Ознака: торбеши
Македонија 17.04.21 | 11:54

Братот на Фијат Цаноски до Костадинов: Торбешки глас за вас НЕ!

Бизнисменот Томор Цаноски, брат на бизнисменот и политичар Фијат Цаноски, реагираше на пораката на портпаролот на СДСМ и пратеник Костадин Костадинов, од Собранието...

Македонија 12.03.21 | 13:58

Срамно е да кажете дека ние сме Торбеши, тоа е навреда му порачаа на Заев и владата Македонците со исламска вероисповед

Почесниот претседател на Сојузот на Македонците со исламска религија Исмаил Бојда на денешната прес-конференција жестоко одговори на навредите изречени од страна...

Македонија 10.03.21 | 15:28

Довезенски: Внесувањето на Торбешите во Уставот ќе биде обид за вештачко создавање на нов народ

Бидејќи етнолошката фела (на која и самиот припаѓам) вообичајно е најзаспана, а особено се инертни оние кои треба да бидат најповикани кога станува збор за одбрана на...