Ознака: тиранска платформа
Колумни 04.08.20 | 13:30

Бура: Почеток на нормализирање на односите по 25 години

Иван Бродиќ Ја пишувам мојата прва колумна за македонските медиуми со едно око следејќи ја состојбата во таа земја. Работите не се сјајни – поради договорите кои...

Македонија 23.12.19 | 08:29

Албанците го сметаат Илинден за свое востание и нема да запреме со инклузивност додека Албанците не добијат 100 отсто еднаквост

Додека не се спроведе 100 отсто еднаквост, нема да запреме со инклузивност на Албанците, вели премиерот во заминување Зоран Заев во интервју за српската телевизија Пинк...

Македонија 11.06.19 | 11:21

Тиранската се враќа на голема врата: Удрил ли Заев потпис за уште еден голем пораз?

Победата на Стево Пендаровски во вториот изборен круг е тешко заработена и на грбот на целата држава. Сметката ќе ја платат и оние кои гласале за него, а и оние кои не...

Македонија 09.05.19 | 18:27

Следува кантонизација или федерализација на Македонија како заокружување на Пржинскиот договор

Кантонизација или федерализација може навистина да биде следниот чекор во процесот на актуелната поларизација која вклучува и интра и меѓуетничка поделба, смета Ханс...

Македонија 04.03.19 | 14:54

Уште една точка од Тиранската платформа станува реалност: Секретаријатот за Рамковен ќе стане министерство

Секретаријатот за Рамковен договор по 11 години постоење заминува во историјата. Владата на негово место ќе формира ново Министерство за политички систем и односи меѓу...

Македонија 01.03.19 | 17:15

Тони Михајловски: Двојазичноста, Тиранската платформа и промената на името едно време беа лажни вести

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски реагира на соопштението на МТСП дека лажна вест е информацијата дека се брише семејството и термините мајка и татко. Само...

Македонија 30.01.19 | 17:11

Македонците настрадаа: Грците им го земаа името, Бугарите историјата, Албанците јазикот

Аналитичарот Иван Бродиќ со свое видување за невиденото насилство над еден политички народ. Анализата на Бродиќ објавена во печатеното издание на „Слободна Далмација“...

Македонија 23.01.19 | 09:29

Заев со нови концесии кон Албанците, најавува нови уставни измени?

Зоран Заев е политичар со огромен багаж составен од десетици хипотеки и концесии, особено кон политичките партии на Албанците кои му овозможија формирање на Влада и...