Ознака: трајко вељаноски
Македонија 03.02.22 | 09:05

Апелацискиот суд ги укина притворите за Драги Рашковски и Трајко Вељаноски

Апелацискиот суд Скопје вчера ги укина мерките куќен притвор за Драги Рашковски и за Трајко Вељаноски, објави МКД.мк. Во случајот со поранешниот генерален секретар...

Македонија 05.08.21 | 19:18

Грчева: Вељаноски е невино осуден, сведок сум дека беше бесен што Иванов амнестираше функционери

Типичен политички монтиран процес против човек кој повеќе од совесно ја обавуваше функцијата, вели проф. др. Солза Грчева за обвинението против поранешниот собраниски...

Македонија 06.07.21 | 21:54

Вељаноски: Немаше план да се спречи изборот на претседател на Собранието

Во однос на наводот на обвинителството дека обвинетите изготвиле план  по секоја цена да се спречи избор на претседател на Собранието, тогашниот претседавач Трајко...

Македонија 06.07.21 | 20:22

Вељаноски: Спротивнo на Деловникот е спојување на точки од дневен ред

Претседавачот на Собранието на 27 април 2017 година вели дека не постоела деловничка можност да се изврши измена или спојување на точките од дневниот ред на Седницата...

Македонија 06.07.21 | 18:44

Вељаноски: Наводите на обвинителството се најгруба демонстрација на сила за да бидам претставен како злосторник

Во однос на наводот на обвинителството дека јас и Спиро Ристески сме имале интензивна комуникација од 11,33 до 11,36 и затоа сме знаеле дека ќе има шатори порааешниот претседател...

Македонија 06.07.21 | 18:00

Вељаноски за споредбите со Конгресот во САД и „27 април“: Ако случувањата можеа да се поврзат ќе беа изведувани докази на таа тема

Поранешниот спикер Трајко Вељаноски на денешните завршни зборови проговори и за случувањата во Конгресот во САД откако на едно од минатите рочишта овој настан беше...

Македонија 06.07.21 | 16:58

Вељаноски: Исказот на Нинџа е лажен и побиен

Поранешниот спикер Трајко Вељљаноски се осврна на сведочењето на Александар Василевски Нинџа и тоа неговото сведочење е побиено од вештакот и од нелолкумина сведоци. Вељаноски...

Македонија 06.07.21 | 15:22

Вељановски: Пораката од Груевски за мене немаше никакво значење

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски објасни за текот на седницата на 27 април. Спикерот рече дека пред крајот на работниот ден имал координација...

Македонија 06.07.21 | 13:18

Вељановски морал да му даде збор на пратеникот кој ја пееше албанската химна и немал можност да го исклучи

Адвокатот Еленко Миланов го објасни текот на седницата на 27 април 2017 година. Тој објасни дека Вељановски едноставно морал да му даде збор на пратеникот Зекирија Ибраими...

Македонија 08.06.21 | 09:06

„Што направија овие во Тетово?“ „Камбовски и бил во комисија.“ „Мутно е.“

На вчерашното рочиште за „27 април“ беа презентирани дополнителни докази од страна на обвинителството, но и од страна на обвинетите и нивните адвокати. Покрај пораките...

Македонија 25.03.21 | 16:39

Вељаноски: Како претседавач стрикно го почитував Деловникот, исказот на Нинџа е лажен

Како Претседател на Собранието од претходниот состав конститутивната седница ја закажав на 30 декември 2016 година, согласно Уставот и Деловникот на Собранието со 4 точки...

Македонија 01.02.21 | 12:37

Сашо Коцевски од МК Железара бил разрешен бидејќи бил барал пари за вработување

Тони Бојковски, претседател на ОК Гази Баба на ВМРО-ДПМНЕ беше прашан за односот со Сашо Коцевски, поранешен претседател на МК Железара. Бојковски објасни дека Коцевски...

Македонија 21.01.21 | 17:57

Вељаноски: Доживеав обвинителката Фетаи да ја демантира приказната што ја измислија за убиството кај Смилковското Езеро, но лузните остануваат

Толку години ме напаѓаат мене и семејството, кроеа секакви приказни и на крај од устата на обвинителката, доживеав да биде демантирано ова, вели Трајко Вељаноски, поранешниот...

Македонија 23.12.20 | 15:34

Невини седат во затвор, лажен исказ доволен судот на Заев да му верува на Нинџа

На последното рочиште за “27-ми април“ сведочеше вештак, според кој доказите кои ги приложила обвинителката Вилма Рускоска пред судот не биле запечатени, односно заштитени...

Македонија 23.12.20 | 10:18

Реформираното судство на Заев им даде легитимитет на лажните сведоци и политичките пресуди

Вчерашното рочиште за настаните „27 април“ би можело да биде клучно за овој случај. Вештакот Мирослав Котевски, ангажиран од одбраната потврди дека клучниот човек на...

Македонија 23.11.20 | 13:24

Ништо не се сеќаваат: Пратениците од СДСМ со колективна амнезија за „27 април“

Пратениците од тогашната опозиција „заборавиле“ што се случувало на 27 април 2017 година.Тоа може да се заклучи од денешното рочиште за случувањата во Собранието на кои...

Македонија 16.11.20 | 13:51

Пратениците Митрески, Атанасов, Камберовски и Зендели потврдија дека Вељаноски седницата на „27 април“ ја водел согласно Деловникот и Уставот

Јован Митрески, Петар Атанасов, Алија Камберовски и Фадил Зендели на денешното рочиште за настаните од 27 април потврдија дека тогашниот претседавач Трајко Вељаноски...

Македонија 16.11.20 | 08:15

Сведоците потврдија дека Вељаноски морал да му даде збор на Ибраими и оти не можел да знае што ќе говори тој

Сведоците на последното рочиште за настаните од 27 април беа едногласни за тоа што се случуваше на седницата во 2017 година. Тие го уверуваа судијата Илија Трпков дека...

Македонија 06.11.20 | 12:31

Адеми и Груби го побија обвинението дека Вељаноски преку ред му дал збор на Ибраими

Џевад Адеми и Артан Груби во своето сведочење за случувањата од 27 април денеска во целост го побија обвинението дека тогашниот претседавач Трајко Вељаноски преку ред...

Македонија 08.10.20 | 15:50

Се распаѓа обвинението на Рускоска за „27 април“: И Талат Џафери потврди дека Вељаноски постапувал деловнички

На денешното рочиште за настаните за 27-ми април претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, сведочеше дека екс-спикерот Трајко Вељаноски постапил...