Ознака: трудници
Македонија 18.08.22 | 09:21

Трудниците и постарите работници да се ослободат од работа, препорачува Владата

Поради топлотниот бран најавен за денес и утре Владата донесе препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата на возраст над 60 години, децата...

Македонија 17.08.22 | 18:37

Трудниците и постарите работници да се ослободат од работа, препорачува Владата

Владата на денешната 70. седница поради топлотниот бран најавен за четврток и петок донесе препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и лицата...

Сервиси 23.07.22 | 00:05

Трудниците и постарите од 60 години до 27 јули нема да одат на работа

Владата на денешната 64-та седница, на предлог на Министерството за здравство, ја измени Одлуката во врска со препораките поврзани со високите временски температури,...

Македонија 22.07.22 | 18:38

До 27 јули продолжена препораката трудниците и лицата над 60 години да не одат на работа

Владата на денешната 64-та седница, на предлог на Министерството за здравство, ја измени Одлуката во врска со препораките поврзани со високите временски температури,...

Здравје 22.02.22 | 22:01

Трудниците да вакцинираат и вратат на работа, Комисијата бара да се укине и негативниот ПЦР за излез од Македонија

Трудниците да се вакцинираат за заштита од коронавирусот и да се вратат на работа. Ова е најновата препорака на Комисијата за заразни болести. Здравствените експерти...

Свет 29.06.21 | 14:32

Tрудниците кои ќе се откажат од пушење цигари ќе добијат ваучери од по 460 евра

Трудниците во Англија би можеле да добијат ваучери за купување во вредност од 460 евра доколку ги остават цигарите. Институтот за јавно здравје соопшти дека ваквата идеја...

Свет 11.05.21 | 15:49

Во Бразил прекината имунизацијата на трудници

Бразилската држава Сао Паоло денеска престана да дава вакцина против коронавирус на бремени жени поради одредени фактори на ризик, откако регулаторното тело за здравство...

Здравје 10.02.21 | 23:42

Десетици илјади трудници вакцинирани, немаше нус појави

Преку десет илјади трудници кои се вакцинирани против ковид досега немале негативни реакции на вакцината, рече денеска Ентони Фаучи, главниот американски имунолог...

Македонија 09.12.20 | 19:43

Пет трудници починале од коронавирус во Македонија

Според извештаите од Институтот за јавно здравје, од епидемиолошки истражените случаи на ковид-19 (n=46.822; 68,5%), пријавени се 328 (0,7%) случаи кај бремени жени, од кои 54 биле...

Здравје 27.05.20 | 17:01

Филипче нема конкретен одговор дали бремените жени треба или не да одат на работа од 1 јуни

Mинистерот за здравство Венко Филипче не даде конкретен одговор на прашањето дали трудниците треба или не да се вратат на работните места од 1 јуни. Според вчерашните...