Ознака: Тортура
Скопје 16.09.22 | 12:06

Вработените во Водовод од седум часот утринава се соочуваат со тортура

Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално- станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва (СУТКОЗ) при ССМ обвинува дека се врши ...

Балкан 18.03.22 | 21:35

УДБА убивала без милост: Југословенската индустрија за смрт ликвидирала 59.000 луѓе за два месеца по добро разработен план

Агентите на Озна, од ослободувањето на Белград до крајот на 1944 година, ликвидирале десетици илјади српски граѓани, без суд, валидни докази и сведоци, по проценка на револуцијата. Според...

Црна хроника 23.07.21 | 12:35

Падна уште еден предмет на поранешното СЈО: Мијалков и „Алфите“, ослободени од обвинението за апсењето на Љубе Бошкоски

Судечкиот совет во случајот „Тортура“ денеска донесе пресуда со која ги ослободи од обвинение за апсењето на Љубе Бошкоски обвинетите Сашо Мијалков, поранешен директор...

Македонија 17.06.21 | 15:30

Шврговски: Преотворањето на „Тортура“ не е преседан, очекувам ослободителна пресуда!

Адвокатот Љупчо Шврговски денеска истакна дека очекува ослободителна пресуда за „Тортура“, откако судечкиот совет предмалку одлучи случајот да се преотвори. Сметајќи...

Македонија 17.06.21 | 15:26

Дане Илиев: Советот пред да гласа констатира дали е се расчистено, ако не е, тогаш се одлучува за преотворање на случајот

И во минатото се случувало наместо да се донесе пресуда, да се одлучи случајот да се преотвори, односно да се повтори судењето. Ова за „Фокус“ го појаснува поранешниот...

Црна хроника 17.06.21 | 14:01

Нема пресуда за “Тортура”, судењето почнува од почеток

Кривичниот суд денеска не донесе пресуда против поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешните „алфи“ обвинети за случајот “Тортура”,...

Црна хроника 17.06.21 | 10:47

Кривичниот суд Скопје денеска ќе ја објави пресудата за „Тортура”

Во Кривичниот суд Скопје денеска е предвидено да се објави пресуда на за случајот „Тортура”. Како првообвинет во овој случај е поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков...

Црна хроника 31.05.21 | 17:34

Пресуда за „Тортура”на 17 јуни

Пресудата за предметот „Тортура”, каде првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шест припадници на единицата „Алфа“ е закажано за на 17 јуни. За време...

Црна хроника 26.05.21 | 13:13

Љубе Бошкоски ја испровоцирал реакцијата на полициките „алфи“, бегал и пружал отпор

Доколку некогашниот министер за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија која е дел од сегашната владејачка коалиција, Љубе Бошкоски, не се дал во бегство,...

Македонија 26.05.21 | 11:58

Обвинението за „Тортура“ се темели на голи претпоставки

Доколку Сашо Мијалков остварил било каков контакт со обвинетите, таквиот контакт би бил евидентиран во телефонските оператори и врз основа на испис од телефонскиот...

Црна хроника 26.05.21 | 10:13

Мијалков и обвинетите за „Тортура“ ги даваат завршните зборови

Одбраната и обвинетите во случајот „Тортура“, во кој е обвинет и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска во Кривичниот суд Скопје, ги даваат завршните зборови. На...

Црна хроника 12.05.21 | 10:40

Завршни зборови на обвинителството за случајот „Тортура”

Во Основниот кривичен суд Скопје за денеска се закажани завршни зборови на обвинителството за случајот „Тортура“, кој се однесува на аспењето на лидерот на Обединети...

Црна хроника 29.03.21 | 12:37

Позитивни ковид-тестови ги одложија „Ласкарци“ и „Тортура“

Основниот кривичен суд Скопје ги известува медиумите и невладините организации кои ги следат главните расправи за предметите со К.бр. 1407/19 поврзан со автобуската несреќа...

Црна хроника 25.11.20 | 18:45

Тортура на странките во предметот „Титаник“ од страна на судот

Од нашиот секојдневен мониторинг можеме да ја информираме јавноста дека во време на ковид-19 ова е прва појава, а се надеваме и последна од ваков вид каде пред сè e загрозена...

Македонија 07.10.20 | 10:47

Дукоски: Ова што го прават врз Боки е тортура, некој ќе одговара

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашко Дукоски по одложеното рочиште рече дека неговиот клиент е во исклучително лоша здравствена состојба. Тој појасни дека раните не...

Свет 25.09.20 | 13:33

„Фолксваген“ ќе плати отштета на свои работници во фабрика во Бразил за тортура од пред половина век

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ соопшти дека ќе им исплати отштета од 6,4 милиони американски долари на поранешните работници во една бразилска...

Македонија 06.02.20 | 13:51

Дуковски ја покажа дијагнозата на Боки 13: Ова е тортура и ние тоа нема да го дозволиме

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски предновинарите ја покажа дијагнозата на неговиот клиент, која е издадена пред два дена од ГОБ- 8ми септември и која потврдува...

Здравје 23.02.19 | 22:07

Науката докажа: Oдењето на работа пред 10 часот е тортура

Научникот Пол Кели вели дека одењето на работа пред 10 часот е модерна тортура. Објаснува дека секој има свој телесен „часовник“ кој е програмиран, и не може да се промени....

Македонија 07.02.19 | 19:27

Фијаско на СЈО: Нивен сведок во предметот „Тортура“ тврди дека претходниот исказ бил неверодостоен и даден под притисок?!

Двајца сведоци на Специјалното обвинителство денеска фрлиле ново светло на предметот „Тортура“, излегувајќи на судското рочиште со спротивни изјави во однос на исказите...

Македонија 12.12.18 | 10:30

Судот води предмет за тортура врз Бошкоски, а тој, неговиот адвокат и народниот правобранител немале забелешки на полициското постапување (фотo)

Деновиве повторно актуелен е случајот на СЈО наречен „Тортура“, каде еден од обвинетите е Сашо Мијалков, поранешен директор на УБК, за наводна тортура која била извршена...