Ознака: Трајан Димковски
Економија 17.07.20 | 22:30

Со помош на ФАО ќе се зајакнува отпорноста на земјоделството кон климатските промени

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска присуствуваше на онлајн работилницата организирана од Организацијата на храна и...

Економија 01.07.20 | 20:10

Земјоделците да да ги заштитат производите со „Ознака за потекло“, „Географска ознака“ и „Ознака за гарантиран традиционален специјалитет”

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска од Дојран ги повика сите производители на земјоделски производи и традиционални специјалитети,...

Економија 26.06.20 | 21:17

И зелената нафта ќе се користи за поткуп на гласачи

Од почетокот на јули ќе почне исплаќањето на средствата за „зелената нафта“, најави денеска министерот за земјоделство Трајан Димковски на работната средба со претставниците...

Економија 18.06.20 | 21:25

Ќе се финансира брендирање на домашните земјоделски производи и специјалитети

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со 1,5 милиони денари од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој ќе ги заштити називите на...

Економија 16.06.20 | 16:08

Бербата на вишни во полн ек – Димковски ги слушна предлозите на земјоделците

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски ги посети Општините Карбинци и Василево и оствари средби со градоначалникот на Општина...

Економија 15.06.20 | 15:32

Трипуновски го обвини Димковски дека се заканувал на откупувачи

Трајан Димковски наместо да се зафати со решавање на проблемите на земјоделците, оди и се заканува на недолжни луѓе. Димковски вчера го посети Росоман и наместо да каже...

Економија 16.04.20 | 15:01

Димковски: За три и пол месеци се продолжува рокот за плаќање на закупнина за државно земјоделско земјиште за 2019

Владата донесе уредба за продолжување на рокот за плаѓање за државна закупнина за државно земјоделско земјиште за 2019 до 12 ноември 2020 година, односно рокот е продолжен...

Економија 20.03.20 | 12:14

Димковски: Храна има, земјоделските активности не запираат

Се сервисираат услугите кон производителите, субвенциите редовно се исплаќаат и интензивно се работи на изнаоѓање решенија за сите новонастанати проблеми како што...

Економија 17.01.20 | 14:14

Димковски: Во земјава нема африканска свинска чума

Во нашата држава не е регистрирана појава на болеста африканска чума кај дивите свињи, но мерката за отстрел останува во важност како превентива, истакна министерот...

Економија 12.01.20 | 15:41

Трипуновски: Зоране, Љупчо, Трајане, три години жени и деца живеат во страв од вашите пајташи

По аудиоснимката што ја објави Лидер, со реакција се јави дополнителниот заменик-министер за земјоделие Цветан Трипуновски и побара одговорност од засегнатите, притоа...

Економија 12.01.20 | 13:39

„Откажи се заради фамилијата“: Снимка на која инспектор од Охрид добива закани од Кабинетот на министерот за земјоделство

Скандалозна аудиоснимка од разговор помеѓу Томе Мојсовски, советник на министерот за земјоделие Трајан Димковски и лице вработено во инспектарот во Охрид – пристигна...

Економија 20.11.19 | 00:11

Димковски од Ресен: Ги решивме проблемите во овоштарството, значително ја зголемивме поддршката за јаболкопроизводителите

Пред две и пол години се соочивме со сериозни проблеми во овоштарството, но не избегавме туку решивме директно да влеземе во нивно решавање, а придобивките од тие решенија...

Економија 17.08.19 | 12:44

Димковски: Во понеделник ќе знаеме што ќе преземеме против забраната на Косово

По средбата в понеделник со министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов ќе се знаат конкретните чекори...

Економија 06.08.19 | 14:58

Димковски: Нема „африканска свинска чума“ во земјава

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски денеска соопшти дека во нашата земја, во моментов, нема „африканската свинска чума“, но се...

Македонија 23.06.19 | 12:28

Заев ќе биде и премиер и министер за финансии, a ова се имињата на другите нови министри

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, најави дека ќе достави предлог до Собранието за избор на Трајан Димковски за нов министер за земјоделство, Насер Нуредини...