Ознака: трска
Црна хроника 23.05.21 | 21:47

Трската кај Св. Еразмо во Охрид изгоре во пожар, интервенираше противпожарната единица

Голема површина трска и друга ниска вегетација изгоре во пожар, што се случи попладнево во близина на Охрид, во месноста Св. Еразмо, објави „Охридњуз“. Чадот кој се издигнувал...

Црна хроника 03.05.21 | 17:15

Повторно гори трска во Струга

На брегот од Охридското Езеро, на потегот од Струга кон село Калишта настанал пожар во кој изгорела трска и сува трева. Пожарот бил изгаснат од екипи на Територијалната...

Црна хроника 26.04.21 | 19:37

Некој повторно запали трска кај Струга

Повторно гори езерска трска кај Струга. Како што пренесува локалниот портал VOX, и денеска беше опожарена трска во Охридско Езеро. Пред еден месец во близина на селото...

Црна хроника 20.03.21 | 16:15

3.000 квадратни метри трска изгореа кај Калишта, не е првпат некој да си чисти терен за плажа

На брегот на Охридското Езеро во близина на селото Калишта опожарена е трска на површина од околу 3.000 квадратни метри, соопшти СВР Охрид. Пожарот, како што информира...

Црна хроника 03.03.21 | 18:31

Некој си прави плажа? Изгоре поголем предел со езерска трска кај Струга

Вчера во 12:45 часот во Полициската станица Струга било пријавено дека на брегот на Охридското Езеро во Струга била опожарена езерска трска во должина од околу 400 метри...

Црна хроника 27.03.19 | 14:39

Повторно гори трска на брегот на Охридското Езеро

Територијалната противпожарна единица од Охрид повторно е на терен, екипите гасат пожар на трска и нискостеблеста вегетацијата на потегот меѓу Специјалната болница...

Црна хроника 26.03.19 | 11:53

Инспектор од Министерство за животна средина ја попречувал правдата: ОЈО поднесе пријава за палење на трската во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против две лица за сечење на трската од езерското крајбрежје, која согласно законот е добро под привремена заштита,...

Црна хроника 26.03.19 | 10:13

Поведена постапка против две лица за сечење на трската на крајбрежје во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против две лица за сечење на трската од езерското крајбрежје, како и против инспектор по природа од Министерството...

Црна хроника 24.03.19 | 08:49

Трските уште горат во струшко: Државата спие, трските сѐ уште горат, коментираат на социјалните мрежи

Државата спие, трските сѐ уште горат. Со овој коментар на ФБ страницата VOX Struga, е објавено вчера ова најново видео од запалените трски долж крабрежјето на струшката ривиера,...

Економија 19.02.19 | 14:17

Гори трската во Калишта: Екологистите предупредувааат дека се чисти терен за нови градби

Изгоре поголема површина трска од крајбрежниот појас на Охридското Езеро на потегот од Струга до селото Калишта. Екологистите забележуваат дека трската намерно се...