Ознака: топлинска енергија
Скопје 10.02.22 | 18:49

Владата ја продолжи кризната состојба со топлинска енергија до 30 април

Владата на 13-та седница донесе Одлука за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на подрачјето на град Скопје заради недостиг на топлинска...

Економија 15.01.22 | 14:03

АД ЕСМ се огласи со соопштение: Одлуките на Владата и РКЕ ќе го стабилизира снабдувањето со топлинска и електрична енергија

АД ЕСМ ги поздравува мерките кои ги преземаат Владата на Р. Македонија и РКЕ за надминување на кризата со снабдување со електрична енергија и на кризата со снабдување...

Економија 14.01.22 | 19:39

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

Владата на Република Македонија на денешната 134 седница донесе Уредба за критериумите и условите за прогласување на кризна состојба во случаи на временски и природни...

Скопје 14.01.22 | 18:44

Ковачевски: Скопјани да бидат спокојни, парно ќе имаат и денеска, и овој викенд и во текот на цела грејна сезона

Скопјани да бидат спокојни, парно ќе имаат и денеска, и овој викенд и во текот на цела грејна сезона со соодветна температура, соопшти на својот фејсбук профил Димитар...

Економија 14.01.22 | 16:09

Скопјани нема да останат без греење

Граѓаните на Скопје утре ќе имаат парно, лиценцата на компанијата Балкан Енерџи нема да биде одземена, тврдат владини извори за Алсат. Деталите Владата ќе ги соопшти...

Скопје 14.01.22 | 08:20

Дали уште денеска ќе имаме топли радијатори?

Скопјани денеска се разбудија со топли радијатори, но и со страв и неизвесност што ќе донесе утрешниот ден откако БЕГ најви дека од утре нема да може да испорачува топлинска...

Македонија 13.01.22 | 15:36

Владата обезбеди дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

На денешната 133-та седница, Владата донесе Одлука за преземање на мерка за обезбедување на дополнителни количини на електрична енергија во услови на постоење на кризна...

Економија 11.01.22 | 17:54

Битиќи: Топлинска енергија ќе биде испорачана до крајот на грејната сезона

Топлинска енергија ќе биде испорачана до крајот на грејната сезона, уверува потпретседателот на СДСМ и кандидат за вицепремиер за економски прашања Фатмир Битиќи,...

Скопје 07.01.22 | 17:32

Владата бара од компаниите да им овозможат топлинска енергија на граѓаните

Владата ги повикува надлежните компании, градските и општинските власти итно да постапуваат по своите надлежности и да обезбедат топлинска енергија во домовите на...

Економија 27.02.20 | 15:06

Исклучените од парно добија пресуда во Стразбур

Европскиот суд за човекови права оцени дека Македонија не го заштитила имотот на лицата кои не сакале да ја подмират фиксната сметка за топлинска енергија на исклучените...