи состанок на премиерот Маровиќ со претседателот...