Ознака: ТНТ
Македонија 26.11.20 | 11:13

Трајковски: Цаноски добро знаеш што и како се гради во „Космос“

Поранешниот градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски денеска во случајот „ТНТ“ го испрашуваше бизнисменот Фијат Цаноски. Трајковски истакна дека Цаноски добро...

Македонија 26.11.20 | 10:30

Случај ТНТ: Расправа денеска ќе се одржи без разлика дали некој од нас ќе биде фатен од корона или не, рече судијата Ставрев

Судијата Огнен Ставрев инсистира по секоја цена да се одржи денешното рочиште во случајот ТНТ. И покрај забелешката на бранителите дека сите во судницата се во опасност...

Црна хроника 09.11.20 | 09:00

Одложени две рочишта за „ТНТ“

Денешното рочиште за случајот „ТНТ“ нема да се одржи поради здравствени пречки на надлежниот обвинител, соопшти Основен кривичен суд Скопје. Одложено е и следното...

Црна хроника 01.09.20 | 11:48

Адвокатите во „ТНТ“ бараа иземање на обвинителот Рустеми, судијата не дозволи

Продолжи судењето во случајот „ТНТ“. Одбраната на обвинетите бараше изведувањето на доказите во вид на СМС пораки и аудио разговори да се изведува во присиство на...

Македонија 24.08.20 | 13:52

Презентација на материјални докази на судењето за „ТНТ“

Во Основниот кривичен суд Скопје продолжува судењето за случајот на поранешното СЈО „ТНТ“ со презентација на дел од материјалните докази на обвинителството, претходно...

Црна хроника 12.03.20 | 17:58

Даути: Постои можност мојот клиент да е во ризична категорија, нејзиниот сопруг имал контакт со доктор кој е во карантин поради коронавирусот

Адвокатот Мерџан Даути реагираше во врска со информацијата на некои портали, дека денешното рочиште позната во јавноста „ТНТ“, намерно се одложува. Неговото соопштение...

Црна хроника 12.03.20 | 11:24

Kорона вирусот го одложи рочиштето за „ТНТ“

Преку рачно напишано соопштение на лист хартија искинат од тефтер, судијата Огнен Ставрев денеска информираше дека судското рочиште за предметот „ТНТ“ е одложено...

Македонија 10.02.20 | 20:16

Кои се судиите кои одат во Апелација?

Судскиот совет по повеќе од една година од објавувањето на огласот за избор на судии во Апелацискиот суд конечно избра шестмина судии кои ќе треба да го пополнат кусокот...

Македонија 06.02.20 | 16:32

Страшевски со 13 причини зошто „ТНТ“ мора да почне целосно одново

Судењето за предметот „ТНТ“, односно уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цаноски се очекува да продолжи утре со нов судечки совет, откако судија...

Црна хроника 06.02.20 | 11:38

Тони Трајковски се појави на судењето за „ТНТ“

Обвинетиот поранешен градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски, се појави на денешното рочиште за случајот „ТНТ“, каде е обвинет за незаконско уривање на...

Македонија 20.01.20 | 15:26

Адвокатот Страшевски поднесе кривична пријава за претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев

Адвокатот на Тони Трајковски, Јовица Страшевски, денеска поднел кривична пријава до претседаетлот на Кривичниот суд Иван Џолев, ексклузивно дознава Република. Кривичната...

Македонија 20.01.20 | 11:23

„ТНТ“ одложен, докторката на Трајковски пред судот ја образложи неговата здравствена состојба

На денешното рочиште за „ТНТ“ присутни беа сите обвинети, освен Тони Трајковски. Неговиот адвокат Страшевски рече дека Трајковски не е во можност да присуствува на...

Македонија 20.01.20 | 09:16

Случај „ТНТ“: Докторката на Тони Трајковски ќе ја образложува неговата состојба

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за уривањето на комплексот „Космос“ откако минатото беше одложено поради здравствената состојба...

Македонија 15.01.20 | 14:12

Миле Јанакиески: Не знам зошто ви се брза за ТНТ, предметот застарува за 11 години

На денешното рочиште во случајот „ТНТ“, обвинителот Бурим Рустеми на изненадување на сите побара процесот против поранешниот градоначалник Тони Трајковски да биде...

Македонија 15.01.20 | 11:20

На Трајковски нема да му се суди одделно, ТНТ продолжува на 20 јануари

Судијата Огнен Ставрев не дозволи раздвојуваање на судската постапка за обвинетиот Тони Трајковски. По паузата од 20 минути Ставрев соопшти дека го одложува денешното...

Македонија 15.01.20 | 11:08

Почна ТНТ: Ставрев одлучува дали на Трајковски ќе му се суди одделно

Само што започна повтореното судење за случјот „ТНТ“, судијата Огнен Ставрев даде 20-минутна пауза. За време на паузата судечкиот совет треба да одлучи дали ќе се одвои...

Македонија 15.01.20 | 09:15

Законот наспроти амбицијата на Ставрев: ТНТ почнува денес од почеток

Случајот ТНТ и официјално почна од почеток иако е неизвесно на кој начин ќе почне судскиот процес ТНТ. Адвокати на обвинитите реагираат на бројни пропусти во досегашното...

Македонија 14.01.20 | 18:07

Страшевски приложи доказ: Немаше уредна достава од судот до обвинетиот Тони Трајковски

Сите конструирани сценарија на Основниот кривичен суд излегуваат на виделина, а правдата секогаш и вистината излегуваат на површина. Ова денеска го вели преку соопштение...

Македонија 14.01.20 | 12:37

ТНТ ќе почне утре, судијата нареди Трајковски стражарно да се донесе во судот

Случајот ТНТ и официјално почна од почеток. Судијата Огнен Ставрев најави дека случајот се враќа од почеток со нови поротници. На денешното рочиште единствено не е присутен...

Македонија 14.01.20 | 09:55

Милошоски: Законот е прецизен дека Ставрев е одговорен за ТНТ, РСС да поведе постапка

Републичкиот судски совет треба да поведе постапка за нестручно работење на судијата Oгнен Ставрев, вели пратеникот Антонио Милошоски, коментирајќи ја неговата улога...