Ознака: трговски центри
Економија 04.11.21 | 15:49

Наместо до 18, моловите во недела ќе работат до 20 часот

Моловите во недела и на празник ќе работат до 20, а не до 18 часот како што предложи Министерството за економија. Измените на Законот за трговија со кои за најголемиот дел...

Македонија 20.09.21 | 08:48

Два отсто од прометот направен во трговските центри во недела ќе одат во државна каса

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи во второ читање е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за труд и социјална...

Економија 26.08.21 | 19:42

Сопственици на дуќани во трговските центри бараат укинување на рестрикциите: Не може да се зголеми вакцинација само со казнување на бизнисите

Трговските центри и нивните трговци тврдат додека немало рестрикции за невакцинираните посетители во затворени простори, бројот на заболени бил дури под 5 луѓе Сопствениците...

Балкан 12.04.21 | 11:28

Повторно се отвораат трговските центри во Србија, ова се протоколите за работа и посета

Како дел од олеснувањето на мерките против епидемијата на коронавирусот, трговските центри во Србија од денеска можат повторно да работат од 6 до 22 часот, освен угостителските...

Економија 02.04.21 | 21:56

Трговските центри во недела ќе работат само од 10 до 18 часот, открива министерката Шахпаска

Подготовката на законското решение за недела-неработен ден е предмет на долга дебата со сите чинители засегнати од овој закон, истакна вечерва министерката за труд...

Економија 11.03.21 | 15:49

Во недела е голем прометот што го прават трговските центри, дали ќе продолжат да работат?

Доколку во конечното решение се одлучиме трговските центри да работат во недела, тоа ќе биде под строго дефинирани критериуми, строго определено работно време, но и...

Економија 14.12.20 | 14:07

Казни до 2.000 евра за маркетите каде нема ред и внатре и надвор

Маркетите, пекарите, дуќаните ќе мора да воспостават ред и внатре и надвор во објектите, за да го спречат ширењето на вирусот – во спротивно ќе плаќаат казни до 2.000 евра. Во...

Балкан 19.05.20 | 21:30

Во Србија е можно пак да ги затворат кафулињата и трговските центри

Кризниот штаб на Србија најави можност за враќање на одредени рестриктивни мерки доколку бројот на заразени лица се искачи над два проценти (денес беше 2,16%), а не се исклучени...

Калеидоскоп 14.05.20 | 11:27

Ужасни сцени по отварањето на трговските центри во Малезија

По два месеци поради коронавирус трговските центри во Малезија се отворија, а вработените беа пречекани од грозоморна глетка при отворањето на продавниците и кината. Поради...

Скопје 11.05.20 | 17:35

Од следната недела се пуштаат трговските центри, пробување на облека ќе биде забрането?

Полицискиот час да биде на сила уште две недели до 23 мај, но од следната недела да почнува од 21 часот предлага Комисијата за заразни болести до владата, дознава Слободен...

Балкан 08.05.20 | 15:37

Отворени трговските центри во Србија

Јавниот градски превоз во Србија почна да функционира нормално, а од денеска се отворени и сите трговски центри. За патниците во јавниот превоз задолжително е носење...

Економија 23.03.20 | 09:37

Директно е загрозен работниот однос на повеќе од 3.800 вработени, aлармираат 17 холдинзи

Не е едноставно, клуч на врата, а вработените дома, со ова се соочивме по затворање на моловите од пандемијата предизвикана од COVID-19, велат 17 холдинзи со над 200 продавници...

Скопје 15.03.20 | 14:05

ГТЦ, Бисер, Беверли Хилс Лептокарија остануваат отворени

Министерот за здравство денеска објасни кои трговски центри ќе останат затворени поради ситуацијата со корона вирусот. Па така, се затвораат т.н затворени молови како...