Ознака: треблинка
Македонија 27.01.21 | 13:00

Се плаши да го изговори зборот „бугарски“: Заев се сети на денот на Холокаустот, ама не и кој ги протерал Евреите во Треблинка

Премиерот денеска на Фејсбук објави пост по повод Денот на Холокаустот и сеќавањето на еврејските жртви во Втората светска војна.   На овој ден, и на секој друг, да...

Македонија 30.12.20 | 13:50

Со фотографии од нејзиното семејство убиено во Треблинка, Мизрахи го праша Заев: Ова е администрација?

Дали ова е администрација или окупација, го праша пратеничката Рахела Мизрахи премиеро Зоран Заев, покажувајќи ги фотографиите од членови на нејзиното семејство, кои...

Македонија 10.12.20 | 12:02

Денешна Бугарија има морална обврска да ја признае вината и да ја преземе одговорноста

Имајќи ги предвид константните и континуирани обиди за наметнување на само една „историска вистина“ во врска со историски настани што се случувале на територијата...