Ознака: турција земјотрес
Скопје 01.11.20 | 14:15

Градот Скопје донира 50 илјади евра за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција

Градоначалникот Петре Шилегов му предложи на Советот на Град Скопје да донесе одлука за донација од 3.000.000 денари за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција. „Градот...

Балкан 31.10.20 | 19:10

Расте бројот на загинати во земјотресот во Турција, досега 35 жртви

Бројот на загинатите во вчерашниот земјотрес во западна Турција се искачи на 35, соопшти министерот за здравство на републиката, Фахретин Коџа. Речиси 900 лица се повредени. Имаме...

Свет 31.10.20 | 09:25

Двајца тинејџери меѓу 26-те загинати во земјотресот, над 800 повредени

Во силниот земјотрес што вчера ги погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос, загинаа најмалку 26 лица, а над 800 беа повредени. Спасувачките екипи...

Свет 25.01.20 | 08:30

Трогателни снимки од Турција: Татко се наместил како потпора за да ги заштити децата од земјотресот

Источна Турција синоќа беше погодена од силен земјотрес. Бројот на загинати и повредени постојано расте, засега бројот на жртвите се искачи на шест а овредени се околу...

Свет 24.01.20 | 22:35

Најмалку 14 загинати во земјотресот во Турција, граѓаните на улица

Билансот на загинати во силниот земјотрес што вечерва ја погоди Турција се искачи на 14, а повеќе од 300 се повредени, јавува „Ројтерс“ Земјотресот со магнитуда од 6,8 според...

Свет 24.01.20 | 22:15

Мицотакис со сочувство до Ердоган: Тимовите за спасување на готовс

Тимовите за потрага и спасување се подготвени да помогнат, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис по силниот земјотрес со магнитуда од 6.8 степени, кој вечерва го...

Свет 24.01.20 | 22:02

Страшна глетка по разорниот земјотрес во Турција, во тек е потрага по повредени лица

Во силниот земјотрес што денеска ја погоди Источна Турција најмалку четири лица ги загубија животите, соопшти министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу. WATCH: Strong...

Балкан 26.09.19 | 19:33

Осуммина повредени во земјотресот во Истанбул

Земјотрес со јачина од 5,8 степени што денеска го потресе Истанбул, повредил осум лица, а многумина во паника ги напуштиле своите домови и излегле на улиците. Одделот...

Балкан 26.09.19 | 13:57

Земјотрес во Истанбул, граѓаните во паника излегле на улица

Силен емјотрес со јачина од 5,7 степени го потресе најголемиот турски град Истанбул, соопшти опсерваторијата Кандили и Институтот за истражување земјотреси. Епицентарот...