Ознака: транспарентност
Македонија 27.12.21 | 11:23

Сепак не се транспарентни колку што ни се фалат: Извештајот на ЦГК покажа манипулации во јавните набавки

Мониторингот на јавните набавки во земјава покажува низа слабости кои укажуваат на договарање меѓу институциите и понудувачите,  соопшти Центарот за граѓански комуникации...

Свет 18.10.21 | 11:14

ЕУ ќе побара поголема транспарентност за вакцините заради борба против дезинформациите

Европскиот парламент неделава ќе упати повик за поголема транспарентност во врска со развојот, купувањето и дистрибуцијата на вакцините како противмерка на ширењето...

Македонија 28.09.21 | 16:31

Забрчанец: Го задржавме првото место по транспарентност во регионот

Горди сме што повторно сме на прво место по отвореност и транспарентност во регионот. Да се биде на последно место во 2016 година, да се стигне до првото место и да се задржи...

Македонија 07.06.21 | 22:36

Заев: Транспарентноста е еден од главните постулати врз кои се темелат политиките на Владата

Владата од категорија „просечна транспарентност“ во 2016 година со 25 проценти, оваа година се искачи на 93,5 отсто и е во категорија на институции со „многу добра транспарентност“,...

Македонија 03.06.21 | 14:01

Министерството за одбрана и општина Карпош најтранспарентни

Активната транспарентност на министерствата, Владата и на општините во 2021 година изнесува 63 проценти и е подобрена за пет процентни поени во однос на минатата година,...

Македонија 24.12.20 | 14:07

Заев: Толку е дигната транспарентноста, што никој не може да каже дека власта има влијание во медиуми

Владата е подготвена за промена на членот 102 од постоечкиот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, бидејќи на таков начин од една страна ќе им се помогне на...

Македонија 15.09.20 | 17:16

Заев ќе гради отворено општество со најзатворена Влада

Во извештајот за оценка за транспарентен и отворен буџет за Македонија за 2019 година на меѓународното истражување на Индексот за отвореност на буџет стои дека Македонија...

Македонија 08.08.20 | 13:52

Зошто СДСМ крие неколку стотици илјади евра за реклами на социјални мрежи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 19.11.19 | 22:18

Владата ја усвои Стратегијата за транспаретност 2019 – 2021

Владата ја усвои Стратегијата за транспаретност за периодот 2019-2021 година со Акциски план која е насочена кон унапредување на амбиентот за транспаретност и доверба...

Македонија 30.01.19 | 08:24

Избледе владиното ветување за транспарентност и почит кон медиумите

Големи ветувања за подобрување на условите за работа на новинарите, но сликата во Република Македонија сосем различна. Тоа го покажува и извештајот на ЗНМ за 2018 година,...