Ознака: Турија
Економија 15.11.21 | 12:09

Трипуновски: Езерото Турија со 4 пати намален капацитет, со оваа власт езерата се во опасност од исчезнување и пресушување

Се наоѓаме пред браната Турија, како што гледате и сами нивото на водата во ова езеро е четири пати намалена од вкупната количина. Моментално во езерото има нешто над...

Црна хроника 01.09.20 | 13:22

На серискиот убиец од „Турија“ ќе му се суди за уште едно убиство

Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд во Струмица го прифати обвинението за извршено убиство против педесет и петгодишниот М.В. од село Добрејци. Него...

Црна хроника 31.07.20 | 14:08

На убиецот на Ристо Иљашев ќе му се суди и за другиот убиен маж фрлен во Турија

Основното јавно обвинителство од Струмица поднесе обвинение против едно лице од село Добрејци поради основано сомневање дека во октомври 2018 година на подмолен начин...

Црна хроника 06.02.20 | 14:14

20 години затвор за убиецот на струмичанецот чие тело беше пронајдено во браната „Турија“

Судскиот совет при Основниот суд во Струмица на чело со судијката Цона Каламерникова го прогласи за виновен Марјанчо Велев (54) од струмичкото село Добрејци за убиство...

Црна хроника 20.11.19 | 15:14

Почнува судењето за убиството на Ристо Иљашев, обвинетиот се изјасни како невин

Со воведни зборови на обвинителеството и одбраната и сведочење на првите сведоци денеска почна судењето за убиството на струмичанецот Ристо Иљашев, чие тело беше пронајдено...

Црна хроника 30.09.19 | 16:31

За второто убиство засега нема докази: ОЈО подигна обвинение за убиството на Ристо Иљашев

Основното јавно обвинителство во Струмица подигна обвиние за извршено убиство против педесет и четиригодишниот М.В. од село Добрејци. Него обвинителството го товари...

Црна хроника 07.08.19 | 15:48

Притворен е серискиот убиец од Струмица

Серискиот убиец кој сокрил две машки тела едно по друго кои беа пронајдени во резервоарот на браната „Турија“ во Струмица е пронајден и е во притвор, според зборовите...