Ознака: трпеза
Кујнски тефтер 24.04.22 | 12:02

Внимавајте на празничната трпеза: Овие 10 велигденски симболи треба да се на неа

На Велигден православните верници се поздравуваат со: Христос воскресе! Навистина воскресе! Овој поздрав е вообичаено да се практикува до Спасовден. На велигденската...

Калеидоскоп 06.01.22 | 11:28

Што треба да има на бадниковата трпеза за да имате среќа годинава?

Според традицијата, на трпезата на Бадник треба да има непарен број јадења. Неопходно е да се стави храна што ќе ви донесе среќа, здравје и плодност. Јадењата потребно...

Калеидоскоп 31.12.21 | 21:30

Се верува дека оваа намирница не би требало да ја има на трпезата за Нова година

Новогодишна трпеза – разновидна, шарена, раскошна, величествена, волшебна, празнична, различна од другите! Античките народи верувале дека богата трпеза и разновидни...

Кујнски тефтер 31.12.21 | 16:39

Овие две работи мора да ги имате на новогодишната трпеза

Јадењата што ги подготвуваме за Нова година и празниците носат со себе одредена симболика на среќа, напредок и благосостојба, па затоа треба внимателно да се изберат. Старите...

Калеидоскоп 29.12.21 | 09:43

Старо верување вели: Овие две работи мора да ги имате на новогодишната трпеза

Јадењата што ги подготвуваме за Нова година и празниците носат со себе одредена симболика на среќа, напредок и благосостојба, па затоа треба внимателно да се изберат. Старите...

Калеидоскоп 02.05.21 | 08:40

Внимавајте на празничната трпеза: Овие 10 велигденски симболи треба да се на неа

На Велигден православните верници се поздравуваат со: Христос воскресе! Навистина воскресе! Овој поздрав е вообичаено да се практикува до Спасовден. На велигденската...

Кујнски тефтер 01.05.21 | 08:56

Има и зошто: Десет работи кои мора да се најдат на вашата трпеза утре, за велигденскиот ручек

Најголемиот христијански празник Велигден Македонците секогаш го дочекувале со свечена и богата трпеза. Иако најбитно е најблиските да се со нас за заедно да прославиме,...

Кујнски тефтер 31.12.20 | 15:36

Ќе ве бие малер цела година, ако оваа храна се најде на новогодишната трпеза

Поставувањето богата новогодишна трпеза нема за цел само да нè нахрани, туку секое јадење e внимателно избрано бидејќи носи одредена симболика на среќа, напредок, благосостојба....

Калеидоскоп 06.01.20 | 09:09

Што не смее да недостасува на бадниковата трпеза?

На Бадниковата вечер традицијата е целото семејство да се собере на традиционална вечера. Но, зошто се јаде одреден тип на храна? Што претставува оваа храна? Што не смее...

Кујнски тефтер 10.03.19 | 11:55

Денеска ова мора да го ставите на трпезата

На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка си, снаа кај свекрва, сестра кај сестра...

Калеидоскоп 04.01.19 | 15:14

За среќа, здравје и плодност: Овие јадења во непарен број поставете ги на божикната трпеза

Бадник се прославува ден пред Божик и претставува последен и најстрог ден на божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото раѓање. Еве какви...

Калеидоскоп 31.12.18 | 15:41

Салфети во форма на елка: Како да ја декорирате новогодишната трпеза

Ако декорацијата на новогодишната и божиќната трпеза ви е од голема важност, тогаш би требало да ја разгледате оваа прекрасна идеја. илустрација Сè што ви е потребно...

Вести 15.12.18 | 21:26

Со салфета направете ја најубавата трпеза за празниците

За празниците направете ја вашата трпеза најубава. Вака ќе имате супер декорација со салфета, а се е прикажано на видеото.