Ознака: тромб
Здравје 03.12.21 | 08:59

Овие намирници создаваат тромб: Ако сте прележале корона, веднаш исфрлете ги од исхраната

Луѓето кои имале корона вирус треба да се откажат од храна богата со витамин К на одредено време Една од најопасните компликации на инфекцијата со корона вирусот е формирањето...

Здравје 11.04.21 | 08:21

Овие симптоми се показател дека се појавил тромб: Препознајте навреме дека во вашето тело се случува нешто опасно

Крвните згрутчувања се механизам на телото што предизвикува запирање на крварењето кога станува збор за мали ранички. Тие се појавуваат кога ќе се исечеме, по што, кога...

Здравје 10.04.21 | 07:59

Ова се симптоми кои предупредуваат за можен тромб по вакцинирањето

Згрутчувањето на крвта е редок, но несакан ефект на вакцината на „АстраЗенека“ што предизвика најмногу контроверзи во светски рамки. Дури и Европската агенција за...

Свет 02.04.21 | 08:22

Велика Британија: Регистрирани 30 случаи на тромб по вакцинирање со „АстраЗенека“

Британската здравственa агенција соопшти дека се регистрирани 30 случаи на ретки згрутчувања на крвта по аплицирање на вакцината на комапнијата „АстраЗенека“. Таа...

Калеидоскоп 22.03.21 | 14:42

На 38 години од тромб ненадејно почина самохрана мајка од Теарце со прележан ковид-19

Самохрана мајка од Теарце ненадејно починала на 38 години, сподели пратеникот Влатко Ѓорчев, според чии неофицијални податоци, таа починала од згрутчување на крвта. Станува...