Ознака: Тимотеј
Македонија 16.05.22 | 10:08

На 5 јуни прво заедничко сослужение на Вартоломеј и г.г Стефан?

На 5 јуни, на празникот Педесетница или Св. Тројца, поглаварот на МПЦ-ОА, Г.Г. Стефан, и Вселенскиот патријарх Вартоломеј најверојатно во Цариград ќе ја одржат првата заедничка...

Македонија 01.04.22 | 13:47

Поделбата на бројот на православните во две посебни графи со сигурност ќе направи штета во иднина, вели митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј

Мижи Асан да ти баам. Со цел памет нѐ убедуваат дека 240.000 луѓе не знаеле дали се православни, римокатолици или протестанти, па затоа биле внесени во општата графа „христијани“...

Економија 09.04.20 | 17:48

Тимотеј: Половина од буџетот на МПЦ е од Велигден, и свештениците се оштетени, ќе останат со празни трпези

За Независен весник, Митрополитот на Дебарско-кичевската епархија, Тимотеј вели дека препорачуваат за Велигден најтесен круг на луѓе, но доколку некој не сака да го...

Македонија 08.01.20 | 13:48

Тимотеј: Решавањето на нашиот спор со СПЦ ќе почека

Официјалните разговори меѓу Српската православна црква и Македонската православна црква- Охридска архиепископија, во врска со српското непризнавање на автокефалноста...