Ознака: тито петковски
Македонија 16.03.23 | 18:26

Тито Петковски се надева дека Фатмир Битиќи ќе биде иден премиер

Долгогодишниот претседател на НСДП и екс претседател на Собранието, Тито Петковски го искоментира предлогот за премиер Албанец. Тој се надева дека вицепремиерот за...

Македонија 06.03.23 | 08:37

Петковски: Бугарија сега е нашиот отворен и единствен непријател

Поранешниот лидер на НСДП и поранешен претседател на Собранието, Тито Петковски смета дека има голем јаз меѓу политичките партии во земјава. Ние никогаш не сме ставале...

Македонија 02.02.23 | 13:16

Петковски: И Бугарија и Македонија како држави се 100 години зад визиите на Гоце Делчев

Јас не само што не паметам туку не сум можел ни да замислам една ваква ситуација со Бугарија. И не сум рамнодушен. Роден сум во една друга друга држава во 1945 година, па...

Македонија 18.11.22 | 08:29

Петковски: Левица е феномен на политичката сцена

Во гостување на Тито Петковски во Само интервју на Канал 5, поранешниот претседател на НСДП истакна дека поголемите политички партии отсекогаш се трудат да ги згазат...

Македонија 18.11.22 | 08:17

Петковски: Немаме причина сега да ги внесуваме Бугарите во Устав, утре ќе побараат и бугарскиот јазик да биде официјален

Во гостување на Тито Петковски во Само интервју на Канал 5, поранешниот претседател на НСДП истакна дека немаме причина да ги вметнеме Бугарите во Уставот. Не знам што...

Македонија 28.10.22 | 21:56

Петковски: Владата ги изневери и разочара Македонците во Бугарија

Нашата Влада ги изневери и разочара Македонците во Бугарија, кои помислија дека конечно дојдоа подобри времиња во кои ќе можат да ги остварат своите човекови права...

Македонија 14.09.22 | 20:04

Петковски: Џафери не е надлежен да цени уставност

Претседателот на парламентот Талат Џафери не е надлежен да цени уставност и законитост, тоа е во рацете на Уставниот суд, вели за МКД.мк поранешниот претседател на Собранието...

Македонија 14.09.22 | 12:31

Дури и Тито Петковски смета дека Џафери не е надлежен да цени уставност и законитост

Претседателот на парламентот Талат Џафери не е надлежен да цени уставност и законитост, тоа е во рацете на Уставниот суд, вели за МКД.мк поранешниот претседател на Собранието...

Македонија 30.06.22 | 19:02

Петковски до Ковачевски: Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција следува откако на седница пред два дена беше...

Македонија 26.05.22 | 23:31

Петковски: Со навреди и заклучување врати во Собрание нема демократија

Поранешниот собраниски спикер Тито Петковски за Канал 5 вели дека затворањето на вратите во домот кој треба да е симбол на парламентарната демократија за да се пребројат...

Македонија 26.05.22 | 14:36

Горан Мисовски не сака внатрепартиски натпревар, сака само тој да биде претседател на НСДП, вели Петковски

Тито Петковски, во интервју за „Утрински брифинг“, изјави дека на самиот старт, со отворањето на постапката за избор на нови раководства, групата од десет членови на...

Македонија 20.05.22 | 15:15

Мисовски смета дека Џафери е подобар и од Тито

Потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски од НСДП, за аудио снимката од која се слуша како собранискиот спикер Талат Џафери вика, пцуе и ги навредува собраниските...

Македонија 14.05.22 | 18:08

Петковски: Не давам поддршка за еден кандидат и без програма!

За еден кандидат не давам поддршка, бидејќи тоа се коси со моите принципи за сфаќања на демократијата и со принципот на конкурентност, вели за Фокус Тито Петковски, се...

Македонија 12.05.22 | 15:02

Петковски: Изборот на Мисовски е надвор од Статутот, за лидер на НСДП има 10 кандидати

Одлуката на Одборот за подготовка на петтиот конгрес на Новата социјалдемократска партија (НСДП) на вчерашната седница од која до медиумите беше испратена информација...

Македонија 18.04.22 | 08:58

Петковски: Пораката од Битола е јасна – признајте дека сте Бугари, па ќе ви дозволиме да почнете преговори со ЕУ

И на најголемите оптимисти веќе им станува јасно дека по реинкарнацијата на фашизмот од страна на бугарскиот државен врв во Битола, Македонија нема да влезе во ЕУ. Може,...

Македонија 13.04.22 | 20:06

Tито Петковски се повлекува од лидерското место во НСДП, но не и од политиката

Лидерот на НСДП, Тито Петковски попладнево информира дека нема да се кандидира за нов претседателски мандат во партијата. На 4 јуни е закажан петти редовен Конгрес на...

Македонија 24.03.22 | 21:35

Петковски: Сите знаеја дека ќе има војна, само Украина не

Никој не може да предвиди колку ќе трае војната. Не знам какви беа плановите на Путин, но претпоставувам не планирал долго да се задржи во Украина, најавувајќи на почетокот...

Македонија 06.01.22 | 16:44

Петковски: Бугарија беше и останува голем непријател на Македонија и Македонците

Национал-шовинистичките изјави на Румен Радев, на Слави Трифонов и сличните на нив бугарски политичари, само потврдуваат дека Бугарија беше и останува голем и засега...

Македонија 06.12.21 | 22:01

Петковски по средбата со Заев: Алтернатива бара многу од СДСМ и коалицијата

Заврши средбата на премиерот Зоран Заев со партиите од владината коалиција на која тој ги информира за договорот за влегување на Алтернатива во Владата. По средбата,...

Македонија 12.11.21 | 11:59

Петковски: Од оваа операција за ново мнозинство ние излегуваме со пошироко и постабилно мнозинство

Претседателот на НСДП и коалициски партнер на СДСМ, Тито Петковски, вели дека ако Заев рекол дека ја примил пораката од граѓаните на локалните избори тогаш ќе мора да...