Ознака: тротинет
Македонија 11.09.20 | 14:00

Џафери: Ако сакаат да доаѓаат со тротинет, ќе им обезбедам паркинг на пратеницитe

Ако сакаат да доаѓаат со тротинет, ќе им обезбедам паркинг на пратениците, вели претседателот на Собранието Талат Џафери на брифинг со новинарите, додавајќи дека доколку...

Скопје 10.05.20 | 22:35

Град Скопје ќе доделува субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Градот Скопје наскоро ќе објави повик за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година, како што соопшти Град Скопје,...

Македонија 29.10.19 | 21:23

Владина одлука: Со закон ќе уредува возењето на тротинети

Владата на седница усвои предлози и измени на серија закони од надлежност на Министерството за внатрешни работи заради усогласување со претходно донесениот Законот...

Свет 27.10.19 | 17:06

Нови мерки во Франција: Тротинет нема да смее да се вози на тротоар и без кацига, максималната брзина до 25 километри на час

Франција воведе строги закони за возење на електричните тротинети кои стануваат вистински хит, посебно кај младите. За да се вози тротинет, мора да имате 12 години.Секој...

Калеидоскоп 12.08.19 | 15:53

Маж загинал во Париз возејќи електричен тротинет

Маж кој возел електричен тротинет на автопат во близина на Париз бил удрен од моторциклист, по што починал во петокот вечерта, соопштија пожарникарите. Триесетгодишен...

Скопје 29.05.19 | 14:26

Субвенциите за велосипеди и тротинети на општина Центар започнуваат утре

Од утре започнува повикот на Општина Центар за аплицирање за субвенции за купени велосипеди, електрични велосипеди и електрични тротинети. Повикот е во рамките на проектот...

Скопје 12.05.19 | 15:15

Шилегов „го здрма струја“ на електричниот тротинет

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов се обиде да се качи на електричен тротинет, но од видеото кое го постираше 1тв.  и кое можете да го погледнете во продолжение...

Скопје 17.03.19 | 12:26

Аман Петре пушти чекор – градоначалникот се залепи за електричниот тротинет

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, не се симна од електричниот тротинет. Оди на работа, се враќа од работа, се фали на фејсбук. Дали го фатила некаква мрза градоначалникот,...