Ознака: Тунис
Свет 25.07.22 | 09:47

Тунижаните на референдум гласаат дали претседателот да добие повеќе овластувања

Тунижаните денеска гласаат на референдум за новиот устав за кој критичарите на претседателот Каис Саид стравуваат дека може да ја уништи демократијата што произлезе...

Свет 21.03.22 | 13:50

Стотина повредени при судир на два воза во Тунис

Најмалку 95 лица се повредени откако се судрија два воза јужно од градот Тунис. Локалните медиуми објавија дека повредените се однесени во болници, а при несреќата нема...

Свет 04.11.21 | 23:23

Тунис издаде налог за апсење на поранешниот претседател

Тунис издаде меѓународна потерница за поранешниот претседател Монсеф Марзуки, еден месец откако тој ја повика Франција да престане да ја поддржува актуелната администрација. Во...

Свет 23.10.21 | 11:25

Tунис воведе Ковид-пропусница за сите јавни места

Тунис воведе пропусница за коронавирус за сите свои граѓани и за сите странски посетители, согласно претседателски декрет. Според уредбата, сите службеници, вработени,...

Свет 25.09.21 | 22:13

Политичка криза во Тунис: Оставки на 113 членови на најголемата парламентарна партија

Повеќе од 100 функционери на исламистичката партија, Енахда во Тунис, вклучително и пратеници и поранешни министри, поднесоа оставки во знак на протест поради начинот...

Калеидоскоп 12.08.21 | 08:37

Во Тунис се измерени рекордни 49 Целзиусови степени

Метеоролошкиот институт соопшти дека во Тунис се измерени рекордни 49 Целзиусови степени во главниот град во вторникот. Во некои делови од земјата, вискоките температури...

Свет 24.06.21 | 15:13

Спасени 267 мигранти на пат од Тунис кон Европа

Крајбрежната стража на Тунис спасила од давење 267 мигранти откако им се расипал бродот на пат кон Европа. Спасувањето на мигрантите, главно од Бангладеш, било изведено...

Свет 07.02.21 | 12:49

„Шарената револуција“ стигна и во Тунис: И таму девојка се шминка на штитот на полицаецот

Илјадници туниски граѓани синоќа излегоа на улиците на главниот град и го пробија безбедносниот кордон на одбележувањето на осмумгодишнината од смртта на левичарскиот...

Свет 12.10.20 | 10:23

Десетина мигранти се удавиле откако се превртел брод во Медитеранот

Најмалку 11 мигранти од Африка загинале откако бродот со кој патувале се превртел во близина на Тунис. Меѓу загинатите има и деца. Мигрантите се обидувале преку Средоземно...

Македонија 28.09.19 | 13:48

Македонија воспостави дипломатски односи со Тунис и Ерменија

На маргините на Генералната дебата на 74 сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот за надворешни...

Свет 27.06.19 | 14:24

Тунис повторно на удар, нови терористички напади

Два самоубиствени напада беа извршени денеска во Тунис при што загина полицаец и ранети се најмалку осум луѓе. Полицаец загина во првиот напад извршен на улица во галвниот...

Балкан 27.06.19 | 14:00

Во центарот на Тунис се разнесе бомбаш самоубиец, има ранети

Бомбаш самоубиец се разнесе пред полицискиот автомобил во центарот на Тунис, притоа ранувајќи повеќе луѓе, објави „Ројтерс“. Во нападот беа повредени најмалку двајца...

Свет 11.03.19 | 13:47

Министерот за здравство на Тунис поднесе оставка поради смрт на 11 новороденчиња

Тунискиот министер за здравство, Абдерауф Шериф поднесе оставка по смртта на 11 новороденчиња од септичен шок во родилиштето во главниот град на Тунис. Сите бебиња починале...