Ознака: традиција
Калеидоскоп 12.01.20 | 12:33

Ако ви се падне паричката на Василица, каде треба да ја чувате за да ви носи среќа цела година

Василица е голем и тежок празник, именден и куќна слава на многу македонски семејства. На Василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно...

Калеидоскоп 16.11.19 | 08:39

Денеска е голем празник: Правилата се строги, а ова никако не смеете да го правите

Денеска е Пренесувањето на моштите на св. великомаченик Георгиј од Никомидија во Лида Палестинска. Овој празник поврзан со името на свети Георгиј Победоносец му припаѓа...

Калеидоскоп 04.11.19 | 09:09

Отец Горан од МПЦ: Тоа што порано се раздавало на гробишта имало причина – денес нема

Почнуваат зимските слави, а свештениците повторно не потсњтуваат дека гозбите органзирани во име на Бога се далеку од црковните канони и од проповедањето на верата....

Сервиси 26.09.19 | 10:07

Вечерва спроти Крстовден замислете желба, Господ слегува на земјата и ја исполнува

По страдањата и распнувањето на Спасителот крстот станува жртвен знак на спасението и откуп на гревот. Крстот отелотворува жртвенa љубов, победата над злото, припадноста...

Калеидоскоп 27.04.19 | 18:52

Како правилно се честита Велигден

По повод најголемиот празник сите православни христијани едни на друго си упатуваат познати традиционални честитки и очекуваат да им се врати на сличен начин, со отпоздрав....

Калеидоскоп 26.04.19 | 11:40

За ноќта спроти Велика сабота да го соните својот иден сопруг, направете го ова

Велики петок се смета за најтажниот ден во христијанството и на тој ден не се служи литургија во црквите, освен ако не се поклопи со Благовестие. Од Велики четврток до...

Сервиси 19.04.19 | 19:33

Се чисти ли и пере за време на празниците?

Денеска е голем празник, не перете, не чистете, не работите ништо – ова го читаме за секој верски празник. Верниците се во дилема, дали смеам да вклучам машина за перење...

Калеидоскоп 01.01.19 | 10:54

Бизарни ритуали за дочек на Нова година: Од тоа што го прават овие луѓе, ќе ве полазат морници

Додека голем број жители на Тајланд ја одбележуваат Нова година со огномет, стотина верници одат во храмот Такиен во предградие на Бангкок за да лежат во мртовечки сандаци...

Сервиси 16.12.18 | 17:51

Традиција: Е порано славите поинаку се славеа…

Е порано славите поинаку се славеа. Ќе ти дојт пола град на слава ама не седеа многу луѓето. Ќе дојдат, ќе поседат и ќе си одат. Столој само неколку ќе ти стасат за да пречекаш...