Ознака: трошоци
Економија 25.07.22 | 14:08

Сите видови трошоци за здравството бележат пораст во 2020 година

Вкупните тековни трошоци за здравството во 2020 година изнесувале 51 750 милиони денари и бележат пораст од 5,7 проценти во однос на 2019 година, објави денеска Државниот завод...

Патувања 13.07.22 | 13:22

Белград и Тирана најскапи во регионот, Приштина најевтина

Врз основа на средногодишниот индекс на „Numbeo“, којшто важи за најголемата светска база за податоци за животните трошоци, како и за квалитетот на животот, Тирана и Белград...

Економија 07.06.22 | 13:27

Скап живот: Трошоците во мај повисоки за 11.9, а цените на мало за 12.1 отсто

Трошоците на животот во мај годинава во однос на претходниот месец се зголемени за два, а цените на мало за 1,5 проценти. Во однос, пак, на мај лани трошоците на живот се...

Економија 30.05.22 | 22:48

Бислимоски: Нема да дозволиме трошоците направени на некоректен начин да удрат на грбот на домаќинствата

Кога ќе ја носиме новата одлука за цената на електричната енергија на регулираниот пазар што ќе важи од 1 јули годинава ќе направиме се за да се спречат малверзациите...

Македонија 04.04.22 | 14:46

Вода, сок и чај вредни над 150.000 евра за владините функционери

На оваа Влада предводена од СДСМ воопшто не им доаѓа ум во глава. Замислете, пред само неполн месец беа главна тема за непродуктивни трошења и луксузирање, а сега повторно...

Македонија 25.03.22 | 19:59

Фатиме Фетаи вели дека на свој трошок била во Италија: Секогаш сама си плаќам кога одам на фудбал

Вишата обвинителка, Фатиме Фетаи, за „Фокус“ вели дека сама си го платила патувањето во Италија за да го следи во живо натпреварот меѓу Италија и Македонија во Палермо. На...

Економија 14.02.22 | 12:57

Зголемени трошоците на живот и цените на мало во јануари

Трошоците на живот во јануари биле зголемени за 1,5 проценти, а цените на мало за 1,2 проценти во однос на декември, објави денеска Државниот завод за статистика. Пораст...

Економија 01.01.22 | 09:03

Мината година најголем дел од домашниот буџет се трошел на храна и пијалаци, а најмалку на здравје, култура и образование

Домаќинствата во 2020 година најмногу од домашниот буџет – 45 проценти трошеле на храна и пијалаци, од кои најмногу за месо, млечни и житни производи. Сепак, најмногу во...

Економија 12.11.21 | 12:23

Минималните трошоци на четиричлено семејство во октомври зголемени за 200 денари во однос на септември

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во октомври се зголемени за 200 денари во однос на септември, покажуваат податоците на Сојузот на синдикати на Македонија...

Економија 08.11.21 | 13:22

Пораснале трошоците на живот во октомври

Трошоците на живот во октомври биле зголемени за 0,5 проценти во однос на септември, а за 4,1 процент во споредба со октомври лани. Цените на мало, пак, во октомври биле на...

Останати спортови 20.07.21 | 15:06

Јапонија досега потрошила 15,4 милијарди долари за организирање на Олимпијадата

Генерален секретар на Организациониот комитет на Олимписките игри Токио 2020, Тоширо Муто, ги објави трошоците што досега ги има Јапонија, земјата домаќин на Олимпијадата. Вкупните...

Скопје 25.06.21 | 11:27

На што ги троши Златко Марин парите на граѓаните?

Нова серија на криминалите на Златко Марин, објавува Дејан Митески, претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Аеродром. За што ни ги троши парите? ➖ Организација на прес конференција...

Македонија 16.03.21 | 18:57

Стружани вие морони ли сте? Мерко спичкал 28 илјади евра у кафана за време на пандемија

Стружани вие морони ли сте, мислам вака општо без етнички предзнак?! Очигледно сте или оставате партиските морони кои лапаат кеш за слугување да ви одлучуваат за вашиот...

Македонија 13.01.21 | 12:57

Само општинските советници нè чинат 3,5 милиони евра годишно

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) денеска ги објави истражувањето и базата на податоци на месечните паушали што им се исплаќаат на општинските советници и претседателите...

Здравје 16.11.20 | 08:40

Пациентите после Ковид-19 имаат поголеми медицински трошоци од вообичаено

Медицинските трошоци на германските пациенти кои биле хоспитализирани со Ковид-19 се зголемиле во просек за 50 проценти од вообичаеното откако биле испишани од болница,...

Македонија 22.10.20 | 19:34

НАТО конференција: Македонија засега издвојува 1,27 отсто од БДП за одбрана

Министрите за одбрана од земјите-членки на НАТО денеска попладне почнаа дводневна видеоконференција, на која повторно ќе дискутираат за зајакнување на инвестициите...

Економија 07.10.20 | 16:29

Трошоците за живот пораснаa во септември, еве каде има најголем раст на цените

Трошоците на живот во септември годинава во однос на претходниот месец бележат намалување од 0,2 отсто, а во однос на септември лани зголемување од 1,9 отсто. Цените на...

Економија 30.09.20 | 22:01

Се плаќало и по 448 денари за една маска, 1.788 за скафандер

Вкупно 6,7 милиони евра чинат договорите за итни јавни набавки на државните институции за заштита од коронавирусот склучени во првите шест месеци од кризата. За 68 отсто...

Свет 05.08.20 | 15:09

И покрај корона кризата, Европејците трошеа повеќе во јуни

Обемот на трговијата на мало во Европска унија зво јуни забележа раст од 5,2 проценти во споредба со мај, а во еврозоната порастот е за 5,7 отсто, соопшти денеска Евростат. Податоците...

Македонија 26.07.20 | 21:40

Патни трошоци, кирии, сметки, летови: Колку нѐ чинеше последниот парламентарен состав?

Од 500 па до 47.000 евра земале пратениците за патни трошоци во деветтиот парламентарен состав. Рекордери најчесто се пратениците на СДСМ и коалицијата кои патуваат од внатрешноста...