Ознака: труење
Естрада 04.06.21 | 09:56

Николина Пишек трпи страшни последици и четири месеци по труењето

Хрватската водителка Николина Пишек Ристовиќ и нејзината шестгодишна ќерка Уна на почетокот на февруари беа пронајдени во бесвесна состојба на подот од нивниот стан,...

Македонија 18.05.21 | 15:32

Мицковски: Сите од власта се одговорни за труењето

Сите од власта се одговорни за труењето, пишува на Фејсбук политичкиот аналитичар Ивор Мицковски, споделувајќи вести во кои поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев, премиерот...

Здравје 10.05.21 | 12:14

Труење во градинка во Куманово, триесет деца побарале лекарска помош

Триесетина деца згрижени во кумановска градинка, викендов биле прегледани и побарале помош во болницата и се жалеле на грчеви во стомак, болки, дијареја, потврдија денеска...

Македонија 10.05.21 | 11:58

Триесетина деца од „Ангел Шајче“ со симтпоми на труење со храна, се испитува дали се заразиле во градинка

Околу триесетина деца згрижени во кумановска градинка „Ангел Шајче“ викендов биле прегледани и побарале помош во болница, откако се пожалиле на грчеви во стомак, болки,...

Балкан 06.01.21 | 10:08

Со затруени крофни Словенец сакал да ги убие ќерката и поранешната сопруга

Словенец е обвинет за обид за труење со крофни на неговата поранешна партнерка и нивната шестгодишна ќерка. Како што објавија словенечките медиуми, 32-годишниот Лука...

Свет 31.12.20 | 10:58

Отруен продуцент на Нетфликс, Кинезот Лин Чи

Лин Чи, претседателот на кинеската компанија „Јузу груп“ и продуцент кој работеше на ТВ-серијата „Проблемот со три тела“ на „Нетфликс“ почина на 39-годишна возраст. Кинескиот...

Македонија 28.12.20 | 17:24

Ново масовно труење кучиња во Битола

Невладини организации алармираат за ново масовно труење на кучиња во Битола. Според нив во изминативе два дена во 14 населби било фрлено огромно количество отров и затруени...

Кујнски тефтер 17.12.20 | 23:46

Роби Вилијамс: Се прејадов риба, за малку ќе умрев од труење со жива и арсен

Пејачот Роби Вилијамс во едно недамнешно интервју раскажува дека за малку ќе умрел од труење со жива откако се прејал риба по долга апстиненција. 46-годишниот музичар...

Свет 13.10.20 | 14:41

Ставале средство за чистење во алкохолот, починале 44 лица

Четириесет и четири лица починале минатата недела во Турција по конзумирањето на лажни алкохолни пијалоци. Како што пренесуваат турските медиуми, уапсени се 58 лица...

Свет 13.10.20 | 10:52

Маас: Русија направи малку за да го разјасни случајот Навални

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас ја обвини Русија во вторникот дека направила „малку“ за да ја разјасни вистината во врска со наводното труење...

Свет 08.10.20 | 10:43

Шефот на британската дипломатија тврди дека има неспорни докази за труењето на Навални

Шефот на британската дипломатија, Доминик Раб, обелодени дека се обезбедени „неспорни“ докази за труењето на рускиот активист и критичар на Кремљ, Алексеј Навални. Застанавме...

Свет 25.09.20 | 14:02

Навални објави фотографија од непозната локација споделувајќи детали од летот од Сибир

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални објави фотографија со сопругата Јулија на неговиот инстаграм профил, направена на непозната локација во Германија. Навални...

Свет 23.09.20 | 09:49

Рускиот активист Навални отпуштен од болницата во Берлин

Берлинската болница „Шарите“ во средата објави дека лидерот на руската опозиција, Алексеј Навални, е отпуштен од болничко лекување, бидејќи неговата здравствена состојба...

Свет 21.09.20 | 18:59

Навални бара да му ја вратат облеката што ја носел на денот кога се разболе

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, кој се опоравува во Германија побара од руските истражители да му ја вратат облека, која, според него, е клучен доказ во случајот. Во...

Свет 17.09.20 | 10:37

Велика Британија тврди дека Навални бил отруен од руски шпиони

Велика Британија ја повика Русија да одговори на прашањата во врска со труењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални, бидејќи, како што наведуваат, скоро е сигурно...

Свет 11.09.20 | 19:05

Информации за состојбата на Навални ќе се даваат само со негова согласност, велат од обвинителство на Берлин

Германското Министерство за правда денеска на берлинското Обвинителство му препорача на Русија да и укаже правна помош и да и даде информации за здравствената сосстојба...

Свет 10.09.20 | 10:52

Навални е во можност повторно да зборува, полицијата ја засилува стражата околу болницата

Здравствената состојба на Алексеј Навални, руска опозициска фигура и жртва на сомневање за труење, се подобри и тој сега може повторно да зборува, објави во четвртокот...

Свет 08.09.20 | 13:45

ОН ја повикуваат Русија да започне непристрасна истрага за Навални

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права, Мишел Башелет, во вторникот ги повика руските власти да спроведат „темелна, транспарентна, независна и непристрасна...

Вести 03.09.20 | 13:46

Москва ги отфрла обвинувањата за труење на Навални

Руските власти немаат никаква врска со наводното труење на опозицискиот лидер Алексеј Навални, изјави во четвртокот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Затоа, Москва...

Свет 02.09.20 | 13:09

Русија ги бара германските наоди за труењето на Навални

Канцеларијата на рускиот генерален обвинител во средата побара од германското Министерство за правда да ги обезбеди резултатите од сите медицински тестови спроведени...