Ознака: трамвај
Скопје 03.12.19 | 18:05

Трамвај на тркала или автобуско метро – станува реалност

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои информација за воведување на БРТ (Bus Rapid Transit) на територијата на Град Скопје. Тоа претпоставува воспоставување на коридори...

Скопје 01.11.19 | 07:53

Шилегов најави трамвај на водород

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на вчерашниот настан по повод 2 години на функцијата, го објасни трамвајот што ќе се гради, а за кој преговорите со Владата за...

Скопје 31.10.19 | 22:20

Што е всушност трамвајот на гуми кој го ветуваат Заев и Шилегов

Една од мерките за решавање на аерозагадувањето е воведување воведување на електричен транвај на гуми со проектирана вредност од околу 100 милиони евра, најави денеска...

Скопје 31.10.19 | 21:28

Шилегов: Со изградба за трамвајот почнуваме пред Нова година

Град Скопје повеќе не прави студии за трамвај, туку пред Нова година ќе почне да го гради, најави градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на вечерашната трибина...

Економија 31.10.19 | 13:58

Заев: Скопскиот воздух ќе го исчистиме со изградба на трамвајска линија

Поради енормното загадување на воздухот што во изминатите деновиве се случува во Скопје и во Куманово, но и во другите градови во земјата формирани се тимови со седум...

Скопје 23.08.19 | 15:40

Петре Шилегов бара пари од Владата за да го почне проектот за трамвај во Скопје

Веднаш сме подготвенни да ја почнеме реализацијата за трамвај во Скопје, но градот со своите буџетски средства не е во можност самостојно да влезе во тој проект, изјави...

Свет 18.03.19 | 12:26

Дивјачки пукал по луѓето: Напад во трамвај, неколку лица повредени

Неколку лица се повредени откако непознато лице отворило оган врз патници во трамвај во холандскиот град Утрехт. 24 oktoberplein Utrecht pic.twitter.com/7NlFtBrqBK — [email protected] (@lilianbruigom)...

Скопје 31.12.18 | 17:47

Центарот ќе се затвори за автомобили

Градскиот татко Петре Шилегов го објави планот на трасата по која ќе се движи трамвајот во Скопје. Имено, според овој план, центарот на градот и неколку клучни булевари...

Скопје 26.12.18 | 13:56

Скопје ќе добие трамвај? Првата траса од Ново Лисиче до Ѓорче Петров ќе чини 150 илјади евра

Во Скопје ќе се гради трамвај, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК градоначалникот Петре Шилегов. Во соработка со збратимениот град Загреб од јануари годинава се работело на...