Ознака: тирана
Балкан 25.02.21 | 18:21

Во Тирана убиен познат наркобос, сопственик на многу бизниси во Албанија и Швајцарија

Во центарот на Тирана е убиен 65-годишен човек, познат како наркобос кој шверцувал хероин од Турција во Албанија. Бехар Суло Софиа, по потекло од Берат, познат на полицијата...

Балкан 12.02.21 | 16:34

Американската амбасадорка во Тирана, позитивна на Ковид-19

Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким е позитивна на Ковид-19, објави таа на Твитер. Иако не дава детали за симптомите или состојбата, американската дипломатка...

Балкан 02.01.21 | 15:52

Доживотен затвор за Адеми поради љубомора: Детали од убиството на Кристина и Жанета

На македонскиот државјанин Перпарим Адеми, кој на пладне на 31 декември смртно застрела две жени во Тирана, му се заканува казна доживотен затвор. Основниот суд во Тирана...

Балкан 01.01.21 | 01:12

Уапсен Адеми, кој ги уби невенчаната сопруга Кристина и сестра ѝ Жанета во Тирана

Албанската полиција го уапси македонскиот државјанин кој претпладнево со истрели  од огнено оружје усмрти две жени воТирана. -Како резултат на интензивните акитвности...

Балкан 31.12.20 | 23:04

Ги убил сестрите Кристина и Жанета, го положил автоматот покрај нив и избегал

Македонски државјанин е осомничен дека претпладево околу 10:20 часот во нивниот дом во Тирана смртно ги застрелал Кристина Барди, со која живеел во вонбрачна заедница,...

Балкан 31.12.20 | 16:43

Перпарим Адеми од Македонија уапсен затоа што уби две жени во Тирана

Албанската полиција го лиши од слобода македонскиот државјанин кој претпладнево со истрели од огнено оружје усмрти две жени во Тирана. -Како резултат на интензивните...

Балкан 31.12.20 | 13:14

Македонски државјанин осомничен за убиство на две жени во Тирана

Македонски државјанин е осомничен дека претпладево околу 10:20 часот во нивниот дом во Тирана смртно ги застрелал Кристина Барди, со која живеел во вонбрачна заедница,...

Балкан 12.12.20 | 11:43

Избегал во погребално возило: Организаторот на протестите, раперот Стреси, се јави од Косово

На синоќешниот протест во албанскиот главен град, трет по ред, за убиството на 25-годишниот Клодјан Раша од страна на полицаец, на кој имаше насилно однесување на демонстрантите,...

Балкан 10.12.20 | 22:48

Раша убиен зашто го прекршил полицискиот час, министерот за внатрешни поднесе оставка

Додека пред Министерството за внатрешни работи се одржува вториот по ред протест за убиството на 25-годишниот Клодјан Раша од страна на полициски специјалец, албанскиот...

Балкан 10.12.20 | 21:26

Рама се извини на семејството на убиеното момче, Лешај поднесе оставка

Албанскиот премиер, Еди Рама, преку видео порака јавно побара извинување од семејството на 25-годишниот Клодјан Раша, кој беше убиен од страна на полициски службен. Рама...

Балкан 10.12.20 | 20:38

Брутално апсење во Тирана по палењето на новогодишната елка (вознмирувачко видео)

Откако денеска во знак на протест по убиството на младо момче од страна на полицијата беше запалена новогодишната елка, се појави видео на кое полицијата брутално апси. Двајца...

Балкан 10.12.20 | 16:14

Албанската полиција трага по седум лица од синоќешните протести

Албанското Министертво за внатрешни работи соопшти дека по синоќешните насилни протести трага по познатиот репер Аркимед Лушајн, познат под прекарот Стреси, како и...

Балкан 10.12.20 | 10:09

Хаос во Тирана: Демонстранти ја запалија елката, па се обидоа да упаднат во зградата на Владата

Полицијата спречи влегување на демонстрантите во зградата на владата во Тирана, за време на протестот на стотици Албанци поради полициското убиство на 25-годишниот...

Балкан 09.12.20 | 20:46

Тензично во Тирана по убиството на 25-годишно момче од страна на специјалец

Под мотото „И ние сме Клодјан“, масовен протест вечерва се одржува во Тирана, прво пред Министерството за внатрешни работи, по што протестантите стигнаа пред Владата,...

Балкан 30.11.20 | 13:21

Заразен од корона скокна од болница

Шеесет годишен пациент заразен со Ковид-19 си го одземал животот фрлајќи се од третиот кат на болницата „Шефќет Ндроќи“ во Тирана, каде бил хоспитализиран. – Трагичниот...

Балкан 08.11.20 | 18:13

Состојбата со Ковид-19 во Тирана е вон контрола

Директорот на Националниот ургентен центар Скендер Братај изјави дека состојбата со Ковид-19 во Тирана е надвор од контрола. Тој, но и експертите од оваа област ја нарекуваат...

Балкан 20.10.20 | 16:16

Дендиас во Тирана пречекан со протест, летаа шишиња кон грчката делагеција

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој допатува во посета на Тирана, беше пречекан со протест пред албанското Министертвото за Европа и надворешни работи. Протестот,...

Култура 26.09.20 | 14:47

Специјална награда за Милчо Манчевски за придонес кон светската кинематографија на Фестивалот во Софија

„Врба“ на Милчо Манчевски вчеравечер го отвори годинашниот Интернационален филмски фестивал во Софија. На режисерот Манчевски кој присуствуваше на отворањето му...

Фудбал 25.08.20 | 14:00

Ги оставија без сон: Навивачите на Тирана се дереа и пукаа огномет пред хотелот каде се сместени играчите на Ѕвезда

Се загрева атмосферата пред вечерашниот дуел меѓу Тирана и Црвена Ѕвезда. Навивачите на домашниот тим синоќа ги оставија без сон играчите на гостинот со цел тие да бидат...

Фудбал 20.08.20 | 12:48

Oва е најмодерниот стадион во Албанија: Прима 22.000 гледачи, конкурира за некое европско финале

Албанија минатата година го доби еден од најмодерниот стадион на Балканот. Прима 50.000 гледачи и ги исполнува сите стандарди на УЕФА. Албанската федерација се надева...