Ознака: Тодор Чепреганов
Македонија 24.11.22 | 14:51

Чепреганов: Бугарски модел за ревизија на историјата

На 23. 11 2022 година БГНЕС пренесе вест под наслов ИСТОРИЧАРИ: ФАШИЗМОТ НИКОГАШ НЕ ДОЈДЕ НА ВЛАСТ ВО БУГАРИЈА. Во него се соопштува на јавноста дека група „водечките бугарски...

Македонија 17.11.22 | 13:52

Чепреганов: Има ли контроверза во делувањето на Иван (Ванчо) Михајлов?

ИМА ЛИ КОНТРОВЕРЗА ВО ДЕЛУВАЊЕТО НА ИВАН (ВАНЧО) МИХАЈЛОВ?! Повторно овие денови македонската јавност ја бранува прашањето за значењето на ликот и делото на Иван (Ванчо)...

Македонија 03.11.22 | 08:55

Бугарската академија самата со себе ќе дебатира дали Бугарите биле фашисти, ќе им се придружат ли Заев и Ѓоргиев?

Пред некој ден добив информација дека на 4 ноември оваа година, Институтот за историски проучувња при Бугарската академија на нуките (БАН) организира национална тркалезна...

Македонија 23.10.22 | 14:25

Чепреганов: Дојдено е време за обединување и заедничко дејствување на сите политички државни чинители во Македонија

-Овој ден 1893 година е една црвена нитка која ги поврзува сите национално ослободителни движења се до 2 август 1944 година. Без овој датум немаше да се случат ниту другите...

Македонија 14.10.22 | 11:18

Чепреганов: Maкедонскиот народ темелите ги постави со востанието на 11 октомври 1941 година

Проф. д-р Тодор Чепреганов излезе со реакција на текстот на  Александар Јорданов во кој бугарскиот пратеник тврди дека  востанието на 11 октомври во Прилеп го кренале ...

Македонија 16.08.22 | 17:31

Чепреганов: Ова е некомпетентна комисија за историски прашања

Ова е некомпетентна Комисија за историски прашања и таа некомпетентна Комисија донесе некомпетентни заклучоци кои ги подриваат македонскиот идентитет, јазик и култура. Ова...

Македонија 03.05.22 | 19:04

Чепреганов: Ванчо Михајлов е бугаризиран Македонец, бил наследник на Тодор Александров

Јас би го нарекол тоа упад во систем. Организрана група на „ослободители“ влезе во Македонија за да ни покаже кои и што се. Името Ванчо Михајлов, тоа е човек кој не признава...

Македонија 18.04.22 | 12:50

Чепреганов: Државата да одговори кој дозволил регистрација на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“

Државата не смее да се однесува како село без кучиња и треба да одговори кој дозволил да се регистрира бугарскиот културен клуб со име на контраверзна личност за македонската...

Македонија 17.04.22 | 12:04

Чепреганов: Петков и Јотова промовираа говор на омраза и тоа од најдолен вид, недобрососедство

На 16 април оваа година бугарските медиуми јавија дека Кирил Петков, премиер на Бугарија, и Илијана Јотова, вицепретседатлка на државата, „на покана на Културниот центар...

Македонија 07.02.22 | 10:42

Проф. Чепреганов му одговара на Георгиев: Бугарија не само што била фашистичка држава туку била наци-фашистичка

Професорот Тодор Чепреганов му одговара на претседателот на комисијата со Бугарија Драги Ѓоргиев кој  на поставеното прашање „кое често предизвикува несогласување,...

Македонија 11.01.22 | 17:11

Чепреганов: Македонскиот Устав како да е пачавра, па кој како изрази желба може да го отвора и затвора

Историчарот Тодор Чепрегановво интервју за Плусинфо одговора на горливите прашања поврзани со историјата на Македонија, но и за историјата на македонскиот народ. Во...

Македонија 11.12.21 | 20:27

Чепреганов му пиша на Бучковски: Македонската и бугарската историја се разликуваат како „бог и шеширџија“

Професорот Тодор Чепреганов со писмо му одговара на спцијалниот пратеник Владо Бучковски на неговото интервју во кое тој вели дека со Бугарија дефинитивно имаме „заедничка...

Македонија 28.10.21 | 09:11

Чепреганов: Политичарот Заев можам да го сфатам, не прочитал ништо и зависи што запаметил, а што не од оние што го брифирале

Ајде уште еднаш да се навратиме на енергичната изјава на господинот З.Заев дека Бугарија не била фашистичка држава и на изјавата на копретседателот на историско-образовната...

Македонија 12.10.21 | 20:52

Ние Македонците не сме го измислиле бугарскиот фашизам, па да ги поправаме грешките што ги направила Бугарија во своето минато

Историчарот Тодор Чепреганов, поранешен директор на Институтот за национална историја на Македонија, предупредува на опасноста од забуни во македонската историја...

Македонија 25.09.21 | 11:01

Проф. д-р Тодор Чепреганов го прашува Заев: Да не сакаш да кажеш дека македонските фашисти ги извршија сите злосторства во Македонија?

Во овие триесет години сме сведоци дека политиката е многу повеќе присутна од пред 1991 година. Ако претхондите политичари, во социјализмот, тоа го правеа за афирмација...

Македонија 19.03.21 | 15:57

Чепреганов: Историјата на еден народ ја пишува самиот народ како резултат на неговата колективна меморија

Да тапкате во место со негација за постоење на еден народ, денес во 21 век е надвор од памет. Бугарите се 143 години закотвени во сопствените негаторски ровови и мрак. За...

Македонија 16.12.20 | 12:43

Македонскиот народ го претвораат во зомби човек – остри реакции за маргинализирањето на историјата во образовниот процес

Наместо како посебен, предметот историја од почетокот на наредната учебна година ќе се изучува во групата општествени науки. Ова се предвидува со вчера промовирана...

Македонија 26.09.20 | 18:13

Чепреганов: Политичарите не смеат да им „диктираат“ на историчарите

Историските настани и личности не се работа на политичарите и на комисии, вели историчарот Тодор Чепреганов во однос на ставовите кои доаѓаат од официјална Софија во...

Македонија 14.09.20 | 19:16

Чепреганов: Гоце Делчев е врзното ткиво на македонизмот, но за жал од власта гледаме разнебитување на се што е македонско

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“ гостуваше проф. Д-р Тодор Чепреганов при што посочи дека во моментов за жал се случува тотално разнебитување на се што е македонско. Ова...

Македонија 16.05.20 | 11:17

Проф. Чепреганов до Захариева: Не ќе да ви одговара ова, нели?

Еве еден предлог. Пријателски и добрососедски, поддржете го патот и влезот на Македонија во ЕУ без услови и уцени, па откако станеме членка, тогаш како еднакви и без можност...