Ознака: трговија со дрога
Балкан 16.02.22 | 13:36

Запленети кокаин, оружје и имот вреден два милиона евра, 45 уапсени: Меѓународна акција против албанска криминална група

Италијанските власти за борба против мафијата информираат дека во соработка со американските, шпанските, холандските, белгиските, хрватските и германските полициски...

Балкан 29.01.22 | 14:06

Запленети автомобили и имот вредни два милиони евра, 25 кг кокаин и 11 кг марихуана: Во Италија уапсени 18 Албанци

Италијанската полиција разбила две криминални групи, чии членови се албански државјани кои се занимавале со недозволена трговија со дрога. Уапсени се 18 лица, запленет...

Црна хроника 05.01.22 | 12:51

Запленети 1.800 килограми дрога и пресечени 16 меѓународни транспорти

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, цени дека во 2021 полицијата постигнала сериозен успех во борбата против недозволена трговија со дрога. Пресечени се...

Црна хроника 15.12.21 | 20:15

Возачот на Невзат Бејта и лице блиско со Арафат Мухареми се фатени со 100 килограми дpoгa

Полицијата во гостиварско уништи меѓународната криминална група која со нелегална трговија со дрога го уништувала меѓународниот транспорт и запленила околу 100 килограми...

Црна хроника 14.12.21 | 15:40

Пресечен меѓународен канал за транспорт на марихуана од Албанија во вкупна вредност од околу 300.000 евра

Денеска (14.12.2021) полициски службеници од Бирото за јавна безбедност, поточно Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и...

Црна хроника 14.04.21 | 10:42

Со хамер дилал кокаин: Тетовец шетал низ градот со 100 пакувања

Кај дилер од Тетовско најдени се сто пакувања со кокаин и друга дрога при претрес на неговото возило, соопшти МВР. Во понеделникот во 23 часот на паркинг од фирма во селото...

Македонија 13.04.21 | 10:00

ДЕА: Продолжуваме со поддршката за Македонија во борбата против наркотрговијата

Продолжуваме со поддршката за Македонија во детектирање, спречување и ликвидација на организациите кои се се занимаваат со тргување со дрога, изјавија синоќа за МИА...

Балкан 10.04.21 | 20:15

140 килограми кокаин запленети во Драч

Во албанското пристаниште Драч во контејнер со банани се открени и запленети 140 килограми кокаин. Контејнерот пред 24 дена тргнал од Еквадор, а дрогата пакувана во 200...

Балкан 10.02.21 | 19:13

Спектакуларно апсење во Црна Гора: Уапсени 24 лица за шверц на 2,5 тони марихуана

Во полициската акција „Замка“ спроведена во раните утрински часовиуапсени се 24 лица, организатори и членови на криминална организација обвинети за шверц на 2,5 тони...

Фудбал 24.12.20 | 22:52

Германски фудбалер шеф на организиран криминал и трговија со дрога и поврзан со курдските терористи

Германскиот фудбалер со курдско потекло, Дениз Наки е уапсен во Ахен со обвинение дека бил шеф на група за организиран криминал и трговија со дрога, но и поврзаност со...

Калеидоскоп 05.11.19 | 16:34

Не сум видела поголема страст од секс меѓу затворенички

Во книгата насловена „Никогаш повеќе нема да го видиш светлото на денот“ 26-годишната Ирка Михаела Меккалум пишува за своето травматично искуство во перуански затвор,...

Македонија 02.09.19 | 14:55

Полицајци и инспектори Албанци: Подготвени сме да ги уништиме наркобандите во Арачиново и Грчец, но имаме пречки од МВР

Полицајци и инспектори од Скопје, од албанска националност, велат дека се подготвени да влезат во Арачиново и Грчец за да ги разбијат наркобандите, но пречки им се блиските...

Македонија 25.08.19 | 20:01

Директорот на дебарската гимназија лежел за дрога

Ветингот што го бара ДУИ час поскоро да почне да го спроведува во своите редови. Коалицискиот партнер на СДСМ во владата несомнено треба да изврши проверка на досиејата...

Црна хроника 24.08.19 | 11:30

Германец со лажен идентитет спокојно живеел на Попова Шапка откако прошверцувал 700 кг кокаин

Во соработка со германската полиција, МВР уапси 55-годишен Германец, кој се криел на Попова Шапка под лажен идентитет, а Интерпол го бара за шверц на 700 кг кокаин. Во средата...

Црна хроника 14.02.19 | 12:27

Тројца ќе лежат за дрога – дилале хероин и марихуана

Полициската станица Гевгелија спровела рација во село Негорци, Гевгелиско, во средата вечерта и го лишила од слобода дваесетгодипниот Т.Ј. поради поседување херион. Поради...

Македонија 11.12.18 | 13:09

Македонија дувло на оружје, Црна Гора на кокаин, Србија на синтетички дроги, Албанија на сиот организиран криминал

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг синоќа ги брифираше европарламентарците за безбедносната состојба и соработка во земјите од Западен Балкан. Македонија испливува...