Ознака: тони коњановски
Македонија 03.06.23 | 17:25

Градоначалникот Коњановски нема да дозволи партиската дрскост на СДСМ да ги загрози интересите на граѓаните

Лицемерие, дрскост, импровизација и максимална деструктивност, почитувани граѓани, е она што најблаго може да се каже за СДС, вака денеска на прес конференција рече...

Македонија 01.06.23 | 15:55

Градоначалникот Коњановски бара вонреден инспекциски надзор за работата на Советот на Општина Битола

Градоначалникот Тони Коњановски ќе бара вонреден инспекциски надзор за работата на Советот на Општина Битола и нема да ги потпише за објавување во Службен Гласник,...

Македонија 20.05.23 | 13:24

Коњановски: Тука сме за да зборуваме за руинираното здравство и образование

„Ова е Македонија за сите“, така ни е пораката, така ни е мотото, така е насловена оваа кампања која заедно ја тераме во овој дел на Македонија, во плодната Пелагонија....

Македонија 04.05.23 | 19:21

Коњановски: Народот се чувствува запоставен од власта, во Битола работиме на многу нови проекти, развој на инфраструктурата и привлекување на нови инвестиции

На денешната трибина во Битола во рамки на акцијата „Ова е Македонија за сите”, ВМРО-ДПМНЕ организираше трибина на тема „Надворешна политика” каде свое воведно обраќање...

Македонија 16.03.23 | 13:25

Битола има неколку проекти што се од државно значење, порача Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Битола оствари средба со градоначалникот Тони Коњановски и тамошната бизнис-заедница. Порача дека Битола...

Македонија 23.02.23 | 15:12

Чешкиот амбасадор во посета на Битола

Амбасадорот на Чешка во Македонија Јарослав Лудва, ја посети Општина Битола и се сретна со градоначалникот Тони Коњановски. За време на првата посета на Битола, чешкиот...

Македонија 02.02.23 | 15:07

Коњановски: Оваа година во Битола ќе се реализираат над 65 проекти во вредност од над милијарда денари

Дозволете прво добредојде да посакам на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, тој денес е во работна посета на Битола, на локалната самоуправа, едноставно...

Македонија 24.11.22 | 12:04

Коњановски: Оваа година историска реализација на буџетот на Битола и 72% реализација на капитални инвестиции

Историски висок степен на реализација на буџетот на Општина Битола и капиталните инвестиции беше дел од излагањето на градоначалникот на Битола, Тони Коњановски на...

Македонија 04.11.22 | 14:45

Мицкоски: Над 65 проекти кои се почнати, 75 проценти реализирани капитални инвестиции во Битола за само една година

Нека е честит денот, нека е честит празникот, многу значаен ден за Битола, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод Денот на ослободувањето...

Македонија 04.11.22 | 14:15

Коњановски: Од ветени 23, сега се работи на 19-та улица во Битола

Градоначалникот на Битола Тони Коњановски денеска го честиташе големиот празник на градот, 4 Ноември, Денот на ослободувањето на Битола и 78 години од победата над фашизмот...

Македонија 29.10.22 | 09:13

Ни челична ограда ни знаци не ги одвраќаат битолчани од чешмата-убиец, се бара трајно решение

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски и претставници на СВР Битола, попладнево, извршија увид во месноста Кисела вода, каде се наоѓа чешмата, која во последните...

Економија 30.09.22 | 10:33

Битола преговара со ЕУ за поддршка за постигнување енергетска правда

Проектните партнери од проектот “Бенефит“, финансиран од ИПА програмата за прекугранична соработка со Грција, во рамките на посетата на Брисел, го посетија одделот...

Македонија 02.09.22 | 14:24

Коњановски: Битола стана почист град, над 13 улици комплетно завршени, се работи и на енергетска ефикасност на училиштата

Согласно програмата која ја доставивме до Советот и до граѓаните уште во предизборието меѓутоа и како наша изборна програма интензивно се работи, а тоа можат и граѓаните...

Македонија 24.08.22 | 14:14

Коњановски: Општина Битола ќе ги исплати трошоците за „Мал битолски Монмартр“ до крајот на оваа година

По објавата на „Апелот за спас на Малиот Битолски Монмартр“ на социјалните мрежи, во кој се вели дека Министерството за образование и наука ги укинува средствата наменети...

Македонија 22.05.22 | 18:50

Коњановски: Во период од шест месеци од преземањето на Битола, асфалтиравме и реконструиравме улици во должина од осум километри

Фактот што двајцата сме градоначалници кои се обврзавме на промени, проекти, создавање на нова иднина за нашите општини, постојаната соработка и размена на искуство...

Македонија 17.04.22 | 22:15

Коњановски: Време е за реципроцитет од нашиот источен сосед и почитување на правата на Македонците во Бугарија

Kога централната власт и националното законодавство дозволиле во Општина Битола да се регистрира и да функционира ваков културен клуб, тогаш време е нашите источни...

Македонија 16.04.22 | 20:48

Коњановски: Кога ќе добиеме покана за отворање македонски културен клуб во Бугарија, ќе знаеме дека се за добрососедство

Po денешната посета на Битола на бугарскиот премиер Кирил Петков и бугарска делегација која присуствуваше на отворање на културен центар „Иван Михајлов“, се огласи...

Македонија 08.03.22 | 12:15

Битола добива Центар за помош и поддршка на жени и деца жртви на родово базирано и семејно насилство

Општина Битола и Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство потпишаа Меморандум за отворање на Регионален советодавен центар за помош и поддршка...

Македонија 19.02.22 | 13:51

Коњановски: За еден месец завршија отпочнатите активности на 7 улици, зголемен буџет за животна средина за 4.500.000 денари, исчистени сите диви депонии

Денес, после 100 дена од градоначалничкиот мандат, ми претставува чест што, почитувајќи ги принципите на транспарентност отчетност и одговорност, кои беа наша водечка...

Македонија 16.02.22 | 15:47

Градоначалникот Коњановски во посета на „Киро Дандаро“, решавање инфраструктирни проблеми околу печатницата и други фирми

Со цел согледување на состојбите и предизвиците со кои се соочува бизнис секторот, градоначалникот Тони Коњановски ја посети најстарата фабрика во Битола, печатницата...