Ознака: трета доза
Македонија 15.10.21 | 15:46

Tрета доза примиле 1.039 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.504 дози вакцини, од кои 713 се аплицирани како прва доза, 1.730 се ревакцинирани, а 57 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно...

Здравје 13.10.21 | 10:07

Модерна не ги исполнува условите за трета доза вакцина против ковид-19

Научниците од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) вчера објавија дека „Модерна“ не ги исполнила нивните критериуми за да биде одобрена употребата...

Здравје 12.10.21 | 10:17

СЗО: Се препорачува дополнителна доза вакцина за лица со ослабен имунитет

Експерти на Светската здравствена организација (СЗО) препорачаа на лицата со умерено и значително ослабен имунитет да им се даде дополнителна доза вакцина против Ковид-19...

Македонија 05.10.21 | 08:41

Наместо за тие со хронични болести, сега трета доза се препорачува за сите граѓани

Не се планираат нови антиковид-мерки зашто е намален бројот на хоспитализирани, болниците не се оптоварени и се празнат. Трета доза „Фајзер“ им се препорачува на сите...

Свет 04.10.21 | 18:11

ЕМА дозволи трета доза за лица со ослабен имунитет да се прима веќе 28 денови по ревакцината

Европската агенција за лекови (ЕМА) соошти дека трета односно „бустер“ доза од вакцините против Ковид-19, изработени и произведени од „Фајзер/Бионтек“ и од „Модерна“,...

Здравје 30.09.21 | 11:23

Вчера со прва доза се вакцинирале само 1.240 граѓани, а со трета 44

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.014 дози вакцини, од кои 1.240 се аплицирани како прва доза, 1.730 се ревакцинирани, а 44 граѓани примиле трета доза вакцина...

Свет 27.09.21 | 20:39

Бајден ја прими третата, засилувачка доза од вакцината против Ковид-19

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ја прими третата доза од вакцината против Ковид-19, со надеж дека со тоа ќе им даде силен пример на Американците да ја прифатат...

Здравје 27.09.21 | 11:08

Д-р Глигиќ: Третата доза треба да биде од истиот производител како преходните две

Познатата и искусна докторка виролог Ана Глигиќ од соседна Србија смета дека третата доза на вакцина против корона вирус е наменета за лицата со хронични болести и...

Балкан 27.09.21 | 09:57

Србија ќе добие супервакцина која ќе ги покрие сите видови на коронавирус

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во гостувањето во емисијата „Хит твит“ на РТВ „Пинк“, рече дека планира да ја прими третата доза од вакцината против коронавирус,...

Македонија 27.09.21 | 08:34

Од денеска почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19, граѓаните ќе добијат порка преку „Мој термин“

Од денеска во Македонија почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19 со „Фајзер“ и таа се препорачува за сите граѓани над 60 години, здравствените работници...

Македонија 26.09.21 | 11:25

Почнува давањето трета доза од вакцините против Ковид-19

Од утре (понеделник, 27 септември) трета доза на вакцина ќе може да примат сите граѓани на возраст над 60 години, и сите здравствени работници и пациенти кои имаат имунокомпромитирана...

Вести 24.09.21 | 09:31

Европската агенција за лекови на почетокот на октомври ќе одлучува дали има потреба од трета доза вакцина против Ковид-19

Во почетокот на октомври Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе објави дефинитивен став за потребата од трета доза вакцина против Ковид-19. На брифинг за новинари, докторот...

Свет 24.09.21 | 09:16

Шведска размислува за давање трета доза од вакцината: Наскоро ќе ги укинува сите мерки

Шведска размислува за давање трета доза на вакцина против коронавирус на поголем дел од населението од страв дека заштитниот ефект на две дози од вакцината не е доволен...

Македонија 23.09.21 | 12:32

Граѓаните над 60 години, медицинските лица и хронично болните се препорачува први да примат трета доза и тоа „фајзер“

  Комитетот за имунизација донел одлука да се препорача трета доза на вакцина кај граѓани над 60 години, кај сите здравствени работници и трета доза кај пацинети кои...

Здравје 23.09.21 | 11:18

Нема да ја прима секој: Американската агенција за лекови одобри кому ќе му се даде трета доза „Фајзер“

Американската Агенција за лекови (ФДА) одобри кому ќе му се даде трета доза од вакцината на Бионтек/Фајзер против Ковид -19, таканаречена „бустер“ доза. Трета доза ќе...

Здравје 21.09.21 | 18:53

Наскоро трета доза вакцина против ковид-19 и кај нас, еве кој ќе ја прима

Наскоро се очекува да почне да се дава третата доза вакцина против ковид 19 во Македонија, објави „Алсат“. Првично, властите планираат со третата доза да ги имунизираат...

Балкан 20.09.21 | 20:08

Стари лица, здравствените работници и лица над 60 години во Грција ќе добијат трета доза од вакцините против Ковид-19

Згрижените во домовите за стари лица, здравствените работници и лицата над 60-годишна возраст во Грција ќе добијат и трета доза од вакцината. Како што соопштија претседателката...

Свет 20.09.21 | 08:13

Британците почнуваат со трета доза

Во Велика Британија од денеска започнува вакцинацијата против Ковид 19 со трета доза. Покани за трета вакцина ќе бидат испратени до околу 1,5 милиони луѓе во Англија. Овие...

Македонија 18.09.21 | 19:17

Трета доза вакцина Филипче ќе им ја дава на сите граѓани

Министерот, на прашањето за третата доза вакцина, истакна оти најверојатно трета доза вакцина ќе биде потребна за сите граѓани. – Очекуваме да излезат клиничките студии...

Свет 18.09.21 | 10:11

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Независната советодавна комисија на американската Управа за храна и лекови (ФДА) изгласа препорака за трета доза на вакцина против Ковид -19 за Американци на возраст...