Ознака: транспаренси интернешанал
Македонија 26.01.22 | 22:07

Две слични соопштенија од истата луда куќа: Како гледа СДСМ на корупцијата со и без розови очила

Извештајот на Транспаренси интернешнл според Глобалниот индекс на перцепција на корупцијата 2021 ја вбројува Македонија меѓу најкорумпираните земји во Европа, но и...

Македонија 26.01.22 | 10:43

СДСМ: Гонењето функционери од власта е една од причините за напредок во борбата против корупцијата

Владата предводена од СДСМ и надлежните институции, остварија сериозен напредок во борбата против криминалот и корупцијата, велат од СДСМ, додавајќи дека потврда за...

Македонија 25.01.22 | 09:59

Во друштво на Косово и Колумбија: Македонија на 87 место во Извештајот на Транспаренси за индексот на перцепција на корупција

Данска и годинава е најдобро рангирана во светот според Глобалниот индекс на перцепција на корупцијата 2021, објавен денеска од Транспаренси Интернешнл (ТИ). Со ист број...

Македонија 10.02.21 | 13:54

Заев: Не можам да се согласам со Транспаренси дека сме уназадени во делот на борбата против криминалот и корупцијата

Борбата против криминалот и крупцијата треба да биде уште позасилена, поотворена и уште порешителна. Мораме сите заедно да се бориме против ова зло, изјави премиерот...

Македонија 07.02.21 | 21:19

Наместо меѓу најдобрите 50, Македонија се најде на 111 место во борбата против корупцијата

Наместо Република Македонија да се најде на во групата од педесет земји во однос на борбата која ја водат против корупцијата, ние овие неколку години назадуваме и со...

Македонија 02.02.21 | 20:32

Никовски: Владата постави лице за борба против корупцијата, а шест месеци нема никакви резултати

Поранешниот амбасадор Ристо Никовски, во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за последниот извештај од Транспаренси Интернешнл за нивото на корупцијата...

Македонија 01.02.21 | 22:45

Тасева: Пресудата за „Фени“ е директен атак врз Транспаренси Македонија заради извештајот кој што го пренесовме

Пресудата од тужбата за кревета против Транспаренси интернешнал Македонија и кон мене лично, добиени по прес-конференција за случајот „Фени“, произлегоа веднаш откако...

Македонија 01.02.21 | 20:43

Тасева: Седумте истражувања на Транспаренси за Македонија се спроведени последните две години

Слаѓана Тасев од Транспаренси Интернешнл во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за последниот извештај на Транспаренси Интернешнл каде посочи дека...

Македонија 01.02.21 | 20:05

Богоевски призна: Со СДСМ на власт криминалот цвета, а тоа го потврди и Извештајот на Транспаренси Интернешнл

Павле Богоевски при своето гостување во „Само Вистина“ посочи дека резултатите од Извештајот на Транспаренси Интернешнл се разочарувачки, особено на полето на борба...

Македонија 01.02.21 | 19:34

Божиновски: Корупцијата е најлошо ниво од 1999 година

Методологијата на Транспаренси Интернешнл е истата во изминатите 22 години. Значи од 1999 година кога се забележува тоа и се мери таа перцепција до сега методологијата...

Македонија 01.02.21 | 17:06

Aрсовски: Да ги гледаш секој божји ден низ секакви скандали, за на крај да речат ВМРО е криво

Или меѓу себе се лажат и мислат дека сите им веруваат или одамна не излегле надвор меѓу луѓе да им кажат што мислат за нив, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски...

Македонија 29.01.21 | 18:29

Слаѓана Тасева осудена за клевета направена кон ГСОЛ и Еуроникел Индустри

Основниот граѓански суд Скопје пресуди дека претседателката на Здружението „Транспаренси интернешенал“ – Македонија, Слаѓана Тасева, е одговорна за клевета кон...

Македонија 29.01.21 | 10:12

Тасева: Во четири години ниту еднаш, никој од владата не нè повика да објасниме како се формира индексот

По извештајот на Транспаренси Интернешанал каде според Индексот за перцепција на корупцијата Македонија е рангирана на 111. место со 35 бодови, вицепремиерот задолжен...

Македонија 29.01.21 | 10:07

Тасева ја демантира власта дека таква била перцепцијата на народот: Извештајот се однесува на последните две години од владеењето на Заев

Паѓа во вода изјавата на вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски дека не се зголемила корупцијата туку перцепцијата на граѓаните, зашто граѓаните...

Македонија 29.01.21 | 09:22

Транспаренси интернешанел докажа дека Заев ја зациментира Македонија во корупција

Извештајот на Транспаренси интернешанел за индексот на корупцијата за ВМРО-ДПМНЕ е доказ дека со Зоран Заев на власт Македонија секоја година тоне се повеќе во корупција. Последниот...

Македонија 28.01.21 | 13:32

Мисајловски: Македонија во 2020 има рекордно регистрирано ниво на корупција во историјата

Корупцијата, криминалот и недемократскиот режим повеќе не може да се кријат. Македонија има најголем пад и е на историски најдолното место на најновата листа на меѓународниот...

Македонија 28.01.21 | 11:10

Историски најлош ранг: Македонија на 111 место според индексот на корупција, пет места полошо од лани

Историски најлош ранг на листата за перцепција за корумпираност на државата според последниот извештај на Транспаренстност интернешнл. Со пад од 5 места во однос на...

Македонија 27.04.20 | 14:11

Транспаренси Интернешнел Македонија: Кризните уредби на Владата носат голем ризик од корупција

Транспаренси Интернешнел Македонија (ТИМ) ги следи и анализира уредбите со законска сила донесени од Владата од аспект на ризик од корупција. Во овие рамки, а од почетокот...

Македонија 25.01.20 | 12:43

Косово е помалку корумпирано од Македонија, а воениот злосторник Харадинај е почесен од Зоран Заев

Според „Транспаренси интернешанл“ Владата на Косово е помалку корумпирана од Македонија, односно воедниот злосторник Рамуш Харадинај е почесен од Зоран Заев. Македонија...

Македонија 24.01.20 | 12:13

Денови на соочување со реалноста: Хибриден режим, најниски плати, висока корупција, наместени тендери, политички притисоци

Во 21 век, во Европа има хибриден режим. Зоран Заев и СДСМ ветуваа промени, и подобро. Тоа нивно владеење се претвори во еден хибриден режим во кој ја сврстуваат земјава....