Ознака: тромбоза
Здравје 01.10.21 | 15:25

ЕМА: Можна е поврзаност меѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и случаите на тромбоза

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека постои можна врска помеѓу случаите на венска тромбоза и вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и препорача тоа да се...

Здравје 02.06.21 | 17:37

Ист е процентот на појава на тромбоза при примање „Фајзер“ и „Астразенека“

Ист е процентот на случаи со појава на тромбоза при примањето на „Фајзер“, како што и со „Астразенека“, но и понатаму граѓаните ја фаворизираат вакцината на „Фајзер“,...

Здравје 13.05.21 | 12:37

Нови случаи на тромбоза по примена вакцина „Џонсон и Џонсон“

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести соопшти дека се откриени уште случаи на згрутчување на крвта потенцијално опасно по живот кај лицата кои ја...

Здравје 19.04.21 | 15:09

Логар: Ризикот од тромбоза е многу поголем кај заразените отколку кај вакцинираните

Ризикот од згрутчување на крвта кај пациенти со Ковид-19 е далеку поголем отколку кај вакцинираните против оваа болест, изјави денеска словенечкиот епидемиолог Матеја...

Здравје 15.04.21 | 22:12

Истражување: До 10 пати е поголем ризикот од згрутчување на крвта по коронавирус, отколку од вакцината против него

Истражување спроведено на 500.000 пациенти кои заболеле од Ковид-19 покажа дека згрутчување на крвта се јавило кај 39 лица на милион заразени, соопштија научници. Тие велат...

Свет 13.04.21 | 15:37

Шест случаи на мозочна синусна тромбоза: САД ќе го паузира вакцинирањето со „Џонсон и Џонсон“

Американските здравствени власти одлучија да се сопре употребата на вакцините на „Џонсон и Џонсон“ поради неколку случаи на згрутчување на крвта. Американската Агенција...

Здравје 11.04.21 | 08:21

Овие симптоми се показател дека се појавил тромб: Препознајте навреме дека во вашето тело се случува нешто опасно

Крвните згрутчувања се механизам на телото што предизвикува запирање на крварењето кога станува збор за мали ранички. Тие се појавуваат кога ќе се исечеме, по што, кога...

Здравје 09.04.21 | 09:06

Попрво ќе добиете тромбоза ако летате Европа – Австралија отколку ако се вакцинирате со Астразенека

Според податоците што ги имаме досега, помала е веројатноста да добиете длабока тромбоза доколку сте вакцинирани со вакцината на Астразенека, отколку ако патувате...

Свет 07.04.21 | 11:12

ЕМА во 16 часот ќе го објави заклучокот за поврзаноста на „Астра зенека“ и тромбозите

Европската агенција за лекови, ЕМА, ќе одржи прес-конференција денеска во 16 часот во Амстердам за случаите со згрутчување на крвта. Прес-конференцијата ја потврдија...

Македонија 02.04.21 | 22:24

Пановска-Ставридис: 28-годишната пациентка што прими „Астра Зенека“ е во добра состојба и без невролошки симптоми

Дваесет и осумгодишната девојка која по вакцинацијата со „Астра Зенека“ во Србија имаше несакана реакција сега е во добра состојба и кај неа е целосно повречена невролошката...

Здравје 02.04.21 | 14:28

Филипче: Девојката со тромбоцитна реакција по вакцината е стабилна и надвор од животна опасност

Девојката кај која се појави тромбоцитна реакција по вакцинацијата со „АстраЗенека“ се чувствува добро, има добра клиничка слика, стабилна е и вон животна опасност,...

Свет 16.03.21 | 15:10

Тромбоза е епилогот кај мал број на вакцинирани со „Астразенека“, вели Европската агенција за лекови

Извршниот директор на Европската агенција за лекови (ЕМА), Емер Кук, денес и се обрати на европската јавност во врска со вакцината АстраЗенека, чија употреба е прекината...